Vztah k nevlastnímu dítěti: Jak zvládnout úlohu třetího rodiče?

Role „nevlastního“ rodiče má svá úskalí a někdy to chce velkou dávku trpělivosti. Co si k dítěti našeho protějšku můžeme dovolit a co je třeba udělat, abychom společně dobře vycházeli?

* Kamila je sama mámou jednoho svého a dvou bonusových dětí. Zdroj: Kamila Šimůnková.

Kamila Šimůnková, za svobodna Petrovská, má letité zkušenosti se vzděláváním dětí a dospělých. A protože se sama stala „macechou“ dvou dětí, rozhodla se vytvořit projekt s příznačným názvem Třetí rodič, který zahrnuje nejen písemnou publikaci, ale také workshopy, semináře a další sdílené aktivity.

Kamilo, poraďte čtenářům, jak navázat vztah k nevlastnímu dítěti hned od začátku, abychom něco „nepokazili“?

Navázání vztahu k nevlastním dětem je samozřejmě důležité. Často se ale opomíjí, že v něm hraje naprosto klíčovou roli vlastní rodič dětí a partner třetího rodiče. Je tedy podstatné hned od začátku mluvit o roli třetího rodiče právě s partnerem. Co očekává? Jak si naši roli představuje? Kde nám dá rodičovské pravomoci, kde si naopak přeje, abychom vůbec nezasahovali? Komunikace s partnerem je hraje významnou roli.

Dále bychom se měli snažit hned od začátku navázat pozitivní a příjemný vztah s bonusovými dětmi. Být k nim milí, naslouchat jim a povídat si s nimi. A co bych chtěla nejvíce zdůraznit je, že bychom si s nimi měli hrát a smát se. Protože tyto dva aspekty jsou dětem vlastní. Díky nim zapomínají na porozvodovou situaci a budují si vztah s novými protějšky svých rodičů. Tohle je často počáteční fáze. Později však nastupuje každodenní realita, která už nemusí být tak růžová a jednoduchá.

Velký problém vidím v tom, jak vlastně říci dětem o novém partnerovi?

Přirozeně, laskavě a pravdivě. Kdy, kde a jak k tomu dojde, záleží na dohodě rodičů. Je třeba při tom brát ohled nejen na děti, ale také na bývalého partnera. Často se tak děje při nějaké pro děti příjemné příležitosti – u jídla, na výletě na kolech, v aquaparku. Hodně záleží na dané situaci, povaze a emocích dětí i rodičů. Je to přeci jen citlivé téma.

Je dobré se připravit na různé scénáře. Může se stát, že děti nového partnera nepřijmou hned. Potřebují čas se s novou situací vyrovnat po svém.

Kamila napsala knihu Třetí rodič. Zdroj: Kamila Šimůnková.Kamila napsala knihu Třetí rodič. Zdroj: Kamila Šimůnková.

Sama jste maminkou jednoho svého a dvou „bonusových“ potomků. Na základě svých zkušeností jste napsala knihu, o čem je?

Třetí rodič je dnes už především kniha o nevlastním rodičovství, kterou jsem napsala proto, že u nás nebyly žádné informace k tomuto tématu. Myšlenka, stejně jako název, vznikla před čtyřmi lety jako iniciativa podpory lidí v roli nevlastního rodiče. Nápad se brzy proměnil na webovou platformu a později i ve stejnojmennou knihu. K řešení tohoto tématu mě vedl kontrast mezi mými osobními prožitky v této roli a naprostým nedostatkem informací, které v roce 2014, kdy jsem tuto situaci řešila, panoval.

Co dělat, když nás nevlastní potomek odmítá a chová se nepřátelsky?

Tato situace samozřejmě může nastat a pro třetího rodiče není vůbec příjemná. V tuto chvíli by měl zakročit partner a vlastní rodič dítěte. Vzdor a odmítání dítěte může souviset s čerstvou porozvodovou situací a také s většinou mylným pocitem dítěte, že když bude bojovat proti nevlastnímu rodiči, dokáže situaci změnit a rodiče se opět vrátí zpátky k sobě. Proto je důležité, aby vlastní rodiče vysvětlili dětem, že je mrzí, že došlo k rozvodu, ale že je potřeba tuto novou situaci přijmout.

Dále záleží na míře negativního chování od nevlastního dítěte k bonusovému rodiči. Je potřeba určit jasné hranice, a to jak ze strany vlastního, tak nevlastního rodiče.

Je rozdíl, pokud mají oba partneři děti z předchozího vztahu, nebo pouze jeden z nich?

Určitě ano. Sama to ze své zkušenosti dobře znám. Když vstupujeme do vztahu s partnerem, který má děti, a my je zatím nemáme, ocitneme se ze dne na den v úplně nové rodičovské roli. Bez přípravy, bez porodu, bez všech postupných kroků, které normálně člověk zažívá. Také v partnerském vztahu nám to bude vytvářet určitou nerovnováhu. Bezdětný partner se bude více přizpůsobovat a více potlačovat sám sebe, a to kvůli dětem, které nejsou jeho. Je tedy důležité o tom mluvit a najít způsob, jak to novému bezdětnému rodiči ulehčit a pomoci mu v jeho nové roli.

Pokud v novém vztahu mají oba dítě z předchozího vztahu, jsou vstupní podmínky více v rovnováze a také si mohou lépe porozumět v otázkách rodičovství. To však nic neubírá na tom, že i pro tyto rodiče bude role nevlastního rodiče nová a v mnoha ohledech náročná.

Téma „třetí rodič“ rozebíráte na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Máte rády děti z předchozího vztahu vašeho partnera?

Evapka
1.5.20 06:45 
709

Vztah s rozvedeným mužem se závazkem

Venetia
30.1.18 20:50 
121

Vztah s rozvedeným s dětmi - jaké máte zkušenosti?

Venetia
20.9.17 13:10 
37

Máte nevlastní děti? Pokud ano, jak vás přijaly?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...