Hádej, kdo bude babička? Jak se změní vztah s matkou po narození dítěte

Vztahy

Mít vlastní dítě je pro mnohé z nás opravdová zkouška dospělosti. Jako vedlejší efekt přesuneme naše rodiče do kolonky “prarodiče”. Zajímalo nás, jak se promění vztah novopečené maminky s novopečenou babičkou po narození dítěte. Některé miminko sblíží, jiné si musí naopak po narození vzájemně vymezit svůj životní prostor.

*

Co nejčastěji řeší maminky a babičky na eMiminu, jste nám svěřili v diskusi Jak se změnil váš vztah s maminkou po porodu.

Pozor na nevyžádáné rady

Babička je ta starší a zkušenější, takže k ní skutečně můžete jít pro dobrou radu. Sama by se ale měla udržet, respektovat svou dceru a nedávat rady nevyžádané. Některé babičky dokonce rovnou zasahují do výchovy, jak uznají za vhodné.

Náš vztah se změnil, bohužel k horšímu. Moje máma je generál a my jí vždy ustupovali. A já jsem se rozhodla, že chci kojit, což jsem si dovolila hodně, protože u nás v rodině nikdo nekojil. Takže máma tajně cpala dítěti flašku s UM u nás doma a já ji přistihla zrovna ve chvíli, kdy se dítě zalklo, protože bylo zvyklé sát z prsu.

Instrukce: Jako maminka malého dítěte nemůžete chtít po své mamince zázraky. Některým trvá déle přepnout se do role babičky, kdy by měla mít hlas spíše poradní, a ne rozhodující. Řekněte mamince, že je na čase, aby vám důvěřovala, jak to krásně vyjádřila uživatelka Karleon:

Nikdy mi nemluvila do vztahu s mým mužem ani do výchovy dětí, důvěřuje mi a nechává mě dělat své vlastní chyby.

Když nechce hlídat

Zvláště vícečetné maminky se dříve nebo později musí stát manažerkami vlastní rodiny. Berou tak na sebe poněkud nevděčnou úlohu toho, kdo všem v rodině organizuje život. To je zdrojem napětí mezi matkou a dcerou. Dnešní babičky totiž často nejsou připravené na to odejít z práce na částečný úvazek a vzdát se svých zájmů, aby byly plně k dispozici.

Moje mamka mě ve vztahu k mým dětem, jejím vnoučatům, zklamala. Náš doposud dobrý vztah se po příchodu dětí změnil. Jsem zklamaná jejím přístupem, má svůj život a naši společnost nevyhledává, vidíme se 1× do roka a stejně děti ani na chvíli sama od sebe nepohlídá.

Instrukce: Otevřeně si s maminkou o hlídání promluvte. Svěřte se jí s tím, že toho máte nad hlavu, ale zároveň mějte pochopení pro to, že ona má také vlastní život. Vyvlíkněte se z role jejího manažera, kam jste byla zatlačená okolnostmi, a nechte si od ní poradit jako od partnera. Třeba společně najdete nějaké netušené východisko.

Moje matka je ten typ, který má vždy pravdu a všechno ví líp. Musela jsem se hodně vymezit a stanovit nějaké hranice, vlastně až moje děti mě donutily se nějak aktivně vzepřít.

Z maminky se stává kamarádka

Nejšťastnější budou ty matky a dcery, které transformují svůj vztah z rodičovského na přátelský. Čerstvé maminky mají tak možnost vidět staré „křivdy“ z dětství v jiném světle. Babičky na druhou stranu zase prožijí mateřství svých dcer z nečekané perspektivy, a když se přizpůsobí této nové situaci, mohou svým dětem i vnoučatům stále mnoho užitečného předat.

Náš vztah se změnil v tom, že mi došlo, co prožívala jako má matka. Tím, že jsem se stala matkou, jsem zpětně pochopila ji i její chování.

A jak prožíváte vztah s maminkou-babičkou vy? Jste si bližší, nebo pro sebe naopak nemáte čas ani pochopení?

Témata článku

Váš příspěvek
babanci
Ukecaná baba ;) 1781 příspěvků 26.05.17 10:45

Jsem babičkou a troufám si tvrdit, že máme s dcerou hezký vztah, byl a je i dnes, kdy se sama stala matkou. Jsou věci, které bych dělala jinak, ale nekecám do ničeho. Asi proto, že moje matka mě celý život mluvila do všeho. Vnučku hlídám jednou týdne, máme stanovený den, který nám oběma vyhovoval. Od mladší dcery mám další vnučku, už dvanáctiletou, její maminka zemřela a tak jednu hlídám v pondělí a druhou ve čtvrtek. Zbytek týdne se věnuji manželovi a svým koníčkům. Jsem ještě hodně mladá babička, takže taky chodím a ještě dlouho budu do práce.

DanielaD
Ukecaná baba ;) 2016 příspěvků 24.05.17 18:28

Co je to zase za slátaninu? Opsané věty z netu a z emimina? Co mě to má říct?

dedrichov
Závislačka 3439 příspěvků 22.05.17 20:57

Tak za mne článek o ničem, věty vytržené z kontextu, nic nic a zase nic…

mopy
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 22.05.17 20:29

Pekny clanok, prijemne citanie. My zijeme v zahranici, takze typicke babickovske povinnosti byt nemozu. Utuzilo to nas vztah od zaciatku, pomohla mi neuveritelne, za to jej budem tolerovat uz vselico cely zivot. Chapem ju ovela viac a dovolim si tvrdit, ze ju povazujem za velmi blizku.

Na zaciatku samozrejme dobre mienenymi radami otravovala, ale casom sa to urovnalo. Vydrzim s nou 24 hod denne mozno len 2 dni vkuse, ale vazim si ju velmi, ako cloveka aj matku.

Vložit nový komentář