Výhody a nevýhody látkových plen

Výhody a nevýhody látkových plen plenky.jpg

Možná si také děláte seznamy pro a proti, když se nemůžete rozhodnout. Nejste si jistí, zda přebalovat svou ratolest látkovými, nebo jednorázovými plenkami? Podívejte se na náš výčet výhod a nevýhod.

„Na prvním místě je u všech maminek spokojenost jejich dětí. Proto doporučuju zkoušet, zkoušet a zkoušet, až najdete to, co bude vyhovovat právě vašemu miminku nejvíce. Nikde není napsáno, že musíte automaticky používat to, co vaše kamarádka, sestra nebo kolegyně. Každý zadeček je trochu jiný, pamatujte na to,“ upozorňuje s úsměvem Kateřina Borunská z Mamaja group, která má dva syny a u toho prvorozeného se nechtěla smířit s opruzeninami a dalšími problémy po jednorázovkách, a proto začala pátrat po látkovkách a zkoušela různé typy a druhy. „V České republice jsem tenkrát sehnala jen čtvercovky. Proti převážila nad pro, takže jsem pokračovala a našla anglické Pop-in. Když jsem zjistila, že hledá víc maminek, založila jsem e-shop s potřebami pro děti.“

A co na to maminky?

Trojnásobná maminka Zuzana, která přebalovala látkovkami všechny své děti, má hodně zkušeností. „Na prvním místě pro mě bylo zdraví mých dětí. Než jsem se rozhodla, jaké plenky budu požívat, procházela jsem různé studie. Vyděsila jsem se, když jsem četla, že se v jednorázovkách přehřívají pohlavní orgány dětí a není jisté, jaké budou následky. To bylo první velké pro. Výhodu látkovek vidím i v tom, že je jednou nakoupíte a pak už je máte. Na začátku jde o vyšší investici, ale je jednorázová. Máte je neustále k dispozici a nikdy vám nedojdou. Jistě, musíte mít vždy připravené nějaké čisté a suché, ale když jsem nemohla s dětmi několika dní ven, protože byly nemocné, vystačila jsem si s pračkou, nemusela jsem se bát, že mi dojdou. Výhoda číslo tři: z věšení a skládání plen jsme si se staršími dětmi udělali zábavu. Trávíme čas spolu, děti pomáhají. Pro někoho je možná praní plenek krok zpátky, pro mě je to krok správným směrem,“ vypočítává Zuzana a pokračuje: „A nevýhody? Samozřejmě ani látkovky nejsou dokonalé. Na cestách je to s nimi složité. Převážet použité i čisté plenky je náročné na místo. Většinou je nahrazuji jednorázovkami. Na sušení látkovek musíte mít prostor a musíte počítat s tím, že to trvá. U extrasavých plenek obzvlášť. Zapomenout nesmíte ani to, že jsou objemnější než jednorázovky. Když kupujete oblečení, chce to pružnější materiály.“

I dvojnásobná maminka Lucie souhlasí se Zuzanou v tom, že velká výhoda látkovek je, že je máte doma, nemusíte je shánět a hledat akční ceny. Také načítala studie o dopadech na zdraví dětí. „Našla jsem hodně studií, které mluvily proti jednorázovým plenám. Jistě, ne všechny musí být stoprocentně pravdivé, ještě nedospěla žádná generace dětí vychovávaných výhradně na jednorázovkách, ale proč riskovat? Látkovky mi doporučila i moje obvodní lékařka. Jednorázovky jsou vyráběny z ropného derivátu! Čím dál tím víc maminek chodí s dětmi na kožní kvůli šíleným vyrážkám. Mně se syn oprudí jen při průjmu.“ Pro Lucii je velice důležitá také ekologie. A i když zdůrazňuje, že pro ni jednoznačně převažují pozitiva, nachází na náš podnět i nevýhody: „Někdy se mi nechce prát, věšet a sbírat. Peru vždy tak tři pračky najednou a je toho hodně. I když látkovky vyjdou celkově levněji, je počáteční investice vysoká. Probírala jsem to s manželem u prvního dítěte, váhal, ale celková čísla ho přesvědčila. A třetí nevýhoda je uskladňování a péče o pleny při cestování.“

Anna, která má rok a půl starého syna, nám vysvětlila, že má lepší pocit, když používá látkové plenky než jednorázové, protože jsou podle ní přirozenější a příjemnější. „Také je méně odpadu. Nicméně tím hlavním důvodem a výhodou je pro mě to, že má Kubík méně opruzenin. Díky tomu mě neodradilo ani skladování během cestování, dlouhé schnutí nebo třeba to, že látkovku vám nikdo nikde nepůjčí, takže je s sebou prostě mít musíte.“

Romana přebaluje látkovkami od srpna loňského roku. To se jí narodil syn Toník. „Látkovky jsem si vybrala kvůli materiálu. Na omak jsou příjemnější než plastové plenky. Roli hrály i finance a ekologie. Jedna z nevýhod může být praní, ale mám pocit, že se to ztratí. Po porodu jsem prala pořád. Další nevýhodou je, že náš Toník hodně čůrá, takže plenka je snadno mokrá skrz naskrz. Když ji nestihnu včas vyměnit, tak nasákne celá, to je nepříjemné. Máme plenky z Číny a ty protečou hodně rychle, u těch českých to trvá déle, ale i to se stává. Také máme trochu problém s tím, že Toník je veliký. Na půl roce měl 10 kg 350 g a měřil 72 cm. Plenky mu nesedí, jako jiným dětem. Zkouším různé varianty a doufám, že tu pravou brzy objevíme. Zatím mi nejvíce vyhovují Pop-in v kombinaci se čtvercovkami,“ popisuje Romana.

