Bude více peněz pro pěstouny, Klokánky i děti opouštějící dětské domovy?

Peníze a rodina

V Česku žije až 8 tisíc dětí v pěstounské péči. Jejich opatrovníci by si mohli polepšit. Vláda navrhuje zvýšení odměny pro pěstouny až o 10 tisíc korun. Ve hře jsou ještě další změny.

* Dojde ke změnám v zákoně? Zdroj: Shutterstock.com.

Změny se dotknou převážně přechodných pěstounů

Zatímco dosud pobírají pěstouni od státu 20 tisíc korun měsíčně, tato částka by se mohla zvednout až na 30 tisíc. V návrhu novely zákona se objevuje také vyšší příspěvek na doprovodné organizace, které se o pěstouny starají. Konečná částka je zatím v jednání.

Změny se mají dotýkat především přechodných pěstounů, kteří si berou do péče dítě bez domova na maximálně jeden rok. Kromě vyšší měsíční odměny by dostali jednorázovou částku už při převzetí dítěte, na kterou dnes dosáhnou pouze dlouhodobí pěstouni, kteří se o dítě starají až do jeho plnoletosti. Výše této částky se odvíjí podle věku dítěte od osmi do dvanácti tisíc korun.

Přechodní pěstouni mají možnost vzít si do péče v průběhu roku i více dětí najednou. Vláda proto zvažuje, že by tento jednorázový příspěvek byl v jejich případě nižší, než u dlouhodobých pěstounů.

Polepší si i doprovodné organizace a děti z dětských domovů

Více peněz by mohly získat i doprovodné organizace. Ty v současné době dostávají na jednu pěstounskou rodinu dotaci ve výši 48 tisíc korun ročně. Tato částka se od roku 2013 nenavyšovala. Další novinkou je změna doprovodné organizace u pěstounů, kteří by ji dle novely mohli měnit pouze jednou ročně k určitému datu, jako je tomu nyní u zdravotní pojišťovny.

Změny v zákoně by se měly dotknout také pěstounů, kteří se starají o děti svých příbuzných.

Návrh počítá i se zvýšením státního příspěvku pro zařízení, která vyžadují okamžitou pomoc (například Klokánky). Částka by se zvýšila ze současných 22 800 na 30 tisíc korun měsíčně. Novela se týká i dětí, které opouští dětské domovy. Těch by se měla týkat sjednocená jednorázová částka 25 tisíc korun. Mladí lidé, kteří ještě studují, by pak od státu dostávali až 15 tisíc korun měsíčně.

V jednání je také transformace kojeneckých ústavů na dětská centra, ve kterých by byly pouze děti vyžadující zdravotní péči, kterou hradí pojišťovna.

O pěstounské péči na eMiminu také diskutujete

Souhlasíte s navýšením odměn pro pěstouny?

Váš příspěvek