Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.

Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce Když se otěhotnět nedaří, je to nápor na psychiku. Zdroj: Profimedia.cz

Ženy rodí stále později

Některé ženy otěhotní i v pozdějším věku přirozeně. Podle odborníků je to však výjimka. Lékaři poukazují na to, že hlavním problémem vyššího věku nemusí být jen snížená plodnost, ale zhoršující se kvalita vajíček. Na rozdíl od spermií se totiž vajíčka netvoří nová. Jejich zásobu má každá žena určenou od narození a od první menstruace se počet postupně snižuje. Zároveň klesá i jejich kvalita.

Pokud se žena rozhodne otěhotnět i přes pokročilý věk a nedaří se jí počít se svými vajíčky, nabízí se možnost využít darovaná. K tomuto tématu se vyjádřila MUDr. Kateřina Veselá z reprodukčního centra Repromeda. „Možnost léčby ženy s darovanými vajíčky je z hlediska zákona do 49 let. Menopauza nastává přibližně mezi 48. a 52. rokem života. Neznamená to ale, že ženy v tomto věku mají ještě vajíčka schopná oplodnění. Hormonálně však jejich tělo funguje a řešením je pro ně darované vajíčko, ze kterého mohou otěhotnět,“ vysvětluje.

Po 35. roce kvalita vajíček prudce klesá

Podle Kateřiny Veselé je optimální věk, kdy by žena měla otěhotnět, nejpozději kolem 35. roku. Později už vajíčka obsahují vyšší množství chromozomových vad. „V reprodukci vše řešíme ještě před zavedením embrya do dělohy. Tím snižujeme riziko početí plodu s genetickými vadami. Pomocí takzvaného preimplantačního genetického testování embrya vyšetříme a zavedeme do dělohy jen ta zdravá,“ říká lékařka. Dodává, že v určitém věku už žena nemůže tvořit kvalitní vajíčka nebo je jejich zásoba vyčerpaná. Jako jediná možnost se nabízí využít darované vajíčko od zdravé dárkyně s pomocí umělého oplodnění.

Některé ženy vyčerpají zásobu vajíček mnohem dříve a dochází k předčasnému selhání činnosti vaječníků. Kateřina Veselá z Repromedy zmiňuje, že k předčasnému selhání vaječníků může dojít i u relativně mladých žen. Dřívější ztráta plodnosti je ovlivněna například geny, onemocněním štítné žlázy nebo vlivem léčby onkologického onemocnění. „Rozlišujeme primární selhání, které je vrozené. Dále pak sekundární, které je ovlivněno nějakou chorobou. Ženy ztrácí menstruaci i ovulaci a dochází prakticky k předčasnému přechodu,“ vysvětluje lékařka.

Ženy si mohou nechat vajíčka zamrazit

Kateřina Veselá o možnosti zmrazení vajíček říká: „Za mě je preventivní vitrifikace neboli zamrazení vajíček dobrou volbou. Doporučuji to ženám, které chtějí mateřství odložit na později například kvůli práci nebo proto, že nemohou najít partnera. A pak samozřejmě v případě, že žena musí podstoupit onkologickou léčbu. Vhodná doba na preventivní zamrazení vajíček je mezi 25. a 30. rokem života.“

Poukazuje na to, že v médiích se často objevují zprávy o tom, že odběr vajíček může být pro ženu rizikový. Podle ní je komplikací při odběru velmi málo. „Asistovaná reprodukce je vysoce bezpečná metoda. Podle britské studie ženy, které podstoupí umělé oplodnění, nemají zvýšené riziko onkologického onemocnění."

Asistovaná reprodukce v číslech

  • Neplodnost trápí v Česku 20–25 % párů.
  • Muži i ženy se podílejí na neplodnosti ve stejné míře.
  • V ČR bylo v loňském roce provedeno přes 40 tisíc umělých oplodnění.
  • Přibližně 3 % z nově narozených dětí jsou tzv. ze zkumavky.

O darovaných vajíčkách diskutujete také na eMiminu

Co říkáte na možnosti moderní medicíny?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

  • 14.11.18
  • komerční sdělení

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou....

Váš příspěvek

Odesílám...