Autor:

My píšeme, vy čtete. Pokud chcete zapřáhnout naše klávesnice, posílejte své tipy na info@emimino.cz. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
18.12.13 14:30

@Mistessa já jsem si u druhého řekla, že po příchodu z porodnice pojedeme v jednorázu dokud nebudu připravená na každodenní praní plen. Po 14ti dnech, kdy nám pemprsky protékaly jsem si řekla, že raději budu prát plínky než všechno ostatní :-D A nakonec jednorázovky nepoužívám téměř vůbec.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1939
17.12.13 21:48

@Daniela Bamboolik Asi je to i tím, to máš pravdu… Já jsem vyzkoušela obě varianty, u každé vidím pozitiva i negativa. Pro mě bylo ideální to kombinovat…teď budu mít druhé a uvidím jak u něj, nakloněna jsem látkovým plenám, ale vzhledem ke zkušenosti s dcerou nebudu tlačit na pilu, uvidím, co bude vyhovovat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.12.13 14:32

@kvetinka56 @Mistessa On je většinou také problém, že látkařky vyzkoušeli i jednorázovky a opravdu si to spočítali pro to porovnání. Kdežto maminky co používají jen jednorázovky to porovnání nemají a nevěří tomu…a útočí…

 • Zmínit
 • Nahlásit
kvetinka56
17.12.13 11:14

@Mistessa To je problém internetové komunikace, že vůbec netušíš, jak bych to řekla osobně a proto si domýšlíš i tón, který tam ale vůbec nemusí být. Nemyslím tím jenom tebe, ale prostě obecně je tohle problém. A další věc, neznáme se osobně, to taky dělá v komunikaci hodně. Nemyslela jsem to špatně, ale asi jsem to tak napsala.

 • Nahlásit
1939
17.12.13 10:02

@kvetinka56 Přečti si prosím znova můj příspěvek…myslím, že pokud si ho přečteš znova, tak zjistíš, že se nepřikláním ani k jedné variantě. Jednorázovky nepropaguji a látkové neodsuzuji a prášek rozhodně není nějaký můj výmluvný argument. Svůj příspěvek jsem přidala jako svoji osobní zkušenost, kde uvádím klady a zápory každého způsobu plenkování, takže mě prosím nenapadej a neodepisuj způsobem „sršně“. Mrzí mě, že ve spoustě diskuzích člověk objektivně přispěje názorem a nakonec se najde někdo, kdo si pěkně zgustne a naprosto bezdůvodně.

 • Zmínit
 • Nahlásit
kvetinka56
17.12.13 07:46

@Mistessa Protože mě dostávají do kolen takové přehledné výmluvy, že praní plenek není ekologické, protože prášek taky poškozuje životní prostředí. Nemám vůbec nic proti lidem, kteří narovno napíšou: používam jednorázovky, protože je to pohodlnější a ekologie mi je ukradená. OK, beru to. Ale nemám rada typy výmluv, za které se spousta lidi schovává, jakože se u praní látkovek používá neeokologický prášek, spotřebuje hodně vody, péče zabere moc času, protože se plínky MUSÍ ŽEHLIT (opravdu nemusí, některé dokonce nesmí) a pod. Je to podle mně pokrytectví, a to moc nemusím. Takže pokud chceš dávat dítěti jednorázovky, tak je dávej, vždyť je to každého soukromá věc, co používá, jenom ať se neskrývají za výše popsané argumenty.

 • Nahlásit
29442
16.12.13 22:09

@Melkorka Já myslím, že to bude tím. Kluk měl při narození přes 4kg, ale stejně mu to taky protékalo. V těch Bamboolikách bez nehody je opravdu až od těch 4 měsíců, kdy měl 7,5 kg a neměl tu stolici už tak šíleně tekutou.

 • Zmínit
 • Nahlásit
15
16.12.13 21:54

@Daniela Bamboolik
Ahojki, jen rychle k vasim otazkam ad zpracovani jednorazovych plenek spalovanim. Bydlime v Dansku, znovu jsem se ptala manzela, jak je to s temi spalovnami. Ujistil me, ze maji takove filtry, s takovou vykonosti, ze se zadna toxicita do vzduchu nedostane. Ja jsem zatim nemela cas si to sama prostudovat, ci zjistit, tak snad se k tomu dostanu, I me by to zajimalo. Ale kdyz vidim, jak se tady s ohledem chovaji k zivotnimu prostredi, tak si nemyslim, ze by tuto stranku nemeli vymakanou. :) Ale muzu s emyslit.:-0

 • Zmínit
 • Nahlásit
21
16.12.13 21:49

@gabi.design Teprve dva měsíce, možná je to tekutou stolicí, hlavě mi přijde, že je na plenky drobounký (přestože je macek). Zkusím to s nimi znovu, až bude větší a plenky ho budou obepínat těsněji. Vycházela jsem z toho, že na nich bylo uvedené, že jsou od narození, ale neosvědčilo se.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1939
16.12.13 20:59

@kvetinka56 Proč psáno s takovým tónem jak pro blbečka? Samozřejmě mohu prát i ekologickým práškem.

