Zatímco ještě v průběhu února se mluvilo o uvolňování restrikcí a částečném návratu dětí do škol, konec měsíce přinesl zklamání z opačného vývoje situace. Od 1. března platí nová vládní opatření. Poprvé od začátku pandemie se opatření budou týkat také předškolního vzdělávání. Zavírají se všechny školy, včetně těch mateřských.

Nařízení vzala za opačný konec
S platností od 1. března se na tři týdny přerušuje nejen výuka 1. a 2. ročníků základních škol, která byla doposud povolena, ale zavřeny zůstanou i školy mateřské. Zajištěna zůstává pouze péče o děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému, pracovníků kritické infrastruktury, bezpečnostních sborů a dalších vybraných profesí.
Důvodem ke kompletnímu uzavření všech škol je zhoršující se epidemická situace v České republice. Ústav pro zdravotnické informace a statistiku uvádí, že covid-19 byl v poslední době odhalen v polovině všech školek. Od začátku nového roku přibyl vůbec největší počet nemocných dětí mezi čtvrtým a devátým rokem od začátku epidemie. To jsou alarmující čísla, na která vláda zareagovala právě vydáním nových opatření.
Haranténa? Slovní novotvar vznikl během jara 2020
Internet sice zaplavily aktuální vtipy na téma uzavření okresů a zákazu překročení katastru domovské obce, ale rodičům do smíchu není. Pracovat z domova, k tomu obstarat dítka, odučit, co je třeba, případně asistovat při distanční výuce, uvařit, udržet domácnost alespoň nějak čistou a k tomu zařídit, aby děti měly pohyb na čerstvém vzduchu…
Čeština byla již během jarní celostátní karantény obohacena o slovo haranténa, které s nadsázkou úsměvně vyjadřuje to, co tento kolotoč představuje. A „haranténa“ zatím ani zdaleka nekončí, naopak se kvůli uzavření školek bude týkat ještě většího počtu rodičů.

Redakce eMimina je s vámi na jedné lodi, i my máme děti doma
Také v redakci eMimina je téma aktuální, zhruba půlka z nás má totiž děti. I my tedy pracujeme s dětmi za zády v někdy šíleném kolotoči děti-domácnost-práce. Jak jsme na další celostátní karanténu připraveny?
Petra, jedno dítě v mateřské školce: „Já mám jen jedno dítě, i když někdy vydá za tři. Dcera chodí do školky tak ráda, že když zjistila, že chvíli nebude, brečela. Musím to prostě nějak zvládnout. Budu pracovat dopoledne a v noci. Pokusím se z toho něco i vytěžit, zařídím snad nějaké společné zážitky… Ty, které mají doma dětí víc a navíc třeba již školou povinné, nepokrytě a otevřeně obdivuji a smekám před nimi!“
Hana, miminko a dítko z mateřinky: „My jsme připraveni. Absolvovali jsme testy a po negativním výsledku k nám přijel tchán, který může pracovat z domova a pomůže nám s dětmi. Navařili jsme si na celý pracovní týden, abych měla čas se věnovat oběma dětem.“
Martina, jedno dítě na prvním stupni ZŠ: „Kromě
alkoholu? Začala jsem cvičit jógu, chodit na
delší procházky, to je balzám na duši.“
Iva, dvě děti na prvním stupni ZŠ: „Co dělám, abych se nezbláznila? Čtu, poslouchám knihy, koukám na netflix, chodím na procházky, plus dobrý jidlo a pití není na nervy špatný. Taky tvořím, vylepšuju nám domov, nakupuji on-line.“
Jitka, dvě děti na druhém stupni ZŠ: „Prostě se doma moc neprudíme a máme volný režim, každý si dělá, co chce, sejdeme se u jídla, u seriálu nebo deskových či karetních her. Klid a pohoda, jsou dvě – vystačej si. Fyzicky je vyčerpáváme přítahama na hrazdě. Pro zachování fyzické kondice (dětí) jsou nově nastavena pravidla pro konzumaci gumídků: 3 přítahy za medvěda, to byste něvěřily, co jich za den udělaj.“
Jiřka, dvě školkové děti: „Kromě práce honím
resty kolem domu a jeho kolaudace, k tomu z vánoční šup do velikonoční
výzdoby. Taky procházky – zajišťovala jsem dnes katastr vesnice, to je
zábava… A taky víno, nedá se nic dělat .“

