V létě je vyšší riziko infekcí a chlamydií. Jak se chránit?

Dovolená a teplé počasí přeje romantickým chvilkám ve dvou, seznamování se s novým partnerem i známostem na jednu noc. Gynekologové upozorňují na to, že v létě roste riziko spojené s pohlavními chorobami i infekcemi. Proč tomu tak je?

V létě je vyšší riziko infekcí a chlamydií. Jak se chránit? Dbejte o svoje zdraví. Zdroj: Cat Box / Shutterstock, Inc.

Pohlavní nemoci dokážou potrápit

Nechráněný pohlavní styl v kombinaci s častým střídáním partnerů představuje největší riziko přenosu pohlavních nemocí. Vyjma kapavky a syfilisu se můžeme nakazit také HPV viry, které se nijak neprojevují, ale mohou být velmi nebezpečné.

Jak poznat HPV viry?

HPV infekce patří mezi obávané choroby pohlavního ústrojí, které mohou vést k rakovině. Bakterie a viry nejsou vidět a přenášejí se nechráněným pohlavním stykem i orálním sexem. Nakažení HPV viry není poznat a projevuje se až s odstupem několika let. Na děložním čípku se může v důsledku těchto virů začít tvořit bujení, které vede k rakovině děložního čípku, vulvy, konečníku, mandlí a dalších částí těla. Výskyt těchto druhů nádoru se prudce zvýšil v roce 2008.

Jak se chránit?

Lékaři se shodují na tom, že nejlepší ochranou je nemít rizikový pohlavní styk a při častějším střídání partnerů je vhodné používat kondom. Další možností je očkování, které by měla dívka podstoupit ještě před prvním sexuálním stykem (nejlépe před 15. rokem). Očkování proti rakovině děložního čípku není povinné a je především na rodičích, zda nechají své dospívající dcery naočkovat. Ani toto očkování však není trvalé a podle lékařů je třeba nejdéle po dvaceti letech vakcínu přeočkovat.

Zákeřné chlamydie

Riziko nepřinášejí pouze HPV viry, ale také obávané chlamydie. Ty se objevují častěji v letním období, protože se přenášejí kromě sexuálního styku také na koupalištích nebo v sauně. Chlamydie většinou probíhají bez příznaků a mohou způsobovat různé komplikace, mezi které patří například sterilita nebo mimoděložní těhotenství.

V létě je zvýšené riziko přenosu těchto infekcí a není divu, že v září se plní čekárny venerologických a gynekologických ambulancí. Lékaři upozorňují na to, že lidé se mohou nechat otestovat na sexuálně přenosné choroby zcela anonymně.

HPV viry a infekce řešíte na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

HPV virus a sex

9.6.20 21:14
153

Léčím se na chlamydie, mohu otěhotnět?

Anonymní
10.9.17 17:35
6

HPV virus, odkud?

21.1.15 18:47
34

Nejdůležitější je dodržovat zásady správné hygieny a dbát na ochranu, ať si nezkazíte léto.

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...