 • Zmínit
 • Nahlásit
29442
16.12.13 11:30

@Melkorka A jak máš staré dítě? Pro nejmenší mimino, které má tu stolici zkrátka tekutou, není zrovna SIO systém dvakrát vhodný. Tu tekutou stolici tam nemá v podstatě co zadržet, takže se ani nedivím. Nejmenší mimino jsem balila do kalhotovek, tam mi to nikdy neproteklo. Bamboolika jsem dřív dávala jen tehdy, když jsem věděla, že nebude kluk kakat. Jak jsme začali s příkrmem a tím pádem už nemá tekutou stoličku, tak mi už nic neprotéká.

 • Zmínit
 • Nahlásit
kvetinka56
16.12.13 10:43

@Mistessa No existuje něco jako svobodná vůle člověka, kdy si může (alespoň v některých situacích) vybrat. Může si dokonce i vybrat prací prášek, kterým bude prát. Nikde není napsáno, že musí používat neekologické prací prášky.

 • Nahlásit
549
16.12.13 10:04

@Mistessa tak častěji se pere jistě, takže nějaká energie se spotřebuje, ale energie použitá na výrobu jednorázovky je rozhodně dost veliká :-( a navíc je dnes spousta ekoprásšků, které životní prostředí nezatěžují… takže tohle by rozhodně neměly být argumenty proti látkovkám, ale to je jen informace, ne nějaká kritika, taky mám doma pohotovostní papírovky a třeba na první noční spánek je taky dávám
přebalování na cestách mě nestresuje - skoro všude se najde místo, kde můžu položit svoji bundu, na to podložku, dát miminu plínu a šupat dál ;-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1939
16.12.13 09:49

Co se ekologie týká, látkující maminky sice nezahlcují skládky nerecyklovatelným odpadem, ale o to víc perou a pokud vím, prášek taky není kdo ví jak ekologický. Tak asi je to šetrnější, ale spíše se tu jedná o zdraví dítěte a působení jednorázových plen na dětskou prdelku.
Moje zkušenost je…myslím si tak, u dcery jsem začala na jednorázových plenách s tím, že občasné opruzení bylo zejména značkou jednorázových plen…ty, co jsem kupovala v drogerii a byly výrobou německé, tak opruzená nebyla. Tohle jsem vypozorovala. A pak jsem kupovala jen ty, co nám vyhovovaly. Zajímavé bylo, že kamarádčiné dceři zase seděly jiné pleny, čímž jsem usoudila, že každý zadeček a pokožka je jiná.
Během plenkování jsem vyzkoušela i látkové pleny, měla jsem jich dost. U nich jsme opruzení občas také měli…asi se tomu nedá zcela vyhnout. Dokud byla dcera ležící mimčo, nebyl problém, ale jak se začala přetáčet a pokoušet se o první lezení, tak jsem měla pocit, že ji pleny trochu paralyzují v pohybu a podivně se hýbou na zadku, jakoby nebyly přirozenou součástí oblečení. Pak mě docela děsilo cestování hlavně v zimě delší trasa autem, kde malou přebalit, přece jen jednorázová dává delší pocit suchosti.

Z mého pohledu má každá plena cosi do sebe…tak u mě tak 50:50. Akorát bych řekla, že ti, co pleny nakoupí a používají je jen občasně, investice se jim nevyplatí, zvlášť když mají jen jedno dítě…A musím přiznat, že i látková plena má svoji životnost. Je to asi na každém, jak si v tom udělá systém, co vyhovuje. Nakonec jsem třeba z obavy kyčlí balila dceru do jednorázové a přes ni dala dvě látkové pleny aspoň na noc, aby nožičky byly preventivně od sebe.

 • Zmínit
 • Nahlásit
14.12.13 23:41

@kata_x 60°C by mělo stačit pro likvidaci všech bakterií…

 • Zmínit
 • Nahlásit
14.12.13 23:38

@zanutka ano, rozhodnutí je na každém. Nikomu látkovky nenutím ale to ekologické spalování by mně taky dost zajímalo. Pokud se vše vozí do jedné továrny tak by to znamenalo, že tam si někdo dá práci s tím vše roztřídit a zpracovat…můžu vědět v které zemi bydlíte? (kdyžtak do zprávy, díky)

 • Zmínit
 • Nahlásit
14.12.13 23:37

@Evánek výpočtů k porovnání jednorázovek a látkovek včetně nákladů na praní je spousta, my máme takový výpočet také. To jak moc to ovlivní životnost pračky asi nikdo neposoudí, protože záruka je dva roky a některé pračky vydrží dlouho a jiné se rozsypou…

