Vztah po porodu: Signály, že dítě vás dva nerozdělí

Článkový seriál

Manželství po porodu se otřese v základech, popisují často páry. Zahýbe dítě i vaším partnerstvím? Některé signály předem ukážou, že váš vztah vydrží novou životní situaci. Optimistický je i nový britský výzkum „Páry na pokraji“. Krize po porodu nemusí pár rozdělit, ale naopak může upevnit jejich vztah.

*

Méně času, spánku, energie a k tomu kupa starostí. To způsobí nejednu hádku, někdy i partnerskou krizi. Maminky na eMimino.cz se až na výjimky shodují: dítě dalo partnerskému životu pořádně zabrat. A trvá to pár měsíců, než si všichni zúčastnění zvyknou na novou roli.

Jak ostatní zvládají vztah po porodu?

Existuje řada párů, které zažívají po porodu to nejlepší období. „U nás zatím je to tak, že si ho čím dál tím víc vážím a miluji,“ píše kacenka8. Podobně to měla i dlouholetá uživatelka JayLee: „Hrozně moc se vztah posílil a vyšvihnul úplně nejvíc, kam to šlo – u prvního. A s příchodem druhého nejvíc.“

U některých partnerství se vztah obešel bez velkých změn. Lithien píše: „Nepřijde mi náš vztah lepší nebo horší než před narozením dcery. Máme stejné problémy a i stejně krásné dny jako předtím.“

Bohužel výjimkou není narušení vztahu – přechodné nebo i trvalé. „Nám se vztah rozpadl. Bydlíme spolu, sdílíme finance, ale vztah je v … Prostě jsme tu změnu neustáli,“ uznává danyk.

Nový výzkum Páry na okraji ale ukazuje světlo na konci tunelu. Britská Marriage Foundation zkoumala páry po narození dítěte. Vyloženě nešťastných se svým partnerským životem bylo 2-8 % lidí. Ti, kteří krizi po porodu zvládly, mají po deseti letech vztah šťastnější než kdy dřív. Podle výzkumu se více rozcházely nemanželské páry než ty ve svazku.

Signály, že váš vztah po porodu vydrží

… nebo se dokonce zlepší?

 • Už jste společně zvládli krizi nebo zátěžové období (například rekonstrukci bytu, špatnou finanční situaci nebo úmrtí v rodině). Po partnerské krizi je ale potřeba, aby ve vzduchu nezůstávaly výčitky a nedořešené záležitosti.
 • Kompromis není sprosté slovo. Navzájem si vycházíte vstříc.
 • Dáváte si zpětnou vazbu, když ve vztahu něco nevyhovuje. Když se hádáte, komunikujete s úctou a respektem.
 • Máte psa, o kterého se staráte rovným dílem.
 • Dítě se narodí do spokojeného vztahu. Milujete se a narození miminka si přejete oba dva.

Spousta věcí se dopředu odhadnout nedá. Ani jak budete reagovat vy, jak váš muž zvládne méně pozornosti, jak bude vypadat sex po porodu atd. Už před porodem ale víte, jak mezi vámi probíhá to nejdůležitější - partnerská komunikace.

Na jednom se ale na eMimino.cz shodují: Představa, že se muž po narození dítěte změní, je naivní.

Je váš partner v úzkých? Pošlete mu článek Vztah po porodu: Návod pro přežití.

Jak si udržet vztah a vlastní život po šestinedělí?

Chce to trpělivost a snahu z obou stran. Co pomohlo maminkám z eMimino.cz znovu nastartovat vztah?

 • Uchovejte si pár přátel nebo koníčků z dob, kdy jste byli bezdětní. Vyhnete se tak výčitkám, že jste s dětmi přišli o svůj život.
 • Zaveďte si rutinu. Například maminka v pondělí cvičí a ve čtvrtek jde jógu, tatínek má v úterý na squash a v pátek vyráží na pivo. Hned se máte na co těšit.
 • Domluvte si jednou týdně rande. Bez dětí. Kamarádka vám ráda dítě pohlídá, když jí na oplátku pohlídáte její ratolesti. Nemáte v okolí nikoho? Sežeňte chůvu. Placené hlídání je investicí do vašeho partnerského vztahu. A finančně vyjde vyjde mnohem lépe než rozvod.
 • Nebuďte jen rodiče, zůstaňte partneři. Nová rodičovská role by neměla převálcovat partnerskou roli. I když to stojí spoustu úsilí. Jak ze strany nevyspalé maminky, tak z pozice nespokojeného tatínka.
 • Sex po porodu mají v rukou ženy. Vy rozhodujete o tom, kdy (a jestli) se z mámy a táty zase stanou milenci. Než váš poporodní stav dovolí pohlavní styk, dopřávejte muži svou pozornost. Hlazení, chválení a obdiv potřebuje on, ale i vy.
 • Řekněte, co potřebujete. Ve správnou situaci a správnými slovy.


