Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

O čem všichni mluví

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s očkováním svých novorozených dětí a zda množství očkovacích látek nezatíží organismus malého děťátka, si klade řada rodičů. A co teprve nepovinná očkování, jak u nich?

První rok života, tvrdá zkouška pro imunitu

Je důležité si uvědomit, že v maminčině děloze se miminko nedostane do kontaktu s bakteriemi ani viry. Imunitní systém novorozenců a kojenců tedy není hned po narození připraven čelit přirozené infekci.

Pro úspěšný boj s infekcemi musí lidský imunitní systém teprve „dozrát“, proto je během prvního roku života riziko onemocnění infekcemi nejvyšší. Průběh některých onemocnění může být velmi vážný, a právě proto se dětem aplikuje v prvních měsících nejvíce vakcín, například proti záškrtu, černému kašli, tetanu, hemofilovým a pneumokokovým onemocněním nebo rotavirovým průjmům. „Očkování je efektivní a rozšířený nástroj prevence závažných infekčních onemocnění. Ročně očkování v České republice zabrání více než 150 000 onemocněním a 500 úmrtím,“ upřesňuje dětská lékařka MUDr. Alena Šebková.

Využijte očkovací kalendář jako svého rádce

Aby se předešlo propuknutí závažných onemocnění, existuje očkovací kalendář, který odráží konkrétní výskyt infekčních onemocnění v naší zemi a doporučení odborníků.

Očkovací kalendář přináší kromě povinných očkování i přehled těch doporučených, nepovinných. Jednou z bakterií, která může způsobit velmi závažná onemocnění i s celoživotními následky, je Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok.

Pneumokok je kulovitá bakterie, která běžně osídluje sliznici úst, nosu a horních cest dýchacích. Šíří se vzdušnou cestou, tedy kašlem a kýcháním, ale nakazit se lze i od nosičů, kteří nemusí mít žádné projevy nemoci. Těm nemusí působit problémy, dokud ale nedojde k oslabení obranyschopnosti organismu například při viróze. Pak mohou proniknout do dalších částí těla a způsobit závažnou infekci - těžký zápal plic, zánět mozkových blan, otravu krve. Právě proto bylo očkování proti pneumokoku zařazeno do očkovacího kalendáře mezi nepovinná očkování.

Děti jsou od letošního roku očkovány podle schématu 2+1, což znamená, že první dávka vakcíny se aplikuje od 9. týdne věku dítěte. Druhá dávka se aplikuje 2 měsíce po 1.dávce, třetí dávka ve věku 11-15 měsíců,“ dodává MUDr. Šebková k očkování proti pneumokoku. Specifická situace je u nedonošených dětí, které potřebují silnější ochranu a očkují se ve schématu 3+1.

Očkování zatočilo se spalničkami a černým kašlem

Díky plošnému očkování se podařilo vymýtit některá vážná onemocnění (pravé neštovice celosvětově, dětská obrna ve většině světa), u jiných významně omezit jejich výskyt (zarděnky, černý kašel).

Připomeňte si, co je to kolektivní imunita »

Ne vždy je však boj s infekčními nemocemi tak úspěšný. Varovným příkladem ale mohou být spalničky. V řadě evropských zemí, kde očkování proti spalničkám není povinné a proočkovanost proti spalničkám nedosahuje požadovaných 95 % (doporučení WHO), došlo poměrně nedávno k rozsáhlé epidemii spalniček mezi neočkovanými či neúplně očkovanými dětmi.

Zvažujete, zda nechat děti očkovat? Poraďte se v naší poradně s praktickou lékařkou pro děti a dorost.

Témata článku

Váš příspěvek
Lucie_Sx
Závislačka 3219 příspěvků 28.09.18 00:04

@mgdln To je zase nějaká kampaň. No a když dámy píšou PR články á 50,– nebo kolik to tu bylo, tak to taky podle toho vypadá.

mgdln
Závislačka 4658 příspěvků 24.09.18 09:52

Nevím, kam na ty desinformační články chodí! :
 https://www.emimino.cz/…tske-zdravi/

navíc u toho komerčního článku ani neotevřeli diskusi, aby se snad náhodou zase neprovalilo, jaké to bludy sepsali a presentují je.

Spíš mi to přijde, že dorazily penízky na propagaci veledobrodiní očkování.

Příspěvek upraven 25.09.18 v 08:57

Astyna88
Kecalka 339 příspěvků 21.09.18 09:30

Opet takovy clanek pro povzbuzeni stada :mrgreen: kdo chce,ockuje,kdo nechce,toho nic neprimeje. :roll:

jege
Ukecaná baba ;) 1660 příspěvků 21.09.18 00:31

@Pinotek Přesně! :palec:

Pinotek
Nováček 5 příspěvků 20.09.18 11:34
Udělejte si vlastní názor...

„Udělejte si vlastní názor…“ a pak zveřejní takovýhle žvásty. Achjo, proč nemůže vyjít aspoň jeden článek, který se opravdu snaží nastínit pro i proti. Však nic není černobílé a dostatečné důkazy nejsou ani na jedné straně barikády, takže je to zatím pořád jen o tom čemu člověk věří víc.

mgdln
Závislačka 4658 příspěvků 19.09.18 21:25

@4-1.cz žvásty o spalničkách …

Nehledě na to v jiné diskusi člen zdravotního personálu z jedné pražské nemocnice tento žvást potvrdil i ze svého pohledu a ne jen to … přihodil informaci, že neprosté minimum zdravotního personálu mělo protilátky proti spalničkám a jako perličku … že ještě větší minimum z těch nechráněných si tuto úžasnou vakcínu nechalo píchnout. ;)

Lucie_Sx
Závislačka 3219 příspěvků 19.09.18 20:47

@4-1.cz
To o šíření spalniček dospělými, to je zase další žvást z internetu.

