Vyplatí se dula u porodu a kolik stojí?

Zvládnu to? Bude miminko v pořádku? Co když porodnice nebude respektovat moje porodní přání? S blížícím se termínem porodu si podobné otázky pokládá snad každá nastávající maminka. Přítomnost duly během těhotenství, porodu i po narození dítěte však její obavy může výrazně zmírnit. Jak tedy dula s rodičkou spolupracuje?

* Zdroj: Shutterstock.com

Kdo je dula?


Dula nastávající mamince nabízí především psychickou podporu. Intenzitu této podpory si maminka určuje sama. Nejčastěji rodičky ocení přítomnost duly během jednotlivých fází porodu, kdy jim dula pomáhá lépe se uvolnit a zbavit strachu.

Na rozdíl od lékaře nebo porodní asistentky však dula nemusí mít lékařské vzdělání. Proto nenahrazuje jejich péči a nemá právo do porodu zasahovat. S personálem porodnice ale spolupracuje a stejně tak i s partnerem nebo ostatními členy rodiny.

V České republice se profese duly ukotvila v roce 2001 v rámci České asociace dul. Ve světě však toto povolání funguje už mnohem déle.

V čem se liší kompetence duly a porodní asistentky? Přečtěte si o tom na Encyklopedii eMimino.cz.

Jak konkrétně dula pomáhá?


S dulou se seznámíte už během těhotenství na úvodní konzultaci, na které vám pomůže sestavit porodní plán (resp. porodní přání) a seznámí vás dopodrobna s fyziologickým průběhem porodu. Může vám také pomoci s výběrem porodnice a poradí, co si s sebou zabalit. Pokud plánujete k porodu přizvat také svého partnera, vysvětlí mu, jak vám nejlépe pomůže a co ho čeká.

Během 1. a 2. doby porodní vám doporučí vhodné úlevové polohy a poskytne masáž, která také napomůže od bolesti. Po celou dobu bude s vámi a postará se o to, abyste se cítila co nejpříjemněji. Pokud to aktuální stav dovolí, dohlédne na dodržení vašeho porodního přání a bude komunikovat s personálem porodnice.

Dula vám také ukáže, jak pečovat o miminko, a vysvětlí základy kojení. Další služby se u jednotlivých dul liší. Některé třeba doporučí vhodná homeopatika u porodu nebo pomohou zpracovat zážitky z jeho průběhu.

eMimino.cz přímo spolupracuje s dulami Olgou Krajčíkovou a Janou Čurdovou z České asociace dul. Zeptejte se jich na vše, co vás ohledně porodu zajímá, v Poradně duly.

Zdroj: Natalia Deriabina / Shutterstock, Inc.

Na kolik vyjdou služby duly?


Ceny služeb poskytovaných dulou se liší na základě její praxe a zkušeností a také regionu, ve kterém působí.

Ceny konzultací v těhotenství a předporodní konzultace se pohybují od 200 do 700 korun za hodinu, nepřetržitý doprovod u porodu vás vyjde zhruba na 4–5 000 korun. Pokud za vámi dula bude muset dojet do vzdálenější porodnice, počítejte také s náklady na cestovné.

Jaké jsou zkušenosti maminek s dulou?


V roce 2017 duly doprovodily maminky celkem u 903 porodů v 59 porodnicích v České republice. A co na ně maminky říkají?

Manžela jsem u porodu nechtěla a nechtěla jsem tam jít sama, takže dula byla jasná volba. Dula znala moje porodní přání, takže mi pomohla trochu usměrnit asistentku v porodnici, to by třeba manžel nezvládl. Jinak samozřejmě fungovala jako fyzická i psychická opora.
Napoprvé byla neocenitelná. Říkala mi, proč mi co dělají, dělala mi masáže a navrhovala možnosti úlevy, které by mě samotnou nenapadly. Strávila jsem poprvé na porodním boxu cca 16 hodin a bylo moc fajn tam někoho mít. Přece jen personál se na tebe přijde jen občas podívat, jinak jsi sama. Napodruhé jsem s ní počítala, ale nakonec jsme to zvládli s manželem sami.
Je důležité tam mít někoho, komu věříš, a je jedno, jestli je to manžel, dula, nebo někdo z rodiny.

Přečtěte si také deníček Můj porod s dulou od uživatelky Pigosek.

Vyplatí se, nebo ne?


Některé maminky si dulu nemohou vynachválit, jiné zvládly bez problémů opakovaně porodit i bez ní. Myslete na to, že porod je jedinečný okamžik ve vašem životě, a je jen na vás, v čí přítomnosti se během jeho průběhu budete cítit nejpříjemněji.

Pokud se rozhodnete služeb duly využít, příliš neotálejte. Jak říká Jana Čurdová v Poradně duly na eMimino.cz: „Zkušené duly mívají často plnou kapacitu, a tak čím dřív je budete hledat, tím lépe.“

Podělte se o zkušenosti s dulami v diskusích

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Dula, porodní asistentka Brno

Sailah
18.5.18 13:14 
66

Dula u porodu

admin
6.5.18 19:45 
65

Dula - jaké máte zkušenosti?

admin
18.2.18 05:55 
69

Dula..ano či ne?

admin
18.2.18 05:55 
19

Porod s dulou. Zkušenosti?

admin
18.2.18 05:55 
10

Rodily jste s dulou?

admin
18.2.18 05:55 
19

Dula u porodu - máte zkušenosti?

Luci22
17.12.13 11:42 
12

Autor:

Vášnivá cestovatelka, milovnice jógy a dobrého zdravého jídla. Pro eMimino píše už pěkných pár let. více

Témata článku

Přečtěte si také

Po porodu patří matka a dítě k sobě

Po porodu patří matka a dítě k sobě

První společné chvíle matky a dítěte po porodu a dotek tělo na tělo jsou fyziologicky naprosto přirozené. Odebrání dítěte matce považují mnozí odborníci za rizikové z hlediska vytváření jejich...

Váš příspěvek

Odesílám...