 • Zmínit
 • Nahlásit
2236
14.12.13 16:19

Tak já už jsem „postarší“ matka (nejstaršímu dítku bude 27.let a nejml. dcera má 11,5 roku. U prvních tří synů byly jen klasické látkovky a mamina si nemohla vybírat. U dcery (narozena v roce 2002 už byly i jednorázovky, ale po nich chytala na zadeček šílené plísně (a to je mívala jen na ven, na návštěvy a na noc), tak ač jsem byla okolí za exota, tak byla v látkovkách. Nikdy jsem v praní problém neviděla (u prvního syna jsem je ještě vyvářela, alespoň v počátku v hrnci na sporáku v mýdlových vločkách). U dcery jsem už prala v pračce. Moje ségra ač byla přesvědčená, že bude látkovat (má 3.letou dceru), tak stejně dávala jednorázovky. Bylo to o pohodlí a ničem jiném (lenosti).

 • Zmínit
 • Nahlásit
549
13.12.13 22:42

@Melkorka já osobně bych bamboolika SIO na novorezeně moc nedávala, mě syn ležel hodně na boku a brzy se mrskal a tekutá solička mi vždycky vytékala, ne teda do oblečení, to nikdy, ale velmi často šly do prádla i svrchňáky, takže já dala přednost kalhotkovým plenám a bamboolika mám až teď na starší (8m) a stejně spíš, když vím, že bude do pleny hodně čůrat a ne moc kadit (noc nebo po nočníku)
a jinak pokud už je máš tak ty jejich svrchňáky skvěle padnou na většinu plen

 • Zmínit
 • Nahlásit
17
13.12.13 21:57

Od narození používáme klasické bavlněné čtvercové pleny a vkládám do svrchních kalhotek. Nepoužívám je teda na 100%, hlavně přes den doma a ven když je teplo. Jsem naprsto spokojená. Nemám ráda nazor, že dítě v látkovkách trpí. Osobní zkušenost je velice kladná. Vlastně mohu říci, že málá se mi častěji opruzovala když nosila delší dobu jednorázové pleny ( např.: na dovolené ). Na látkovky nedám dopustit, u druhého dítěte je hodlám používat nadále :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
21
13.12.13 21:34

Nakoupila jsem plenky Bamboolik, na které jsem četla samé pozitivní recenze. Je pravda, že materiál je příjemný, plenkovací systém mají taky výborně promyšlený, svrchňáčky jsou krásné…všechno je to sympatické, nicméně plenka mi vždycky proteče :?, narozdíl od papírové. Taky mi úplně nevyhovovalo, že v období šestinedělí, kdy jsem sotva stála na nohou, ještě musím mýdlem drbat plenku, než jí dám do špíny. Ale ještě jsem látkovky úplně nezavrhla, zkusím to s nimi, až bude miminko větší.

 • Zmínit
 • Nahlásit
951
13.12.13 16:46

My látkujeme od 3 týdnů a naprostá spokojenost. Syn byl opruzený jedinkrát, ještě v porodnici v jednorázovce, od té doby, co máme látku, má zadeček hlaďočký. Syn je hodně učuraný a není problém, učuranost považuju jen za výmluvu. Používme čtverce i bambusové kalhotovky. Chce to trochu přemýšlet a přizpůsobit se režimu miminka. Před kojením dám čtverec, nakojím, odbrknu, chvilku si pohrajeme a když vidím, že je unavený, přebalím do bambusu, který vydrží celé spaní. Ani v noci není problém, dám víc vrstev, bambusovou plínku a flísovou separačku a vydrží až do rána.
CO se týče vlhkosti, nedávno jsem dala po dlouhé době jednorázovku na noc /kvalitní Pampers/ a světe div se, ráno měl zadeček stejně vlhký, jako když je v látce. :?
A důvod proč látkujeme: hlavně zdravotní, měli jsme problémy s početím a nehodlám svému synovi zakládat na poruchu spermigramu už v miminkovském věku. Mimochodem, jsou nové studie, kdy tím, že je miminko krátce ve vlhku u látkových plen ho nutí stahovat pánevní dno, což má vliv i na hluboký stabilizační systém celého těla a u holčiček slouží jako prevence primární inkontinence /tento problém se nyní četně objevuje u mladých dívek!/
Je to volba každého a mě těší hlavně to, že mám pocit, že pro zdraví svého dítěte dělam maximum! :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
549
13.12.13 16:01

@R.O.D. prosím rozhodně neber můj příspěvek jako kritiku opuštění látkových plen, ale taky máme hodně živé mimi, obrací se na břicho asi od podobné doby, plazení přeskočil, rovnou lezl, od 7m už fakt bravurně, začal si stoupat a chodit kolem nábytku, a proč to píšu? naše nejoblíbenější pleny jsou stále pleny zapínané na snapku, dávám vkládačku i separačku, prostě to chce trochu cviku a trpělivosti a nějakou hračku na zabavení dítětě (vlastní obličej někdy postačí :-D ) neříkám, že ho někdy nenaháním po celém pokoji než ho komplet obleču, ale s živým mimi není přebalování jediný problém ;-) tak to jen pro ostatní váhající, za mě látka dobrá
P. S. na noc taky dávám jednorázovku, přeci jen pojme trochu víc a malý je drobek tak se mu v ní lépe spí, ale i tak 2-3 přebaluju, k ránu už třeba zase do látky, když vím, že se bude brzo vstávat)

 • Zmínit
 • Nahlásit
4108
13.12.13 12:11

Máme koupené Látkové pleny vše v jednom, kombinujeme je s jednorázovými, zhruba tak 50na50. Naše holčička má hodně problémy s opruzeninami a látkové pleny nás z toho vždycky dostanou.

