V redakci jsme si nechaly změřit plicní věk. Pojďte taky!

Zdraví a krása

S kolegyní Andreou jsme vyrazily do jedné z pražských Alphega lékáren a nechaly si změřit plicní věk. Výsledek nás docela překvapil. I když obě žijeme relativně zdravě a pravidelně sportujeme, v péči o plíce určitě můžeme udělat něco navíc. Měření plicního věku o vás zkrátka poví víc, než si myslíte. Nechte se otestovat taky.

*

Jak měření probíhá?


Měření plicního věku zabere jen pár minut. Speciálně proškolený Alphega lékárník nám připravil měřicí přístroj a zadal do něj náš věk, výšku a pohlaví. Poté jsme se zhluboka nadechly a dlouze a prudce vydechly přes jednorázový náustek. Celý test se opakuje celkem třikrát a výsledné údaje se zprůměrují.

Dozvěděly jsme se, kolik let našim plicím skutečně je ve srovnání s biologickým věkem. Měření ukázalo, zda vydechovaný vzduch proudí normální rychlostí, nebo narazil na překážku. Právě ta je ukazatelem nějakého problému – např. astma, alergie, chronická obstrukční plicní nemoc nebo fibrotizující plicní procesy. Na závěr jsme si odnesly doporučení, jak stav plic zlepšit.

Zatímco plíce naší Andy jsou o pět let mladší, než je ona sama, moje prý ukazují o osm let vyšší věk, než by měly. Sice primárně viním jarní pyly létající ve vzduchu, ale i tak si dávám předsevzetí, že začnu pravidelně běhat.

Měření plicního věku probíhá ve vybraných Alphega lékárnách od 8. do 12. 4. 2019. Objednejte se na něj i vy!

Jak se stáří plic posuzuje?


Jedním z hlavních faktorů je jejich vitální kapacita – tedy maximální objem vzduchu, který jsme schopni po hlubokém nádechu vydechnout. Muži se zdravými plícemi mají průměrnou vitální kapacitu plic 5,6 litrů, ženy 4,5–5 litrů.

Vitální kapacita plic s věkem přirozeně klesá a dále kolísá v závislosti na celkové trénovanosti a zdravotním stavu. Stav plic ovlivňuje také kouření a životní styl. Měření plicního věku vám poskytne obrázek o vašem hlavním dýchacím orgánu a pomůže odhalit případná onemocnění plic už v raném stádiu.

Měření plicního věku odhalí případná plicní onemocnění už v raném stádiu. Zdroj: archiv redakceMěření plicního věku odhalí případná plicní onemocnění už v raném stádiu. Zdroj: archiv redakce

Jak udržet plíce zdravé?


Dodržování zdravého životního stylu je základním předpokladem pro dobrý stav plic. Největším rizikovým faktorem pro rozvinutí plicních chorob je kouření. Pokud patříte mezi kuřáky, snažte se počet vykouřených cigaret postupně snižovat a v ideálním případě tento zlozvyk zcela odbourat. Plíce vytrénujete pravidelným cvičením alespoň po dobu 30 minut pětkrát týdně. Snažte se také stravovat zdravě a mít vyvážený jídelníček s dostatkem ovoce a zeleniny.

Už jste si nechali změřit plicní věk? Jak jste spokojení s výsledkem?

Článek vznikl ve spolupráci se sítí Alphega lékáren.

Váš příspěvek
Průzkumník
Závislačka 2592 příspěvků 10.04.19 23:52

Zase černá? :roll:

Vložit nový komentář