Matka a syn: Bezpečný přístav je třeba včas opustit, míní maminka tří synů

Kateřina Venzarová je žena, učitelka, trenérka a maminka tří kluků. Své bohaté zkušenosti s jejich výchovou předává dál.

* Vztah mezi matkou a synem je jedinečný a nenahraditelný. Zdroj: Kateřina Venzarová

Katko, v jakém směru je matka pro syna důležitá?

Matka je pro syna „první ženou“ vůbec. Ukazuje mu svět a představuje bezpečný přístav, do kterého se může vždy vrátit. Matky bývají i více kontaktní, proto si k nim jejich synové chodí pro pohlazení, objetí pocit bezpečí. Pak přijde čas, aby syn bezpečný přístav opustil a matka by ho měla nechat „odplout“.

Sama jste maminkou tří chlapců. Co je pro vás největší výzva?

Pro mě osobně je to o tom ustát živelnou energii našich kluků jako bytostí a zároveň si zvyknout na to, že nemám doma „holčičího“ spojence na takové ty ženské věci. Velká výzva je vychovat syny tak, aby z nich nebyli maminčini mazánci, ale sebevědomí muži, kteří dokáží vzít život do vlastních rukou. Dříve mě napadaly myšlenky, co bych měla synům předat, když pro hodně věcí jsou pro kluky potřební muži/otcové. To už jsem ale dávno přehodnotila a pomohlo mi to kluky „pustit".

Jaké hlavní rozdíly vnímáte u vztahu mezi matkou a synem, oproti vztahu mezi matkou a dcerou?

Myslím, že na začátku není rozdíl žádný, až tak do tří, čtyř let. Jakmile se u syna probudí více testosteronu, začínají si mámy všímat rozdílu a často si s tím nemusí vědět rady. Snaží se kluka například napasovat do nějakých obecných pravidel a „škatulek“. Nikdo nám neřekl, co je klučičí přirozenost, a většinou jsme to nikde přirozeně ani neviděly.

Jak bych popsala vztah matka a syn já? V prvních sedmi letech představuje máma pro syna přístav, ze kterého syn pomalu vyplouvá na svá dobrodružství a překonává sám sebe. Jak roste, matka by mu měla dát volnost a své emoce kolem toho si zpracovat sama. S dcerou to vnímám více o vzájemném sdílení, spolutvoření, pokud se vztah podaří, ale přímou zkušenost nemám.

Katka předává své zkušenosti ostatním maminkám, které vychovávají syny. Zdroj: Kateřina VenzarováKatka předává své zkušenosti ostatním maminkám, které vychovávají syny. Zdroj: Kateřina Venzarová

V čem podle vás často maminky kluků tápou nebo nevědomky chybují?

V tom co je pro kluky přirozené. Snaží se jejich energii utlumit, nebo naopak povzbudit. Vychovávají je z převzatých přesvědčení a ne z toho, co skutečně potřebují. Také syny často zahlcují přemírou informací a emocí, které ze sebe na ně sypou a oni se v nich úplně ztrácí.

Kluci potřebují jasné a stručné pokyny, pevné hranice a vůdce. To hodně žen vnímá jako těžké. Často bojují s vlastními emocemi a bojí se, aby byly dostatečně láskyplné a ženské. Jenže při výchově syna je někdy potřeba, aby i žena občas více použila svou vnitřní mužskou sílu. Obzvlášť pokud muž není v dosahu.

Jako matka syna si často říkám, že s holčičkou bych měla více společného. Vždyť ten klučičí svět je tak odlišný. Jak se mu přiblížit?

Zastávám názor, že žena by se synem měla dělat takové činnosti, které budou bavit nejen jeho, ale i ji. Není třeba se přizpůsobovat za každou cenu, když vám to nedělá radost. Pokud má žena chuť s kluky hrát střílecí hry nebo fotbal a baví ji to, proč ne. Jestliže tomu tak není, je lepší to sobě i synovi přiznat a najít jinou společnou aktivitu, ve které se bude cítit také ona komfortně.

Maminkám dáváte „návody na kluky“. Jak tedy na ně?

Konkrétní návod samozřejmě neexistuje, je to vždy mix podle individuálních potřeb. Spíše předávám to, co je pro většinu kluků přirozené a normální. Pochopit jejich vývojové fáze, co v jakém období potřebují. A nutnost přehodnotit a zpracovat svoje postoje, úhly pohledu a emoce. Také je důležité, aby ženy dávaly prostor sobě. Sytily samy sebe, a tím ukazovaly klukům, že to mají jinak a je to tak v pořádku. Protože spokojená máma rovná se spokojená rodina.

Maminky synů toto téma rozebírají v diskuzích

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Co dělám špatně ve výchově syna?

kristina.f
30.5.17 09:56 
32

Výchova syna - jsem v koncích

Barush
22.10.16 20:06 
107

Výchova chlapečka

Lucie_Sx
7.3.15 11:12 
136

Jaký máte vztah se synem a v čem vnímáte největší výzvu?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Bude povinná školní docházka do 18 let?

Bude povinná školní docházka do 18 let?

Prodloužení povinné školní docházky až do plnoletosti? S tímto návrhem přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Argumentuje tím, že vzdělávání je důležité i po základní škole. Jak...

Váš příspěvek

Odesílám...
2627
18.5.20 14:57

Hlavně je včas pustit do světa

Jsem samoživitelka a vychovávám syna sama, táta jakž takž funguje. Dala jsem sama sobě úkol, neudělat si ze syna náhradního partnera. Bohužel to vidím docela často a nedopouštějí se toho jenom samozivitelky, ale i ženy v nefunkčním partnerství. To je pro kluka šílená situace, bojí se dospět a nechat maminku na holičkách. A matky si to užívají, synackovi podstrojují a každou potencionální snachu vyštípají. A synek si užívá mamahotel. Jak jsem teď viděla v MasterChefovi toho Páju, jak skoro ve čtyřiceti opěvoval maminku, bylo mi z toho nanic. Já syna podpořím v osamostatnění a budu mít radost, když povede normální život, bude mít rodinu…zkrátka nejpozději do 30 musí být z domu, ideálně hned, jak se finančně osamostatní.

  • Nahlásit
  • Zmínit