Školní výuka v době koronaviru: Jaká nařízení jsou aktuálně platná?

V souvislosti s rostoucími čísly nakažených onemocněním Covid-19 vláda opět uvažuje o distanční výuce. Nařízení se zatím týká pouze vysokých škol a jen v některých lokalitách. Ve hře je ale uzavření i středních škol a prvních stupňů základních škol.

Školní výuka v době koronaviru: Jaká nařízení jsou aktuálně platná?

Uzavírají se zatím jen některé vysoké školy

Všichni máme ještě v živé paměti uzavření škol v březnu tohoto roku, kdy doslova ze dne na den zůstaly děti doma. Současná situace směřuje k podobnému scénáři, i když se vláda snaží udržet školy v chodu co nejdéle.

Od pondělí 21. září jsou uzavřeny pražské vysoké školy. Přednášky se budou konat online. Opatření se nevztahují na zkoušky, při kterých bude v místnosti maximálně patnáct lidí a na klinickou a praktickou výuku. Návštěvy studoven a knihoven jsou zatím také povoleny. V ostatních krajích jsou vysoké školy otevřeny, studenti i kantoři mají povinnost nosit roušku ve všech prostorách škol.

Na středních a základních školách zatím výuka probíhá, přestože je řada učitelů i žáků v karanténě. Ministr školství Robert Plaga s dalším uzavíráním škol nesouhlasí. Podle něho se zavedla dostatečná opatření, kdy všichni žáci musí nosit roušku ve společných prostorách školní budovy. Roušky jsou od pátku 18. září povinné i ve třídách. Kromě prvního stupně základní školy tak děti musí nosit roušku prakticky neustále. Výjimkou jsou samozřejmě obědy, svačiny a také hodiny tělocviku a hudební výchovy. Žáci na prvním stupni musí nosit roušky pouze ve společných prostorách, ve třídě je nasazovat nemusí, pokud si to pedagog sám nevyžádá.

Odboráři i někteří rodiče s rouškami ve třídách nesouhlasí

K tomu se vyjádřil také předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Podle něho bude výuka na druhých stupních základních škol s rouškami náročnější, ale domnívá se, že to žáci zvládnou. Je to podle něho lepší řešení než distanční výuka z domova. Proti rouškám ve třídách se postavili školští odboráři, kteří preferují vzdálenou výuku. Argumentují tím, že děti v rouškách jsou nesoustředěné a neukázněné. S rouškami se neztotožňují také někteří rodiče.

V současné době se spekuluje o uzavření středních škol v Praze, kde je situace nejhorší. Nejméně pravděpodobné je uzavření prvního stupně základních škol, které by nejvýrazněji ovlivnilo ekonomiku státu. Dosud také není vyřešené ošetřovné, které mohou rodiče pobírat maximálně devět dní.

Co si myslíte o povinných rouškách ve škole? Zapojte se do diskuze »

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Povinné roušky ve škole během celé výuky

30.9.20 18:33
287

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Více peněz nejen pro maminky

  • 19.03.18
  • komerční sdělení
Více peněz nejen pro maminky

Pokud zvažujete změnu zdravotní pojišťovny, je právě teď vhodná doba vybrat si tu pravou. A jestli navíc čekáte miminko, nebo jste si svůj poklad už přivezla z porodnice domů, může pro vás být...

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2685
22.9.20 07:46

Roušky jsou od pátku 18. září povinné i ve třídách. Kromě prvního stupně základní školy tak děti musí nosit roušku prakticky neustále. Výjimkou jsou samozřejmě obědy, svačiny a také hodiny tělocviku a hudební výchovy.

Jsem ráda, že jsou předměty a situace, kdy se vir nešíří a tak mají tato mimořádná opatření opravdu velký smysl.. :srdce:

  • Zmínit
  • Nahlásit