 • Zmínit
 • Nahlásit
872
13.12.13 11:03

@zanutka
Eko-likvidace by mě též zajímala…nemyslím to jako rejpnutí, ale když se zamyslím nad spalováním plastů…nakolik jsou schopny filtry odfiltrovat ty opravdu škodlivé látky :nevim:

Máš možnost to, prosím, vyzjistit? Někde na stránkách spaloven či zákonu o odpadovém hospodářství u vás?

Ale je zde asi také podmínkou, že se třídí. Tady se plíny lupou rovnou do koše a pak vykydnou na skládku…či se to spálí v klasické spalovně.

 • Zmínit
 • Nahlásit
kvetinka56
13.12.13 07:54

@zanutka Proto je nejlepší si na začátek koupit pár kousků od více druhů, protože ne každá plínka sedí na každé dítě. Já jsem taky za 2 roky plenkování měla vždy období, kdy jsem nejvíc používala jeden typ pleny, protože mi a synovi nejvíc vyhovoval. Sady od narození po nočník jsou nanic, protože stojí hodně peněz a spoustě miminek nemusí sedět a maminky tak kvůli tomu zavrhnou látkovaní jako takové.
Jak se pak u vás ty plíny recyklujou? Předpokládám, že je spálí, což taky není vůbec ekologické. Nebo si myslíš, že někde oddělujou hovínka od plínek a pak rozebírají ty použité plínky na části a ekologicky je likvidujou? O tom silně pochybuji.
Je pravda, že látkovky nemusí vyhovovat všem dětem, ale myslím, že vyzkoušet by si je mohla každá maminka.

 • Nahlásit
15
12.12.13 23:24

Proc mi latkovy nesedly

Asi budu jedna z mala maminek, ktera bude sdilet, ze nam latkove plenky nesedi. Ale vim, ze je v clanku prostor k sdileni pro a proti, tak snad je ok.:-0. Nakoupila jsem sadu ( sweet monkey a popolinky), investovala skoro 7,5 tisic…a bohuzel lezi ve skrini.:-(. Ale s tim jsem se uz smirila, a zatim jsem nenasla ani cas to zkusit prodat. Nas maly je a byl velke miminko, a latkovky mu delaly jeste vetsi zadecek a pak i nektere obleceni nepasovalo. Nebyl motoricky az tak akcni, takze kdyz lezel treba na brisku, zdalo se mi, ze mu pak visi nozky ve vzduchu..a hure se vrtel, prevaloval apod. Ale to muze byt jen subjektivni pocit:-0. No a protoze taky hodne cura, tak byl casto uplne mokry..a paradoxne vice cerveny nez po jednorazovkach. Bydlim v cizine a mistni jednorazovky se mi zdaji dobre a po nich se skoro nikdy neosypal, snad parkrate..to kdyz mel neco vetsiho v plince dele, nez normalne. Je v nich proste suchy a pak ten rozdil - jak byl mokry v latkovce..se mi zdal velky. O noci ani nemluve..koji se casto a rad, takze ranni nasup je taky velky.
K eko strance - Tady se taky plast jako takovy zpracovava jinak, ve specialnich tovarnach kde se nejak ekologicky spaluje, takze tady se ani plast netridi. Takze plenky nezraji nekde na skladkach..ty tady nemaji. No a to prehrivani…vim, je to zatim problem neprobadany..ale pokud uz jsem se pro jednorazovky rozhodla, tak se pak uz ladim na ty pozitiva..protoze snad vse co nas obklopuje ma vzdy dve strany mince..No tak to za me. Ale jinak nejdulezitejsi je spokojena maminka a miminko..at uz volime to ci ono. Zdar:-0 :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
kvetinka56
12.12.13 22:11

@Evánek tak si to zkus spočítat sama. Záleží, kolik u vás stojí kubík vody, kolik má tvoje pračka spotřebu. Najdeš v návodu, kde se standardně udává číslo spotřeby vody a el. energie při praní na 60 stupňů - což se plenky perou, takže z toho můžeš vycházet. Taky si spotřebu el. energie spočítej podle vašich cen. Plus prášek na praní, také záleží na tom, který kupuješ a kolik vyjde jedna dávka. Ale pochybuji, že tě někdy vyjdou jednorázovky levněji. Možná v případě, že bys dítěti v půl roce dávala jenom 4 plínky na den což je :poblion:, nebo že by sis nakoupila tu nejdrahší výbavu látkovek (vetšinou to bývají plínky vše v jednom).
U nás stojí kubík vody (1000m3) kolem 75Kč, pračka má spotřebu 60litrů na jedno praní. Takže 1000/50=16,7 praní, 75/16,7= 4,50Kč voda.
Prášek teď kupuji v DM, 169Kč za 40 pracích dávek = 4,2Kč.
Elektřina 1,7Kč za kWh, spotřeba na jedno praní 2,1kWh. 2,11,7=3,6Kč
Takže cena jednoho praní 4,5 + 4,2 + 3,6 = 12,3Kč na jedno praní.
Při počtě praní 180 za rok to činí 180
12,3=2214 Kč za první rok.
Druhý rok jsem prala pleny každý třetí den, takže 121*12,3=1496Kč

