Šestnáct dvojčat za jediný měsíc. To v ostravské porodnici nepamatují

Ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO) hlásí rekordní počet dvojčat narozených za jediný měsíc. V červenci tam přišlo na svět šestnáct dvojčátek a z toho pět během jediného dne.

Šestnáct dvojčat za jediný měsíc. To v ostravské porodnici nepamatují Šestnáct narozených dvojčat za jediný měsíc! Zdroj: Profimedia.cz.

Až 40 % žen rodilo dvojčata přirozenou cestou

V ostravské porodnici měli lékaři i sestřičky letos v červenci napilno. Za jediný den asistovali u pěti porodů dvojčat. „Za třináct let svého působení na gynekologicko-porodnické klinice v Ostravě jsem podobnou situaci nezažil,“ uvedl pro iDnes.cz vedoucí lékař porodních sálů Richard Špaček. Dodal, že maminky i děti jsou v pořádku a nepotřebují intenzivní péči.

Podle přednosty gynekologicko-porodnické kliniky Ondřeje Šimetky se v průběhu loňského roku v ostravské nemocnici narodilo 103 dvojčat. Velké plus vnímá Ondřej Šimetka také v tom, že 40 % vícečetných porodů zde proběhlo spontánně. Jen pro srovnání: celorepublikový průměr činí 20 %. V letošním roce také vzrostl ve FNO počet porodů trojčat. Zatímco vloni se narodila pouze jedna trojčátka, letos už se tak stalo dvakrát.

Šestnáct porodů dvojčat v jednom měsíci patří mezi raritu. O páreček se však jednalo pouze v jednom případě. Devíti maminkám se narodili chlapci a šesti maminkám holčičky. Patrně nejoriginálnější jména dostaly sestřičky Lilith a Elizabeth.

O porodu dvojčat diskutujete také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Porod dvojčat přirozeně, nebo císařem?

6.4.16 15:49
14

Porod dvojčat - zkušenosti

17.9.10 11:28
7

Přáli byste si dvojčátka nebo dokonce trojčátka?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
7997
11.8.20 11:45

Většina díky asistované reprodukci.

  • Zmínit
  • Nahlásit
5287
7.8.20 11:05

Něco tam mají ve vodě to je jasný ))

  • Zmínit
  • Nahlásit