Vánoční stromeček kupovat nemusíte. Vyzkoušejte půjčovnu

Lidé se donedávna dělili na ty, kteří mají živý, a na ty, kteří mají umělý vánoční stromeček. Teď je však možností víc. Pořiďte si stromek v květináči anebo si ho půjčte jen na svátky.

Vánoční stromeček kupovat nemusíte. Vyzkoušejte půjčovnu Na ulicích už jsou prodejci stromků. Zdroj: Profimedia.cz.

Stromek opravdový

Živý vánoční stromeček provoní jehličím celý domov. To samozřejmě přispívá k té pravé vánoční atmosféře. Kupujete ho ale pouze na jedny Vánoce, jde tedy o finančně nákladnější variantu. Pokud navíc pořídíte smrček, dříve nebo později se pod ním začne objevovat opadané jehličí, kterého časem dokáže být i pěkná hromádka.

Náš tip: Aby stromeček vydržel co nejdéle krásný, pořiďte mu stojan, do kterého nalijete vodu. A také tento nejdůležitější symbol Vánoc dejte co nejdále od topení.

Stromek v květináči


Kromě toho, že nebude příliš vysoký – zkuste si domů přinést dvoumetrovou jedli v květináči – je takový stromek náročný na údržbu. A nejde pouze o zalévání, velkým úskalím tohoto řešení je fakt, že stromky špatně snášejí teplotní šoky.

Pokud se přesto rozhodnete to zkusit, zvolte smrk pichlavý, který je proti teplotním výkyvům odolnější. I tak ho ale zvykejte postupně. Pár dní ho nechte na balkoně nebo chodbě, kde se netopí, pak v chladnější místnosti. Určitě stromek nedávejte k topení nebo ke krbu a v žádném případě mu neseřezávejte špičku, ta je totiž pro jeho příští růst velice důležitá. Doma si ho nechte maximálně deset dní. Potom je potřeba ho zase postupně připravit na venkovní teplotu.

Náš tip: Vánoční stromek v květináči si ve větších městech můžete půjčit. Dovezou vám ho až ke dveřím, kde ho také po svátcích vyzvednou. A zajistí jeho přežití do dalších Vánoc.

Stromek umělý


Umělý vánoční stromeček je na pohled dokonalý. Takovou souměrnost příroda jen tak nevytvoří.

Po Vánocích ho navíc prostě odstrojíte, složíte do krabice a uložíte na dno skříně. Umělý stromek vám vydrží několik let, jde tedy rozhodně o investici dlouhodobějšího charakteru. Ale nevoní! A je… prostě umělý.

Stromeček k Vánocům neodmyslitelně patří. Zdroj: Profimedia.cz.Stromeček k Vánocům neodmyslitelně patří. Zdroj: Profimedia.cz.

Myslíte ekologicky?


Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že řezat živé vánoční stromky je ekologicky nešetrné – opak je pravdou. Životní prostředí mnohem více zatěžuje výroba stromku umělého. Nejčastěji je totiž vyráběn z PVC z ropy a navíc v Číně – připočtěte tedy emise z přepravy. Nemluvě o naprosto neekologické likvidaci.

V případě stromku živého je ještě dobré rozlišovat, odkud stromek pochází. Nejekologičtější a pro přírodu nejšetrnější jsou stromky získané prořezávkou nebo z rekultivovaných ploch. Variantou je i použití špičky dospělých stromů poražených v lesní těžbě.

Redakce eMimina má ráda vůni jehličí


V redakci jednoznačně převažují domácnosti, které na Vánoce zdobí stromeček živý. Překvapivě poměrně hodně z nás pořizuje stromek v květináči, protože pro něj chceme život i po Vánocích.

Perličkou mezi námi je Monika, která roky vánočně zdobila fíkus. Vzhledem k tomu, že se jí před pár dny narodilo miminko, plánuje v dalších letech od tohoto zvyku upustit a chystá se na stromek živý, v květináči.

Tip na závěr: Pytlačit se nevyplácí


Pokud máte chuť dojít si stromek upytlačit do lesa, jako tatínek s dcerkou ve známé reklamě, rozhodně to nedoporučujeme. Nejen proto, že krást se nemá a Vánoce zatížené černým svědomím byste si nemuseli tolik užít. Hrozí, že si domů přinesete stromek, který byl ošetřen proti zlodějům, a to speciální látkou, co v teple silně zapáchá.

Lucka z naší redakce potvrzuje, že to není příjemná zkušenost: „U nás byl lesapán vždy děda. Zásoboval každého z rodiny živými stromky a my na ně nedali dopustit. Tedy až na jedny Vánoce, kdy děda dotáhl označený stromek, který nevoněl po jehličí, ale jako jedna velká kopa hnoje.“

Jaký stromek zdobíte vy?

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na „pedáku“ – nikdy ale neučila. Dlouho žila „studentským životem“, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla „písmenkový typ“ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...