Celková cena za praní plenek za dva roky je 3710Kč. Alespoň za současných podmínek. Jak byl syn mimino, tak bych 3710Kč dala za plenky za 3 měsíce. Plus náklady na pořízení látkových plínek cca 5000 Kč. Takže dva roky plenkování mě všeho všudy stály tak čča 8700 Kč. Plínky jsem teda zkoušela různé, hodně jsem jich koupila, ale taky prodala, což u použitých jednorázovek moc nejde :mrgreen:

Ještě jeden propočet, když teď počítám průměrnou cenu jedné jednorázové plínky cca 3Kč (ve skutečnosti netuším, kolik stojí), tak 8700/3=2900 kusů jednorázovek. Při odplínkování dítěte v den 2. narozenin je to 2900/(365+365) = 4ks plínek na den i u mimina. A to si myslím, že jsem počítala s hodně nízkou cenou jedné jednorázovky.

Takže po finanční stránce se to opravdu může vyplatit, a to hodně. Záleží jenom na mamině, jaké si pořídí plenky, jakým práškem bude prát, a jak kvalitní má pračku.

Myslím, že to by mohlo stačit na názornou ilustraci ekonomické výhodnosti plenek.

 • Nahlásit
478
12.12.13 19:29

@Evánek To není pravda, studie jsou přesné - spotřeba vychází cca na 2,– Kč jedno praní - průměrně…Za rok pereš standardně ob den - to je 180 dní, takže na rok vychází spotřeba energie jen na praní plen cca na 360,– Kč. My pereme tedy spíš ob dva dny, někdy ob den. Syn má půl roku a v šestinedělí jsem používala ještě jednorázovky a postupně přecházela na látkovky… jsem za to moc ráda, protože jako miminko měl opruzeniny, nemohli jsme se jich zbavit a když jsme přešly zcela na látkovky, zbavily jsme se jich za tři dny. Od jeho třetího měsíce nemažu ani žádné krémy na opruzeniny, prostě je nemá. Přetáčí se v pohodě na obě strany. Zezačátku jsem ještě používala jednorázovky, protože jsem zaprvé byla vykulená z prvního porodu, za druhé mi přišlo, že látkovky jsou na něj moc veliké a za třetí řídká miminkovská stolice všude protekla a já neměla na to furt jen prát a žehlit a přebalovat - na to jsem najela až někdy po tom šestinedělí a jsem za to ráda. Doufám, že u druhého dítěte už budu schopnější začít s látkováním dřív :-) Jinak ekonomicky je to u nás jednoznačné: látkovky vedou po všech stránkách, dohromady jsem do nich vrazila asi 5.000,– (používám hodně klasický čtvercovky, co mám od mámy) a peníze jen do vícevelikostních plenek a svrchňáčků, takže je mám na celé plenkovací období. Jsou sice dražší, ale je to jednorázová investice… Jen za šestinedělí jsme do jednorázovek vrazili cca 1.500,–, zatímco látkové pleny už rozšiřovat nijak nemusím. Takže za mě je ekonomika jednoznačná. Nemluvě o tom, že jsem si teď na Vánoce řekla u příbuzných, aby malýmu dyžtak plenky klidně koupily, když neví co - nějaké hezké, vícevelikostní… aspoň se výbava rozšíří :-)) :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
41
12.12.13 19:15

@Evánek tady jsem našla kalkulaci i s praním, možná to bude vycházet v reálu o něco víc, ale asi ne o moc: http://www.latkovepleny.cz/node/128

 • Zmínit
 • Nahlásit
41
12.12.13 19:12

Já jsem investovala do různých typů látkových plen - nebyly špatné, ale měla jsem problém je obléct synovi, který se neustále od svých 3,5 měsíců otáčel na bříško a nevydržel ani chvíli v klidu ležet, takže mi můj pracný „trojobal“ (svrchní plenka, vnitřní savé jádro a separační plínka) okamžitě rozkopal :( Takže jsem nakonec zkončila u jednorázovek… škoda. A taky na noc mi protékali. Ale jinak pro klidné děti přes den můžou být dobré. Nejlépe mu na kůži dělali vlňáčky, PUL plenky sice lépe zadržovali, ale méně dýchali. Ve flísáčkách měl zase ohromný zadeček, ale ty byly taky dobře prodyšné.

 • Zmínit
 • Nahlásit
90
12.12.13 17:19

Asi budu považována za rejpala, ale zajímalo by mě jak moc ekonomicky vychází u látkovek spotřeba vody, energie na praní a pracího prášku. To jako následnou investici do látkovek už nikdo nikde nezapočítává, což mi teda docela vadí a hlavně je pak celý údaj o tom jak jsou látkovky ekonomické dle mého názoru zkreslený. Zkoušel jste to někdo spočítat?

