Listopadový comeback do škol: Kteří žáci se vrátí a v jakém harmogramu?

Ve středu 18. listopadu se vrátily do škol děti z prvních a druhých tříd základní školy. Ostatní žáci by je měli postupně následovat. Pokud se epidemiologický stav nezhorší, do konce listopadu se školy zaplní dalšími ročníky. Kteří žáci v listopadu mohou jít do školy a kdy?

Listopadový comeback do škol: Kteří žáci se vrátí a v jakém harmogramu? Žáci se vrátí do škol, čeká je ale řada opatření. Zdroj: Profimedia.cz

Praktická příprava má přednost

Jak uvedl na tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga, další žáci zamíří do škol ve středu 25. listopadu. „Obnovíme prezenční výuku ročníků středních škol a čtvrtých ročníků konzervatoří. Odpovídá to prioritám, které jsme deklarovali, se kterými se vrátí zpět i prezenční praktické vyučování a praktická příprava ve skupinách do dvaceti žáků,“ uvedl Plaga. Prezenčně se ještě příští týden nevrátí deváté třídy.

Podle ministra tento krok odpovídá požadavkům ředitelů i studentů středních škol, kteří chtěli, aby byla praxe co nejdříve obnovena. Tuto oblast navíc nebylo možné pokrýt distančně. Od středy 25. listopadu mohou také závěrečné ročníky vysokých škol docházet na laboratorní a další skupinovou výuku o maximálním počtu dvaceti lidí. K prezenční výuce se ve stejném termínu vrátí i základní umělecké a jazykové školy. Navíc budou povoleny zkoušky v omezeném režimu.

První stupeň prezenčně, druhý tak napůl

O pár dní později, v pondělí 30. listopadu, se obnoví výuka na celém prvním stupni základních škol. Do lavic tak usednou kromě prvních a druhých tříd i třetí, čtvrté a páté ročníky, které budou mít pouze prezenční výuku. Stejné podmínky mají platit pro žáky devátých tříd, kteří se potřebují připravovat na přijímací zkoušky. Ostatní třídy z druhého stupně základní školy se budou střídat po týdnu (půjde o takzvanou rotační výuku). Pro děti od šesté do osmé třídy to znamená týdenní výuka z domova a týden ve škole. Cílem je minimalizovat počet žáků ve škole.

Pro školní a stravovací služby platí stejná pravidla, jako pro žáky prvních a druhých tříd. To znamená, že děti mohou využívat školní jídelnu a družina bude v provozu pro první čtyři ročníky základních škol. Žáci z různých tříd by se neměli potkávat, ve třídách je nutné pravidelně větrat. Výuka se musí obejít bez hudební výchovy a tělocviku. Samozřejmostí je pravidelné nošení roušek ve třídě i mimo ni.

Ostatní žáci středních a vysokých škol se zatím budou nadále učit distančně a jejich návrat bude záviset na vývoji epidemiologické situace.

Vrátí se vaše děti v listopadu do školy?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
6
25.11.20 11:03

Nastup do skoly

Ano, moje dite se vratilo do skoly a jsem za to rada. Myslim, ze mu ucitelka da vic nez ja, i kdyz jsme se pokazde pripravovali poctive. Ulevilo se mi, protoze ho uz nemusim pokazde nahanet, ze se musime ucit…😉nas vzajemny vztah i cas je klidnejsi!

  • Zmínit
  • Nahlásit
3933
21.11.20 17:31

@mayecka Tak požadujte po škole, ve spolupráci s ostatními rodiči, zlepšení, zkvalitnění a zintenzivnění on-line výuky. Naši jedou přesně podle rozvrhu, včetně vv a tv (teorie + domácí úkoly). Gymnázium. Když to někde jde, mělo by to jít i jinde.

  • Zmínit
  • Nahlásit
1792
21.11.20 16:09

Syn chodí do 6 třídy a je to postavené celé na hlavu…
Online výuka není nijak extra náročná, dá se zvládat ale je tam nedostatek informací a já rodič neumím vysvětlit všechno…
Měli by všechny děti pustit do školy hned aby mohli dohnat co se dá než je zase za pár týdnu zavřou…

  • Zmínit
  • Nahlásit