Jak píše Mar__tanka1983: „Nemyslete si, že vám vaše zbožné přání někdo vykouká z očí - mluvit, mluvit, mluvit… a taky vědět, jestli ten hysterickej záchvat fakt něco vyřeší, nebo jen chlapa vyžene do hospody/za milenkou.“

Další diskuze o vztahu po porodu

A co vy? Jak vám miminko změnilo partnerský vztah?

Vztahový speciál na eMimino.cz


Přečtěte si všechny články ze seriálu o vztazích:

 1. Singles: Už žádný starý mládenec a stará panna
 2. Aplikace a swipování: I to patří k současnému randění
 3. Co si ujasnit a zařídit před narozením miminka


Příště navážeme posledním dílem, kde vám dáme skvělé tipy na to, jak oživit dlouholetý vztah.

Váš příspěvek
Uživatel je onlinewarita
Extra třída :D 12701 příspěvků 25.3.17 18:56

Ten clanek je hodne spatne napsany… jako by to komponovalo male dite, nemuzu si pomoct

Ghanaian Princess
Ukecaná baba ;) 1199 příspěvků 25.3.17 06:17

Chtela bych vedet k cemu takovy „seznam signalu, ze vas vztah po porodu vydrzi“ slouzi.
To jako ma strasit lidi, ze uz si po porodu neskrtnou?
A pointa je informovat a nebo varovat?

Na me to pusobi jako:

Vy, kteri nemate psa, neprosli jste krizi, nemeli jste dluhy a nerekonstruovali byt a navic se vam dite prihodilo prekvapenim, to rovnou vzdejte!!! :potlesk: :potlesk: :potlesk:

Nechapu :)

Příspěvek upraven 25.03.17 v 06:19

Uživatel je onlinewarita
Extra třída :D 12701 příspěvků 24.3.17 21:22

Mne vadi na techto clancich… a to tak ze HODNE… citovani konkretnich uzivatelek. Tohle je snad nejaky stalking nebo co? To procesavate diskuze a vytrhavate citaty useru z kontextu? Celkove ten clanek nerika nic prevratne noveho. Co ktera uzivatelka prolasila v nejake diskuzi vi nejlepe ona sama a ti co tu diskuzi cetly. Jaky ma smysl nam to tady jeste jednou predzvejkat jsem nepochopila.

A ze tu citujete JayLee, ktera kvuli chovani adminu odesla, me bere dech.

Příspěvek upraven 24.03.17 v 21:24

unuděná
Echt Kelišová 9185 příspěvků 3 inzeráty 24.3.17 11:34

A obsahuje navíc pár pravopisných hrubek.
Zarazilo mě „uchovejte si pár přátel nebo koníčků“? Jak jako PÁR? Proč bych se měla vzdávat přátel nebo zájmů jen proto, že mám dítě? Naopak - s dětmi se mé řady přátel ještě rozšířily o další páry s dětmi, s těmi bezdětnými stále zůstáváme v kontaktu :nevim: Pokud je matka „soudná“ a umí stále mluvit o jiných věcech, než pokaděných plenách a nalitých prsou, pak není důvod měnit přátele nebo záliby.

CaravaggioDaMerisi
Kecalka 197 příspěvků 24.3.17 07:35

Teeda.. nevim zda si nepletu nick, ale pusobi na me od vas mili admini docela sproste, ze zde vyuzivate citace uzivatelky, kterou jste z tohoto serveru vyhnali svym nelidskym a nezodpovednym pristupem k jejimu soukromi..

Clanek je dost suchej a nudnej. Ale to jsou zde snad vsechny.

Vložit nový komentář