 • Zmínit
 • Nahlásit
872
12.12.13 13:33

Také jsem používala jednorázovky - ale ekologické. Standardní mi kvůli jejich likvidaci (rozklad se odhaduje až na 500 let) přijdou jako neskutečná zátěž pro prostředí.

Látkovky jsme zkoušeli také, ale synátor má atopák a byly pro něj pohromou - ač se všude praví, že je to lepší, než jednorázy, tak Jožka byl výjimkou potvrzující pravidlo.

Jinak k tomu, že ještě nedospěla generace, u které byly jednorázy používány. Dospěla - ne v naší zemi. Jednorázy se staly běžnějšími v USA již v šedesátých letech (tedy alespoň u těch, co na ně měly peníze). Jen je otázkou, zda mají výrobci zájem o nějaké výzkumy, že? Jinak ale co já vím, tak na mou holou prďku(ročník 77) se dávaly pravda pleny, ale pak nás ještě pěkně obalily igelitovými kalhotkami (jedny ještě po mně mám doma), a máti říkala, že když ty nebyly, tak se kolikrát nastříhal igelit a do toho normálně děcka přes plíny zabalily, aby to neprotékalo. Tož jaké větrání? :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
18993
12.12.13 12:50

@kvetinka56 Urcite je tech vlivu vice. Ale mozna by se dala sestavit verohodny vzorek k testovani. Nariklad stejny vek, stejna socialni skupina, stejne zivotni prostredi, podobny zivotni styl… Proste vyloucit ostatni faktory.

Ale ono to neni v nikoho zajmu. Papirove plneky jsou paradni byznys a jeste lepsi byznys je umele oplodneni.

 • Zmínit
 • Nahlásit
kvetinka56
12.12.13 12:48

Taky jsem synovi dávala látkové pleny, kvůli ekonomickému a hlavně ekologickému hledisku. A kdybych si 100 dalších matek taky jako @koldy26 řekly, že ty jednorázovky, co bych ušetřily, nikoho nevytrhnou, tak hned je na skládce o 200 tun odpadu více. A to je už opravdu vysoké číslo.

 • Nahlásit
kvetinka56
12.12.13 12:45

@kata_x Pokaděné body a pokaděná plínka - v čem je rozdíl? Je to látka na které je hovínko, jestli se pak dáva zase na prdelku nebo na tělo, to je asi už jedno. Pokud bys prala látkové pleny, tak si můžeš nastavit druhé máchaní a používat místo aviváže třeba pár kapek čajovníkového oleje, který má desinfekční účínky.
OT: Pereš spodní prádlo jenom na 90°? A samostatně nebo s nějakýma tričkama, ponožkama a pod?

 • Nahlásit
kvetinka56
12.12.13 12:42

@Cuddy Těžko říct, jestli by i taková studie byla důvěryhodná, dnes obecně mají mladí lidé problém počít a to ani nemuseli nosit jednorázovky. Znečisťujeme si vodu, vzduch, půdu jenom kvůli pár papírům, které v podstatě nemají žádnou hodnotu (nebo jenom takovou, jakou jim celá společnost přiřadila).
Takže i kdyby se dělala nějaká studie, určitě by nevěděla kvantifikovat, kolik mužů má problém s početím kvůli životnímu prostředí, životosprávě, nekvalitní stravě nebo kvůli používání jednorázovek.

 • Nahlásit
kvetinka56
12.12.13 12:39

@marketanda A používáš taky jednorázové nádobí? Je to asi ekonomičtější, než kupovat prostředek na mytí, co pak stojí ta voda a elektřina/plyn na její ohřátí? V případě myčky zase kombinace nějaké tablety, leštidla, soli, voda a elektřina? To je to samé jako jednorázovky vs. látkové plíny

 • Nahlásit
1013
12.12.13 11:09

No mám zkušenosti z oběma variantami plen a můj názor je ten, že první dva měsíce jsou optimální látkové pleny už kvůli kyčlím miminka a potom klidně jednorázovky.
Hodně maminek si totiž zvyklo, že mokré je vlastně suché a miminku to nevadí, kdežto látkové pleny se hold musí častěji měnit a to o dost častěji.

 • Zmínit
 • Nahlásit
29442
11.12.13 23:34

@koldy26 Používám látkovky u druhého kluka, přetáčet na břicho se začal ve 3 měsících, zpátky ve 4 měsících. Ve srovnání s prvorozeným, u kterého jsem používala jen jednorázovky, je na tom v podstatě stejně, ba ještě lépe (na břicho se přetáčel též ve 3 měsících, zpět až v 7 měsících…). :lol: Větším zadkem to určitě nebude. :mrgreen:

S čím s Tebou souhlasím, je ten obr zadek u malého mimina, díky kterému ani nepohne nohama, z toho jsem taky nebyla dvakrát odvázaná. Proto jsem taky prvních pět týdnů používala jednorázovky. Pleny (mám Bambooliky a Haipa Daipa) jsem nechala na později, klasické čtverce na novosklad mi nevyhovovaly. Jak mimino ale povyrostlo, už jsme jeli jen na látce a jednoráz dávám na noc a na ven.

