Vláda rozhodla: Od středy budou kvůli koronaviru zavřené školy

V souvislosti s nárůstem lidí nakažených koronavirem rozhodla vláda o uzavření škol po celé České republice. Rodiče školáků tak musí vyřešit hlídání svých potomků. Na co mají nárok a jak to vysvětlit dětem?

Vláda rozhodla: Od středy budou kvůli koronaviru zavřené školy Školní budovy budou od středy prázdné. Zdroj: Profimedia.cz.

Školy se zavírají, školky fungují

Zasedání bezpečnostní rady státu přijalo opatření, která se dotknou mimo jiné školáků. Vláda rozhodla, že budou od středy 11. března 2020 uzavřeny všechny školy, tedy základní, střední, učiliště, vyšší odborné i univerzity. Zatímco do dnešního dne svůj provoz omezilo jen minimum škol a univerzit, od zítra budou prázdné všechny školní lavice.

Školky a dětské skupiny budou i nadále otevřené. Rodiče tak musí vyřešit hlídání pro menší školáky. Pokud nemají jinou možnost, mohou si vzít ošetřovné. Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření školy z nařízení příslušného orgánu je v kompetenci školy, nikoliv lékaře. Rodiče se s žádostí obrátí přímo na školu, kterou jejich dítě navštěvuje. Vyplněný a podepsaný formulář pošlou zaměstnavateli, který jej společně s podklady pro výplatu ošetřovného předá příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Někteří rodiče mohou po domluvě se zaměstnancem pracovat z domova, pokud to jejich pozice umožňuje.

Vláda ruší i hromadné akce nad 100 lidí

V souvislosti s koronavirem vláda zakázala hromadné akce nad 100 lidí a to s platností od dnešní 18. hodiny. Ministr zdravotnictví upozornil, že je potřeba udělat zásadní kroky, aby se virus nešířil stejně rychle, jako je tomu v některých evropských zemích. Apeluje na to, aby se občané chovali zodpovědně a nepodceňovali riziko. V současné době se v Česku nákaza potvrdila u 41 lidí, z nichž většina se nakazila v souvislosti s dovolenou v Itálii. Řada dalších je v karanténě.

S dětmi o koronaviru mluvte, ale opatrně

Jak situaci vysvětlit dětem? Odborníci doporučují především zachovat klid. Opatrnost je třeba zejména u dětí mladších deseti let. Koronavirus mohou popsat jako chřipku nebo nachlazení. Starší potomci si informace většinou přečtou samy. Mluvte o tom s nimi a snažte se vyvrátit jejich obavy, ale zároveň jim vysvětlit, jak důležitá je prevence.

O koronaviru diskutujete také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Koronavirus máte strach?

dnes v 16:24
107505

Vláda zítra zavře školy

13.10.20 18:01
1941

Koronavirus - návrhy opatření

2.3.20 07:56
103

Jaký je váš názor na rozhodnutí vlády?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Máte doma nebezpečné hračky?

  • 10.10.18
  • komerční sdělení
Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled a újmy se projeví klidně až za dlouho. Přitom jsme jen chtěli udělat svým dětem radost.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
3058
10.3.20 18:01

Tak aspoň že si mohou vzit to ošetřovné, a od školy..už jsem si říkala jak to budou rodiče řešit, a že bude nával na doktory kvůli tomu..tak aspoň že tak.

  • Zmínit
  • Nahlásit