Vztah se zajíčkem: Jít do toho, nebo od toho?

Jedním z kritérií, podle kterých si vybíráme své partnery, je věk. Dříve byly vztahy s velkým věkovým rozdílem spíše ojedinělé. Dnes už není výjimkou, když chodí žena s viditelně mladším mužem. A není divu, nikdo totiž není schopen určit, jaký je ideální věkový rozdíl proto, aby vztah vydržel dlouhodobě.

Mladší partner líbá svoji spokojenou partnerku na tvář Co dělat, když se vám líbí mladší partner a vy jemu? Zdroj: Canva

Hranice „normálnosti“ neexistuje

Možná to bude tím, že „věk je jen číslo“ a aby vztah vydržel, je potřeba zhodnotit jiné kvality a povahové rysy protějšku, s nímž chceme být až do konce života. Těžko můžeme v dnešní době stanovit hranici normálnosti. Hranice toho, co je akceptovatelné společností se značně posunula. Běžně jsme mívali pochopení pro vztah starší muž a mladší žena. Maximálně jsme o ženě řekli, že je zlatokopka. Zvláštní ale bylo, že nikdo nepochyboval o tom, že by vztah mohl být dlouhodobý.

I když už vztah starší žena a mladší muž není tabu, mnozí se na takový pár stále dívají skrz prsty, odsuzují ho k zániku a neustále se ptají na otázky, které v normálním vztahu prostě nepadnou: „A to ho jako miluješ?“, „Proč s ním seš?“, „To se asi chceš jenom bavit, když sis našla zajíčka“ a „Neboj, ten správnej chlap na tebe čeká. Tohohle máš jen jako zálohu viď?“ Proč?

Hlavní je vaše intuice

Je to stejné jako všechna témata, která rezonují společností – kojení, nošení, uspávání, strava, škola – na všechno mají lidé svůj názor, potřebují ho sdělit a pochopit vaše záměry. Psychologové pak ani tak neřeší, proč starší žena chodí s mladším mužem, ale co „zajíčka“ k takovému svazku vlastně vede. Málokdo totiž dokáže přijmout prostý fakt, že se zamiloval.

Naopak se neustále dostávají na přetřes důvody jako je ukojení potřeb, získání zkušeností nebo potřeba mít poblíž „druhou matku“. Hlavní je ale stále vaše intuice. Věk ve vztahu může být jen číslo, jestliže máte pocit, že se v takovém vztahu oba cítíte dobře a plnohodnotně.

Muž a žena společně cvičí v parku při západu slunce.Ve vztahu s mladším partnerem je důležité, jestli se společně cítíte spokojeni. Zdroj: Canva

Paradoxy ve veřejném světě

Když se novým francouzským prezidentem stal Emmanuel Macron, noviny neřešily jeho politický úspěch, ale pustily se do propírání jeho manželství. Celý svět zalapal po dechu, když se provalilo, že jeho žena je starší o celých dvacet pět let a že se seznámili, když francouzskému prezidentovi bylo pouhých patnáct let. Přitom ale sám Macron i jeho žena tvrdí, že věk pro ně nikdy nebyl rozhodující a jsou takto spokojeni. Jen o několik měsíců dříve vyhrál prezidentské volby Donald Trump. Věkový rozdíl mezi ním a jeho ženou Melanií je rovněž dvacet pět let. Média řešila spoustu drbů, ale věkový rozdíl mezi manželi nezmínil nikdo.

Proč volíme mladší muže?

Tuhle otázku jsem slyšela mnohokrát. Patřím totiž k ženám, které to odjakživa doslova táhne k mladším mužům. Rozdíl jednoho či dvou let, kolem kterého jsem se dlouho točila, většinou nikdo neřešil. Po rozvodu a se dvěma dětmi jsem se však ve svých 31 letech zamilovala do „kluka“ o 10 let mladšího. A to doslova na první pohled. Vyvstává tak otázka, jak je to možné, když podle evoluční sexuologie si ženy přirozeně vybírají partnera nejprve podle zdrojů a ochoty se o ně podělit a až následně podle atraktivity.

Odborníci se shodují, že důvodem takového svazku:

  • je stále mladší vzhled žen,
  • touha po kariéře a nezávislosti,
  • potřeba založit rodinu až v pozdějším věku, kdy už jsou vrstevníci zadaní,
  • nebo osud, kdy je starší muži opustili kvůli mladším partnerkám.

Ženy v podstatě hledají dárce nejlepších genů pro svého potomka, proto preferují spolehlivost, vtipnost, chytrost a uznání ve společnosti. Věk už tam nehraje tak zásadní roli.