Jo a EKO/BIO matka opravdu nejsem. :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2439
11.12.13 23:10

@kata_x jaký mýdlo? Používám samozřejmě ještě normální prací prášek a dezinfekci. Nevěděla jsem, že se budeš tak zabývat mojí technologií praní.

 • Zmínit
 • Nahlásit
108
11.12.13 22:44

Nejsem si jistá, jestli mýdlo a sedmdesáti stupňová voda zničí všechny bakterie obsažené v lidských výkalech :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2439
11.12.13 22:20

Bryndáky nevedu. Jako většina kluků moje dítě čůrá do vzduchu, takže převlíkám tak 2-3× denně + to schytá plena, která je pod ním na přebalovací podložce. Přijde mi jedno, jestli tam dám počůranou plínu nebo počůraný tričko. Od bobků pleny předepírám mýdlem.

 • Zmínit
 • Nahlásit
108
11.12.13 22:10

@adam75 ty jo, ty se tady pohoršuješ nad použitím plínky na dvě hodiny a sama pereš pokajděný plíny :) na 60-70 stupňů a ještě společně s jiným dětským prádlem? (to jako i s bryndákama?) teda fuj :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
2243
11.12.13 19:55

Prát se dá v mýdlovém slizu jehož pořizovací náklady jsou minimální, pračka si na jeden cyklus bere cca 45l vody což je zhruba do čtvrtiny napuštěná klasická vana, elektřina se dá taky vypočítat, nejsou to žádné závratné částky. Plenky se nežehlí. Nepíšu to jako přesvědčování někoho, jen argumenty na ten ekonomický efekt, který tady někteří zpochybňují. U prvního dítka jsem si praní zapisovala a počítala, za jak dlouho se mi počáteční investice vrátí, bylo to za asi 8 měsíců, pak už jsem jela opravdu jen na spotřebu energie a vody, plenky vydržely na druhé dítko, na třetí už část ne a musela jsem něco málo dokoupit.
Na papírovky nedám dopustit, ale opravdu na cesty, popř. na noc (v noci nepřebaluju), stejně jako třeba denně nejím konzervy, ale na dovolenou je to bezva.

 • Zmínit
 • Nahlásit
587
11.12.13 17:43

Ahoj maminy,

čekám druhého prcka. Prvorozený má 7 let, tehdy mě ani nenapadlo, že bych používala látkové pleny… měl je jednorázovky, žádné opruzeniny atp neměl. Samozřejmě u každého je to jiné. U druhého asi zkusím i látkovat a uvidím, abych měla srovnání. Nezavrhuji ani jedno ani druhé. Každopádně bych nepřeceňovala dopad jednorázovek na reprodukci atd. Vždyť je dokázáno, že dnešní problémy souvisí s úplně něčím jiným, než jsou plenky.. ať už je to přejídání, málo pohybu a odkládání mateřství na pozdějí dobu. Vždyť co si budeme nalhávat, ženská je na tom nejlíp do 25 let a pak to jde vše pomalu a jistě do kopru…

 • Zmínit
 • Nahlásit
134
11.12.13 15:25

Mně se nejvíce osvědčily ekologické jednorázovky, vyzkoušela jsem skoro všechny, které se dají sehnat na českém trhu a zvítězily pleny Naty. Jsou prodyšné, nejsou z ropy, žádná chemie. Používám je hlavně ze zdravotního hlediska a malý se nikdy neoprudil, neměl žádné problémy atd. Nikdy se mi nestávají žádné havárky a nic neprotéká. Pro maminky, které využívají látkovky hlavně kvůli ekologii je ale problémem „ekologická stopa“. Jedinou nevýhodou je vysoká cena, ale není to zase tak strašné, aby mě to donutilo používat jednorázovky „neekologické“. Ty jsem za celou dobu dala dvakrát a ten rozdíl je neskutečný - chemicky páchnou a na první pohled nejdou prodyšné. Obdivuji maminky, které vynakládají svůj čas na látkování, určitě dělají pro miminko to nejlepší, a pokud bych měla čas, tak do toho jdu také. :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
18993
11.12.13 15:09

@adam75 To je pro me nejvetsi vyhoda latkovek. Sice pocatecni naklady jsou vetsi, ale nemusim pak resit, jestli diteti dam po koupani novou plenku, kdyz tu starou ma pul hodky a je uplne sucha.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2439
11.12.13 15:02

@koldy26 tohle je teda dobrej kec. Jaká eko matka, proboha? Jak jsi přišla na to, že pleny souvisí s pohybovým vývojem?
Neházej vinu na plenky, z toho, co jsi napsala, je zřejmé, že jsi je špatně používala. Je třeba přebalovat častěji než jednou za 2 hodiny, a to i jednorázovky. Tobě nevadí, že tvoje dítě je tak dlouho zabalené ve vlastních výkalech? Povrch je sice možná suchý, ale ta moč je tam pořád. Fuj.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2439
11.12.13 14:56

Já peru s plenkami i další dětské prádlo (na 60-70), takže náklady o moc větší nejsou, pračka je jen plnější. Jednoznačně je to finančně výhodnější.

 • Zmínit
 • Nahlásit