Úpal a úžeh jsou pro děti nebezpečné, jak je poznat?

Většina lidí nemá jasno v tom, jaký je mezi úpalem a úžehem rozdíl. Dá se říct, že rozeznat je není až tak důležité – vzhledem k tomu, že jejich příznaky i první pomoc, kterou je potřeba postiženému poskytnout, jsou si podobné. V čem se tedy liší?

Úpal a úžeh jsou pro děti nebezpečné, jak je poznat? Nedovolte úžehu a úpalu, aby vám zkazily léto. Profimedia.cz.

Úpal i bez sluníčka

Příčinou úpalu je horko. Nebezpečí číhá například v neklimatizovaných prostředcích hromadné dopravy, ale také na různých sportovních a jiných akcích s velkou koncentrací lidí. Přehřátí organismu způsobí, že se tělo nemůže dále ochlazovat pocením a selhává termoregulace.

Příznaky úpalu

Úpal se vždy projevuje okamžitě. Jakmile selže termoregulace organismu, dostaví se příznaky:

 • zvýšená tělesná teplota až horečka
 • značný pocit žízně
 • závratě, mdloby
 • zrychlený srdeční tep
 • žaludeční nevolnost, často provázená zvracením
 • nechuť k jídlu

První pomoc při úpalu

Postiženého přemístíme do chladnějšího prostředí – pomoci nám může klimatizace, větrák… Chladíme kotníky, zápěstí a krk pomocí studených obkladů. Dovoluje-li to situace, můžeme nemocného i osprchovat vlažnou vodou. Při ochlazování důsledně dbáme na to, aby byl proces postupný a ne šokový!

Doplňujeme tekutiny. Není-li postižený schopen tekutiny sám přijmout, což se může stát zejména u dětí, je nutné vyhledat lékařskou pomoc! Stejně je třeba se zachovat i v případě, vystoupá-li horečka nad 40 stupňů, objeví se ztráta vědomí nebo křeče končetin. Možné je podat léky k tlumení bolesti a horečky.

Prevence úpalu

Rizikovým faktorem je nevhodně zvolené oblečení – proto je třeba se v horkých dnech oblékat do prodyšných, přírodních materiálů. Na tento fakt nezapomínejte hlavně u dětí! V horku je vždy za všech okolností třeba dodávat tělu dostatek tekutin potřebných k ochlazování pomocí potu, proto hlavní, na co nesmíte zapomínat, je pitný režim! S malými dětmi se v horkých letních dnech vyvarujte dlouhého cestování městskou hromadnou dopravou a automobilem (bez klimatizace).

Myslete na prevenci před úžehem a úpalem. Profimedia.cz.Myslete na prevenci před úžehem a úpalem. Profimedia.cz.

Když slunce pálí, hrozí úžeh

Úžeh vás může postihnout tehdy, strávíte-li horký letní den, či jeho část, na přímém sluníčku bez pokrývky hlavy. Jde vlastně o přehřátí mozku způsobené intenzivním slunečním zářením.

Příznaky úžehu

Projeví se až několik hodin poté, co přijdete domů. Výjimkou nejsou případy, kdy se postižený vzbudí až uprostřed noci s bolením hlavy, nevolností až zvracením a dalšími příznaky, jako jsou:

 • zvýšená tělesná teplota
 • malátnost, apatie, dezorientovanost
 • zrychlený tep
 • trnutí šíje
 • bývají přítomny i spáleniny od slunce

První pomoc při úžehu

O trpícího se staráme stejně jako v případě úpalu. Tedy: chladíme a doplňujeme tekutiny. Jsou-li přítomny spáleniny od sluníčka, ošetříme je ideálně pomocí přípravku s kyselinou pantothenovou (známe ji pod pojmem panthenol).

Rozdíly mezi úpalem a úžehem

Stačí si zapamatovat, že úpal je z přehřátí, úžeh je ze sluníčka. Úpal se projeví vyšší tělesnou teplotou, často až horečkou nad 40 stupňů – proti tomu u úžehu nevystoupá teplota tak vysoko. Postižený úpalem se velmi potí, zatímco člověk, kterého trápí úžeh, má pokožku suchou a horkou (a může být popálená od sluníčka). Poruchy vědomí se vyskytují spíše u úžehu.

Proč jsou horkem ohroženy zejména malé děti?

V dětství, zejména u kojenců a batolat, ještě není dostatečně vyvinut termoregulační systém organismu, a vznik přehřátí je proto rychlejší. Děti se nevyrovnají se změnami teplot tak jako dospělí.

Navíc si malé děti riziko neuvědomují. V zápalu hry a návalu radosti nad pěkným letním dnem u vody zůstávají na sluníčku déle, než by měly… U úpalu hraje roli také fakt, že v těle miminka je větší procentuální zastoupení vody, než v dospělém těle – její ztráta je tedy citelnější.

Ošidná je skutečnost, že u nejmenších dětí se příznaky úpalu a úžehu hůře identifikují. Zpozorněte kdykoliv je dítě při vysokých letních teplotách apatické, spavé a naměříte mu zvýšenou tělesnou teplotu až horečku.

Základní bezpečnostní poučka pro maminky malých dětí

V horkých dnech omezte pobyt venku mezi 11. a 15. hodinou. A to i u vody, kde se vám může zdát, že nic nehrozí, protože vlhkost pocitově sníží teplotu. Dodržujte pitný režim a používejte ochranný krém, děti musí mít pokrývku hlavy, u moře klidně i koupací tričko.

O úpalu a úžehu se na eMiminu diskutuje

Setkali jste se s úpalem nebo úžehem?

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedáku – nikdy ale neučila. Dlouho žila studentským životem, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla písmenkový typ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2109
27.7.19 15:00

Travime ted cele dny u vody a zrovna vcera jsme to resili, ze nase deti jsou jedine v ksiltovkach a na pisku i v trickach, namazane 50. Nektere deti, i malinke rocni jsou spalene nebo uplne hnede. Prekvapilo me to. Chapu, ze diteti co se porad potapi, nebudu davat ksiltovku, ale nemaj ji ani na lodkach a slapadlech. Ja si jako dite pamatuji, ze jsme s brachou zvraceli a bylo nam zle. Nepamatuji si, ze bychom meli ksiltovky nebo kloboucky. Nekdy nam mama vazala na hlavu kapesnik s uzlikama v rozich

 • Zmínit
 • Nahlásit