Schváleno: Vláda vyhlásila stav nouze. Česko čeká řada omezení

V souvislosti s pandemií COVIDu-19 vláda od dnešního rána projednávala návrh dalších opatření, která by měla šíření nákazy zpomalit. Omezení se dotkne cestování, služeb a aktivit, které sdružují větší množství lidí, a to včetně soukromých akcí.

* Koronavirus hýbe celým světem. Zdroj: Profimedia.cz.

Zakazují se státní i soukromé akce

Virus se rychle šíří Evropou. V České republice se počet nakažených k dnešnímu dni blíží stovce. Nouzový stav umožňuje vládě pružněji reagovat na situaci, kterou přináší hrozba koronavirové nákazy. Nová opatření vyhlásila vláda dnes ve 14 hodin na dobu následujících 30 dnů. Obchody zůstávají otevřené.

Stav nouze, který ústavní činitelé vyhlásili, zakazuje státní i soukromé akce s účastí nad 30 osob. S účinností od 13. března 2020 od 6 hodin se zakazuje konání divadelních, hudebních, filmových, sportovních, kulturních, náboženských a tanečních akcí. Uzavírají se výstavy, galerie, poutě, slavnosti, přehlídky, trhy, veletrhy. Mění se otevírací doby stravovacích provozoven, které budou od 20 hodin do 8. hodiny ranní uzavřeny.

Mimořádný stav nouze se dotýká také sportovních a relaxačních aktivit. Zavírají se posilovny, wellness centra, koupaliště, sauny, kluby a knihovny. Zákaz se ale nevztahuje na zasedání a schůze ústavních orgánů, veřejné moci, soudů a dalších veřejných osob.

Zakazuje se cestování do rizikových oblastí

Podle vlády je situace vážná. Dle slov premiéra Andreje Babiše a ministra vnitra Jana Hamáčka jsou ale tato opatření nutná, aby se šíření nákazy zpomalilo. Od půlnoci z pátku na sobotu se zavádějí kontroly na německých a rakouských hranicích. Hranice bude možné přejít na 4 přechodech s Rakouskem a na 7 s Německem.

Vláda zakázala cestování občanů České republiky do rizikových oblastí. Obyvatelům těchto zemí pak omezila vstup na české území, s výjimkou těch, kteří mají v Česku trvalý nebo přechodný pobyt nad 90 dnů.

Jakých zemí se zákaz týká? S platností od dnešního dne Češi nesmějí cestovat do Číny, Jižní Koreji, Íránu, Itálie, Španělska, Rakouska, Německa, Velké Británie, Francie, Nizozemska, Švýcarska, Švédska, Norska, Belgie a Dánska.

AKTUALIZUJEME: V rámci nouzového stavu platí od soboty 14. března uzavření provozoven stravovacích služeb a obchodů, s výjimkou potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších služeb. Od pondělí 16. března do 24. března pak platí zákaz volného pohybu lidí po celé ČR. Aby se zabránilo dalšímu šíření nového typu koronaviru, je také řada měst minimálně na 14 dní úplně uzavřena. Celostátní zákaz volného pohybu se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou a do zdravotnických zařízení a nákupy potravin a léků.
Ministerstvo zdravotnictví nově zřídilo bezplatnou informační linku 1212, na které operátoři odpovídají na základní informace týkající se koronaviru.

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
13519
13.3.20 21:38

Já si naopak myslím, že pokud si lidi udělají zásoby teď, když ještě není epidemie, budou v době kulminace sedět doma a vir se nebude šířit tak rychle. Čím míň bude lidí v obchodech, tím líp. Zvlášť to platí pro seniory.

  • Nahlásit
  • Zmínit
12982
13.3.20 13:07

@welovefashion Ano, máte pravdu, byla tam skutečně chybka. Omlouváme se a děkujeme za upozornění.

Mějte pěkný den
Jana

  • Nahlásit
  • Zmínit
13.3.20 11:33

Mám pocit, že tam máte chybu, akce můžou být do 30 osob ne 10

  • Nahlásit
  • Zmínit
476
13.3.20 08:55

@Leo44 Mám naprosto stejný názor, nehledě na to, že díky davovemu šílenství a sobeckosti lidi jsou nejvíce ohroženi právě prodavači… Paradoxně jako jediné se nemůže zavřít…

  • Nahlásit
  • Zmínit
478
12.3.20 16:04

80% lidí panikari z koronaviru, skupují dezinfekce, roušky, mouky, těstoviny atd. Bojí se, aby to nechytli, snaží se všemožně chránit. Ale že pak paní co má plný košík dezinfekci, sava, antibakterialnich mýdel, tak kašle stylem, že prska všude okolo a ruka přes pusu ji nic neříká je dost nelogické. Že chlap s dost hnusnym kašlem oprskal v kauflandu rohlíky. Že paní co se zrovna se vysmrkala (fuj do ruky) sahá na vozík, jídlo atd to Vám přijde normální??
Lidi, prosím Vas misto nakupovani nesmyslů a zbytečných zásob, místo té obří paniky. Začněte prosím co nejdřív dodržovat základní hygienu co Vás měli naučit rodiče. Začnete prskat a smrkat do kapesniku a ne do rukou, začněte si mýt ruce apod. Díky

  • Nahlásit
  • Zmínit