Muž si hraje se dvěma dětmi na zahradě.Mladý partner může být skvělým parťákem pro vás i vaše děti. Zdroj: Canva

Pestrost vztahů na výši

Žijeme v době, kdy nás něčím výjimečný vztah už vlastně ani nepřekvapí. Pestrost je na vrcholu a žádné partnerské normy už nefungují. Z toho ale pramení různé problémy. Sama jsem to zažila. Mít vedle sebe o tolik let mladšího partnera má nějaká specifika, plusy i minusy. Je-li pak věkový rozdíl větší než 10 let, může docházet ke střetům, které jsou opravdu dány věkovým rozdílem. S čím jsem se setkala já a jak se s tím vyrovnat? Máme pro vás pár tipů, které vám mohou ulehčit vztah s mladším partnerem.

1. Sebevědomí především

Život s mladým mužem chce zdravou dávku sebevědomí. Shazování se před tímto mužem je cesta do pekel. Zapomeňte na fráze: „Jednoho dne mě opustíš“, „stejně odejdeš za mladší“ nebo „jak sis mě mohl vybrat, když jsem tak stará“.

2. Zapracujte na žárlivosti

Jste-li žárlivá, pak chození s mladším mužem ve vás možná vyvolá záchvaty paniky. Kolem takového se totiž pohybují jeho vrstevnice, které se taky snaží ulovit muže svých snů pro celý život. Musíte si být vědoma své hodnoty a věřit si. Pak vás pozornost jiných žen nemůže znejistit.

3. A co děti?

Připravte se, že přijde na řadu i řešení dítěte. Je potřeba si zodpovědět několik důležitých otázek ještě předtím, než si mladšího muže pustíte do života. Jste ve věku, kdy už chcete dítě? Nebo díte z nějakých důvodů už nechcete nebo mít nemůžete? Jak to má partner?

Diametrální rozdíl v názorech může být důvodem budoucího rozchodu. Mladší muž si najde starší ženu, která buď děti chce ihned nebo už děti má a další nechce. Na začátku to pro něj není problém, ale čas hraje proti ženě. K problémům tak nedochází ihned, ale až po několika letech společného soužití, kdy si muž uvědomí, že by děti vlastně chtěl. Může se tak cítit ochuzen. A dávat vám to za vinu.

Muž drží ženu v náručí a oba se smějí.Dnes je jen těžko možné určit, jaký vztah je vlastně normální. Zdroj: Canva

4. Je to váš život

Zpočátku vás to možná ani nenapadne, ale jakmile si najdete mladšího muže, základem je vyrovnat se s věkovým rozdílem hlavně u sebe a nenechat se okolím tlačit k negativním myšlenkám. Vy se tak nejdříve budete muset vypořádat se svými pochybami, jestli má vztah budoucnost. Pamatujte si, že jen vy budete žít svůj život. A i kdyby mělo jít jen o vteřiny nádherného vztahu, pak to stojí za to a není potřeba litovat. Každý vztah je lekcí pro každého z nás a vztahy nás posouvají.

5. Pozor na negativní poznámky

Určitě se připravte na nechápavé pohledy okolí. Vyskytne se kolem vás mnoho chytrolínů, kteří mají patent na rozum a budou se vám snažit tento vztah vyvracet, budou vám říkat tisíce důvodů, proč je dobré, aby vztah zanikl. Nenechte se ale nahlodat, protože jen vy a váš partner víte, proč vztah vznikl a proč je dobré v něm dále pokračovat.

Jedinou radou je naučit se takové poznámky ignorovat, nenechat se nahlodat (a to není zrovna jednoduché) a nemít pochybnosti o svých citech. Ze své zkušenosti mohu říci, že je jedno, jestli vztah vydrží nebo ne. Je prostě důležité si užívat přítomnost a nemyslet na budoucnost. Za elán a sílu, kterou by vám takový vztah mohl vlít do žil to stojí, i kdyby to nemělo být na celý život.

6. Srovnejte si priority

Názorové neshody jsou velmi častým důvodem rozchodu s mladším partnerem. To, co na začátku vypadalo jako příjemné kočkování, může přerůst v něco nesnesitelného. Vše vyplývá z rozdílných zkušeností a zážitků, které si neseme z minulosti. Ale i lidé s věkovým rozdílem mohou mít plnohodnotný vztah. Zvláště pokud mají stejný životní styl, podobné koníčky, podobné vidění života. To lidi spojuje bez ohledu na věk. Věk není zárukou ničeho, ani moudrosti, ani zdraví, ani lásky. Důležitý je vnitřní svět, který může být mnohem vyspělejší než číslo, které označuje náš věk.

Muž a žena leží v posteli. Na obrázku jsou vidět jen nohy.Sex se zajíčkem je jedna z mnoha výhod vztahu s mladším partnerem. Zdroj: Canva

Užívejte si, má to i plusy

Obrovský příval energie

Starší muži chtějí mít od jistého věku už hlavně klid. Zatímco mladý muž vám do žil vlije takovou energii, kterou možná po rozvodu a s dětmi opravdu potřebujete. Po rutinních a všedních problémech je tohle doslova balzám na duši. I kdyby to mělo být jen chvíli.