Diskuse na eMiminu: rady, pochopení i pokec
Také na eMiminu o všem kolem pandemie diskutujete. Pro radu, zjištění názorů druhých nebo odpovědi na to, co vás zajímá jde zde celá diskusní kategorie Koronavirus v ČR.
Nejlépe vám poradí ti, kteří jsou na tom stejně jako vy. Právě oni vás totiž nejvíc chápou a přesně rozumí tomu, co prožíváte. Samotné vědomí toho, že v tom člověk není sám může pomoci.
Uživatelka 1Diana napsala: „Opravdu lituji každou maminku. Toto období je dlouhodobě náročné. Zkusím napsat, co pomáhá mě.“ Její přístup je natolik inspirativní, že se o něj s vámi podělíme:
- Připomínám si, proč si tímhle musíme projít. Dodržovat opatření je nesmírně důležité pro zkrocení pandemie.
- Chodím brzy spát, abych měla dost energie na další den. Každá hodina spánku se počítá. Dodržovat spánkovou hygienu je velmi důležité!
- Dopředu vymýšlím, co budu vařit a vždycky mám v záloze několik jídel, která jsou raz dva hotová. Naservírovat rodině balenou hotovku nebo objednat si jídlo z restaurace není ostuda!
- Na doplnění energie během dne máme zásobu ovoce a džusů. Čokoláda obalí nervy, zvedne náladu. Nebo máte chuť na něco jiného? Smlsněte si během dne!
- Snažím se vymyslet společné aktivity s dětmi. Televize je velké lákadlo, ale nemohou koukat stále… Společně strávené chvilky jsou ty nejhezčí. Nezapomínejte na to ani v době pandemie.
- Občas u fotek zavzpomínám na krásné dovolené. Vzpomínejte na minulost, těšte se na budoucnost.
- Nejvíc ze všeho mi pomáhá myšlenka, že v těžkém období se učíme vážit si obyčejných věcí. Radujte se z maličkostí. Není to klišé, funguje to!

Mnoho užitečných rad naleznete také v archivu eMimina:
- Distanční výuka je náročná i pro rodiče. Jak si v současné situaci udržet nadhled a dobrou náladu? Pár tipů vám ve svém článku sepsala redaktorka Martina.
- Být doma, pracovat, starat se o děti, které nemají školu, a ještě zvládat domácnost? Docela maraton. Co radí redaktorka Kristina?
- Máte doma dítě na online výuce a do toho musíte pracovat a zvládat péči o domácnost. Martina pro vás má rady, jak si ukrást trochu času i sama pro sebe!
- Přečíst si můžete také rozhovor s ředitelkou školy plný rad o tom, jak zvládat domácí výuku.
- Jak zabavit děti, aby jim doma nebyla dlouhá chvíle? Tak na to se zaměřila redaktorka Klárka a dala vám to pěkně do kupy! Její rady jistě využijete!
- Pro rodiče je domácí výuka náročná, protože mnozí z nich ještě pracují, pečují o domácnost a mladší sourozence. Šest maminek se nám svěřilo, jak to chodí u nich.
- Nelehká je domácí karanténa i pro děti. V době pandemie koronaviru zaznamenali pracovníci Linky bezpečí zvýšený počet telefonátů a e-mailů od dětí. Více se o tom dočtete v našem článku.
- Rodiče, kteří nežijí společně a mají děti ve střídavé péči, nyní řeší, u koho by dítě mělo být častěji i jak zvládnout domácí výuku a finance. Co radí rozvodová mediátorka a advokátka?
- Práce z domova bývala vítaným benefitem. V současné době ale mnoho z nás zjišťuje, že má i svá úskalí. Na co si dát pozor? Zaměřila se na to redaktorka Martina.