Vaginální mapování může pomoci při bolestivé menstruaci i gynekologických potížích

Vaginální mapování může pomoci každé ženě, která chce lépe poznat své tělo a uvolnit staré bloky. Jak funguje tato prastará technika a jaké další plusy přináší?

Vaginální mapování vás naučí lépe poznávat své tělo. Zdroj: archiv Lucie SitařovéVaginální mapování vás naučí lépe poznávat své tělo. Zdroj: archiv Lucie Sitařové

Vaginální mapování je citlivá technika, kterou může dělat pouze profesionál. Proto jsem oslovila Lucii Sitařovou, která se nejprve věnovala tantrickým masážím. Postupně svůj obor rozšířila ještě o Sexological Bodywork. „Jsem učitelka a terapeutka v oblasti ženské intimity a sexuality,“ říká o sobě. A právě ona nám vysvětlila pojem vaginální mapování, jak probíhá tato technika a jaké jsou hlavní přednosti?

Lucko, jak byste popsala metodu vaginální mapování, o co se přesně jedná?

Umět navázat hlubší kontakt se svým tělem je nesmírně důležité. Jde o metodu podobnou masáži, kdy se jemně dotýkáme jednotlivých bodů ve vagině a mapujeme jejich citlivost. Pokud jsou necitlivé, probouzíme je. Když je dotek na nich nepříjemný, pracujeme s nimi tak, aby byl příjemný nebo aspoň neutrální. Kromě toho se během jejich stimulace aktivuje buněčná paměť těla, která nám vyvolá stejnou emoci, jakou jsme si na základě konkrétního zážitku z minulosti do daného místa uložily a opakovaně jej prožívaly při každém intimním kontaktu.

Lucie se zabývá technikou vaginálního mapování. Zdroj: archiv Lucie SitařovéLucie se zabývá technikou vaginálního mapování. Zdroj: archiv Lucie Sitařové

V čem tkví princip této metody?

Když prožijeme v životě nějakou emočně silnou situaci, ať už příjemnou, či nepříjemnou, uloží se nám jako zápis v těle, často až na úrovni buněk. Tento zápis nám umožňuje určitým způsobem prožívat a reagovat na různé situace, které se nám stanou později během života. Máme-li například nějaké místo spojené s nepříjemným prožitkem, pokaždé, když se na něj dostaneme, cítíme úzkost. A obráceně.

Situace a poznámky, které se týkají naší intimity, sexuality, našeho vzhledu, naší ženskosti nebo našeho ženského sebevědomí, se ukládají jako zápisy právě v naší pánvi a v našem pohlaví. Pokud jde o něco nepříjemného, vytváří se nám v pánvi a ve vagině bloky. Ty se projevují jako zatuhnutí nebo zamrznutí.

Může jít o vážnou zkušenost, jako je např. zneužívání nebo znásilnění, ale někdy stačí i nevhodná poznámka ve chvíli, kdy jsme zranitelné, nešetrné zacházení v porodnici či na gynekologii, komplikovaný porod spojený s nástřihem či natržením nebo pocit zrady při odhalené nevěře. Tyto situace způsobí šok, kdy naše tělo zamrzne a aby mohlo dále fungovat, „odklidí“ napětí někam stranou, např. do pohlaví. Ženská vagina je svojí povahou receptivní a ráda tyto negativní emoce nasává a shromažďuje.

Jak to tedy v praxi probíhá?

Při vaginálním mapování se těchto míst jemně dotýkáme a zkoumáme, jak reagují – zda jsou citlivá či necitlivá, příjemná nebo bolavá. Žena v nich může cítit fyzický vjem, např. teplo, brnění, pálení, tupou či ostrou bolest, atd.; ale i emoce, např. smutek, hněv, strach, radost, potěšení, prázdnotu atd.

Místa se dotýkáme tak jemně, jak je potřeba, aby opět získalo citlivost a abychom pomohli ženě uloženou emoci znovu procítit, doprožít a nechat navždy odejít. Nezabýváme se tím, jak a kdy přesně vznikla, ale dotkneme se jí a s láskou ji propustíme.

Co ženám vaginální mapování může přinést?

Uvědomíte si, že pánev je centrum vaší vnímavosti, intuice a ženské síly. Naleznete ukotvení v nejistých pocitech ohledně vašich intimních potřeb a pocitů. Začnete mnohem lépe vnímat svou pánev a svou vaginu, spřátelíte se s ní. Začnete jinak prožívat sex.
Také se naučíte dobře komunikovat své hranice a potřeby v intimitě. Celkově se tím posílí vaše sebevědomí a sebehodnota. A v neposlední řadě možná zmizí vaše bolest při menstruaci či vleklé gynekologické potíže.

Lucko, povězte, pro koho je tato technika vhodná? Jsou tam nějaká omezení?

Tato technika je pro všechny ženy, které touží otevřít prostor k léčení svých fyzických i psychických zranění, navázat hlubší kontakt se svým tělem, zvýšit citlivost intimních partií a uvolnit radost ze své sexuality. V kombinaci s prací s jizvami je pak vaginální mapování obzvlášť vhodné pro ženy s jizvami po porodu nebo jiných chirurgických zákrocích v intimních partiích či v oblasti břicha, jako je např. císařský řez, nástřih hráze, laparoskopie a jiné.

Jizvy totiž mohou způsobovat dlouhodobé stažení, přecitlivělost nebo úplnou necitlivost v pánevní oblasti. Některé ženy cítí bolest, tahání, škubání nebo napětí v jizvách při milování, anebo dokonce i při změnách počasí. To znamená, že jizva není správně zahojená.

To je velmi zajímavé. Jak tedy přesně s jizvou pracujete?

Nejprve zjišťujeme, v jakém stavu jizva je a pak s ní pracujeme tak, aby se dohojila. Podobnou technikou přitom můžeme vyléčit všechny své jizvy kdekoliv na těle. Ošetření jizev je vděčná a efektivní technika, neboť jizva - příčina potíží, je jasně viditelná i hmatatelná.

Kromě fyzických pocitů ukrývají jizvy téměř vždy také emoce, jež jsme prožívali, když jizva vznikla. Stejně jako při vaginálním mapování i při práci s jizvou necháváme tyto emoce projevit, doprožít a navždy odejít. Po ošetření už jizva ženu netrápí a neupozorňuje na sebe častou bolestí nebo tahem. Výsledkem je, že se v těle cítíme lépe a máme mnohem větší radost nejen ze života, ale hlavně z vlastní intimity.

Jaké zkušenosti s vaginálním mapováním mají uživatelky eMimina?

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Vaginální mapování

2.12.16 13:52
3

Problémy s nástřihem, vaginální mapování

22.6.15 17:39
4

Slyšeli jste už o metodě vaginální mapování, nebo jste ji dokonce vyzkoušeli? Podělte se s námi o své názory a zkušenosti.

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...