Dokument k vyhodnocení „epidemie“ spalniček, vytvořený přímo hygienickou stanicí, pokládáš za žvást z internetu? Jako umístěný tam je, tak asi to žvást bude, no :nevim: .

jege
Ukecaná baba ;) 1660 příspěvků 19.09.18 20:44

@4-1.cz Nadevšecko jasné, věřím, informace od rodiny, známých …

To jsou argumenty jako hrom, s tím se nedá polemizovat! Na co by se někdo obtěžoval nějakým zkoumáním a dokazováním. Věř a víra Tvá Tě uzdraví!

4-1.cz
Stálice 92 příspěvků 19.09.18 17:07

Medicínu vystudovanou nemám, ale 3 roky jsem studovala veterinu, kromě toho mám polovinu rodiny v lékařství (sestra, matka, babička, tchýně…) takže nemám to z článků, mám to od rodiny, známých a z vlastních vědomostí. Mně to jako argument stačí, ostatním svůj názor nevnucuji, ale je nadevšecko jasné, že ty nemoci vymýtilo právě očkování - aspoň u zvířat jsou na to studie podložené důkazy a věřím, že to platí i u lidí. Očkování opravdu funguje a opravdu mu vděčíme za to, že se nemusíme potýkat s některými nemocemi, nebo ne běžně. Jen si toho málo vážíme protože dnes je trendy dělat vše jinak, proti proudu a myslet jen sám na sebe, to nemůžeš popřít, tak to zkrátka je. Tvoje „bla bla“ mluví za všechno.. :think:

jege
Ukecaná baba ;) 1660 příspěvků 19.09.18 15:47

@4-1.cz Bla, bla, bla, musí se očkovat, jinak zemřeme, neočkovat je strašně nezodpovědné, očkování je blaho lidstva …

Jsi si jistý/á, že tomu tak opravdu je nebo to máš vyčtené z podobných tendenčních článků?

4-1.cz
Stálice 92 příspěvků 19.09.18 14:44

To o šíření spalniček dospělými, to je zase další žvást z internetu. O tom to totiž celé je. Lidi si někde něco přečtou, říkají tomu věrohodný zdroj a prezentují to dál po svém. Očkovat se musí, tomu se nemůžeme vyhýbat, je to menší zlo a není fér že každá matka si dnes říká : ať se naočkují ta děcka kolem a moje je tak chráněné, já to své očkovat přece nedám, nebudu tou, co se obětuje pro kolektiv a takto uvažuje většina matek. To je ta dnešní individuální doba svobody. Když se ale neobětuje nikdo, tak mohou onemocnět všichni. Zkrátka se nedá nic dělat, až na případy, kde jsou kontraindikace, to prostě musí být povinné a hlavně vymahatelné, pokuty jsou nespravedlivé, jedni zaplatí klidně pokutu a dítě nenaočkují, bohužel za to bude muset hrozit postih, řešit se to musí. Vděk za to v jak bezpečném prostředí díky očkování žijeme vymizel v době, kdy se na ty nemoci právě díky očkování přestalo tolik umírat a lidi prostě zapomínají, jenže ono se to může vrátit a na to bychom orpavdu zapomínat neměli

jege
Ukecaná baba ;) 1660 příspěvků 19.09.18 10:08

@Innocence Přesně tak! Namísto toho, aby se o očkování mluvilo objektivně a bez osobní zainteresovanosti, tak se o tom dohadují zastánci a odpůrci z řad rodičů i lékařů jak v tržnici! :zed:

babanci
Ukecaná baba ;) 1681 příspěvků 19.09.18 09:52

Proč jim to nějak nevěřím? Tendenční článek, kterých je kolem stovky. Jak ví, kolik nemocem očkování zabránilo? Já si spíš myslím, že se narodí zdravé dítě, hned se do něj nacpou chemické koktejlíky, imunita se zblázní ,pak jsou imrvére nemocné. Dneska mít malé děti, hodně si rozmyslím, do čeho půjdu a rozhodně ne do 6 nemocí v 9. týdnech života. Můj kolega má tchána pediatra a ten jim tuhle vakcínu vyloženě u syna zakázal. Proč asi?

Innocence
Zasloužilá kecalka 672 příspěvků 1 inzerát 19.09.18 09:23

Kdo se v tom má vyznat??? Kdo ví, kde je pravda, sama teď očkování u malého řešim. Nepovinné dávat nebudu, povinné ano, jen jsem ho odložila na půl rok. Jedni děsí matky tím, co se stane, když očkovat nedá, druzí zase co se stane, kdyz dá. Je to na palici, fakt. :roll: :zed:

jege
Ukecaná baba ;) 1660 příspěvků 19.09.18 00:55

Aneb udělejte si vlastní názor podle našeho jednostranného a tendenčního článku … :mrgreen:

A zítra si tady koupí reklamní článek Eleková a všichni si přečtou, jak je očkování fuj, takže to bude fifty-fifty a úplně stejná kaše, jako na začátku. :zed:

zudina
Ukecaná baba ;) 2301 příspěvků 18.09.18 10:12

@mgdln asi tak

mgdln
Závislačka 4658 příspěvků 17.09.18 20:21

To jsou zase jednostranné žvásty… třeba odkud si ti frajeři vyčarovali, že očkování ročně zabrání přes 150 000 onemocněním a 500 úmrtím - je „fakt“ roven akorát tak politickým předvolebním slibům.
To, že spalničky u nás šíří především dospělí, to už si v rámci propagandy nechali pro sebe…
Kdyby si podobné články strčili do špic, udělali by pro zdraví lidu mnohem víc.

Příspěvek upraven 17.09.18 v 20:52

Vložit nový komentář