Sex, který dlouho nebyl lepší (a častější)

Další výhodou, ať se trochu červenáme, je i sex se zajíčkem. Mladší muži chtějí a mohou mnohem častěji. A víme, že ženský apetit s věkem většinou stoupá. Mnohdy se tak stane, že v partnerském svazku se starším mužem se v otázce libida jen tak nesejdete. Podle redaktorky Martiny je právě tohle výhoda vztahu se zajíčkem. „Vztah si představit nedokážu, ale jako milence mít mladšího chlapa ano. Pro mě je ideální, když je chlap minimálně stejně starý, ale nejlépe starší. Ale mám kamarádky, které vyloženě hledají "zajíčky“ jako milence."

Hnací motor a motivace

Zajíček je také hnacím motorem a motivací, aby se žena dál posouvala a líbila se, pečovala o sebe. Díky němu prostě omládnete. Monika z redakce má přímo známou, která je tohoto bodu důkazem. „Znám ženu, která si v padesáti letech našla o 20 let mladšího milence. Rodina to nesla špatně kvůli nevěře, ale nejvíc je pobouřil ten věk. Ošklíbali se, že jí jde jen o sex. Ona si ale hlavně mezi řádky pochvalovala to, že se něco děje. Pro akční ženy bude mladší partner dobrý parťák, když už jejich vrstevníci leží celé desetiletí na gauči.“

Oprášení sebevědomí

V neposlední řadě jde pak také o sebevědomí, které vám vztah s mladším mužem rozhodně zvedne.

Muž a žena se objímají v obývacím pokoji u okna.Věk je jen číslo. Při vztazích vsaďte hlavně na své pocity. Zdroj: Canva

Mladší vs. Starší: Souboj, kde nikdo není vítězem

Ódy na své mladší partnery vedou ženy v některých internetových diskuzích. Oproti tomu k nim v opozici stojí ženy, které mají starší partnery. Je to nelítostný boj podložený mnoha pádnými argumenty z obou stran. Přesto ale ten „věkový souboj“ nemá jednoznačného vítěze. Některé svazky trvají až do konce života. Jako třeba vztah mých rodičů, které od sebe dělí 6 let a poznali se ve chvíli, kdy měla moje máma již dvě děti.

Někdy se ale stává, že se vztah z vášně přehoupne do vztahu matka a syn nebo postupem času začne žena stárnout a od svého mladšího protějšku se začne vzdalovat. Dopředu vám ale nikdo neřekne, jak to dopadne zrovna u vás. A i když u mě to nedopadlo a po dvou letech se vztah rozpadl, nikdy jsem nelitovala a šla bych do toho jistě znovu.

Žena na obrázku jí donuty a dívá se na mobilní telefon.Jít do toho či nejít? To je otázka, kterou řešíte u vztahu s mladším partnerem Zdroj: Canva

Co si o takovém vztahu myslí holky z redakce:

Zuzka: S tímhle tématem bojuji. Líbí se mi myšlenka rovnosti, ve které nezáleží na věku, etniku nebo genderu druhé osoby, pokud společně vytvoříte láskyplný vztah. Na druhou stranu podle této myšlenky nedokážu žít. Zapadám do stereotypu a není pro mě problém navázat vztah se starším (i o dost starším) partnerem, ale s mladším si romantický vztah zatím představit nedokážu.

Odpovím-li hlavou, ať si každý najde takového partnera, který ho bude podporovat, rozvíjet a milovat. Na věku ve vztahu nezáleží. Odpovím-li vlastní zkušeností, vztah s mladším partnerem by pro mě byl problém. Připadala bych si nejistá, výrazněji bych řešila otázku dětí a bohužel i názory okolí na to, že jsem si našla „zajíčka“.

Eliška: Určitě by mi nevadilo mít mladšího partnera, ale zase ne o moc, max 5 let, víc ne. :-) Podle mě má smysl každý vztah, ve kterém jsou k sobě partneři upřímní a vzájemně se respektují. Ale pravda, že jsem měla jen starší kluky, takže se mi to špatně posuzuje.

Monika: Mě to popravdě moc netankuje - nechci být ta stará, co učí mladého. Jen jednou jsem randila s mladším o 2 měsíc. Bylo to na střední, kde byl o ročník níž, a dělala si z nás půlka gymplu prdelky. Přijde mi ale, že se to s věkem mění. Nejsložitější to podle mě nastává, kdy ona už chce děti a partner ještě ne a dlouho chtít nebude.

Nicméně poznala jsem nedávno pár, on 28 let, ona 46, jsou spolu 9 let a mají čerstvě miminko. Dost to změnilo můj pohled, zkrátka to u nich správně zapadlo. Možná i tím, že už měla děti z předchozího vztahu, tam nebyl ten tlak kvůli biologickým hodinám a mohli být opravdu jen pro sebe.

Autor:

Kreativní duše, která nedokáže ani chvíli v klidu posedět. V mediálním světě "pracuje" už 15 let. Začínala jako redaktorka a produkční v tištěných médiích a v televizi. Nakonec ale zakotvila v online světě, kde ji baví velká rychlost a pružnost. Ráda píše články, ale ještě raději ostatním kecá do... více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...