Appky a swipování: I to patří k současnému seznamování

Ať už jste v randění nováčky nebo se k seznamování vracíte po delší pauze, jedno je jisté: hledání drahé polovičky už dávno není takové jako před lety. Randění se říká dating a při seznamování se neobejdete bez textování, swipování a sociálních sítí. Nic není černobílé, a tak má současné randění své nevýhody i opravdové výhody.

Seznamky přes internet: Žádná zábava jen pro „mladé“

Ráda bych někoho potkala, ale nevím kde.“ Že už jste tuhle větu dlouho nezaslechli? To možná proto, že si věčnou výmluvu může dovolit jen málokdo. Na „vině“ je boom on-line seznamek, kde vás od nového seznámení dělí jenom pár kliknutí - a to bez toho, aniž byste opouštěli pohodlí obývacího pokoje.

Zatímco ještě před lety budila zmínka o seznamce posměch, dnes už si nemusíte vymýšlet elaborované příběhy o tom, jak jste svého milého potkali na autobusové zastávce. Randění on-line z vás nedělá zoufalce, což potvrzují i výzkumy.

Pew Reasearch Center se dotazovalo hned několika generací Američanů, zda někdy využili služeb on-line seznamky nebo mobilní aplikace. Že se k virtuálnímu seznamování přiznala věková skupina 18-24 let, překvapí málokoho. Zajímavé bylo však pro vědce zjištění, že náruživými uživateli těchto služeb jsou i ženy a muži starší 45 let. A právě věková kategorie 45-54 let pak patří ke skupinám, kde počet nových uživatelů narůstá nejvíce.

Seznámení na on-line síti ještě nutně neznamená, že se pustíte i do randění v reálném životě. K setkání mimo virtuální realitu se neodhodlala hned třetina dotázaných, kteří služby on-line seznamek využívají.

On-line aplikace: Rande do několika minut

Věta „Potkali jsme se na Tinderu,“ už vašim dětem možná nebude znít tak romanticky jako náhodné seznámení v tramvaji. I tak mají on-line seznamovací aplikace něco do sebe. Snadné ovládání, jednoduchý princip a rychlé seznámení ve vašem okolí jsou jedním z mnoha důvodů, které stojí za úspěchem tzv. dating apps.

Aplikace pracují na jednoduchém principu: speciální algoritmus vám nabídne fotky a zájmy osob ve vašem okolí. Vy se pak výběrem proklikáváte (swipujete), dokud nenajdete někoho, kdo vám padne do oka a kdo si zaslouží váš like. Virtuální spojení vznikne teprve ve chvíli, kdy o vás projeví zájem i druhá strana. A dál už je jenom na vás, jestli si budete pár dní romanticky psát nebo svůj match potkáte i v reálném životě.

Pod pojmem seznamovací aplikace vám na mysl vytane hlavně ta jedna. Existuje jich ale daleko víc. Neliší se jen vzhledem, ale i svými funkcemi.

Tinder - Bezkonkurenčně nejznámější aplikace vás seznámí nejen s novým partnerem, ale pomůže vám sehnat i doprovod na party.

Pinkilin - Česká aplikace slibuje seznámení bez čekání. Pinkilin totiž pozná, kdo se momentálně nachází nejblíže.

Bumble - Obdoba Tinderu má zajímavý zvrat. Konverzaci může začít jedině žena.

Tastebuds - Aplikace Tastebuds vás seznámí s osobami, které jsou nejen ve vašem okolí, ale zároveň mají stejný hudební vkus.

Happn - Už se vám někdy stalo, že jste potkali někoho zajímavého, ale stud vám nedovolil říct si o číslo? Aplikace Happen tuto chybu dokáže napravit. Zaznamenává váš pohyb, a tak umí najít osoby ve vaší blízkosti i v minulosti. Tedy pokud má ta vámi hledaná aplikaci také nainstalovanou.

Jaké aplikace znáte a používáte vy? Dejte nám vědět v komentářích.

Mobilní vztah: snadná komunikace i ztráta svobody

Dopisy a pohledy jsou už dneska pasé. Za zenitem je ale i klasické volání a SMSkování. Většina komunikace probíhá přes aplikace, jako je Messenger, Whatsapp nebo Skype. S vaším milým můžete mluvit snadno a rychle bez toho, aby vás omezoval čas nebo nízký kredit. Současně se ale mění i očekávání vůči vašemu partnerovi. Představa, že by měl být k dispozici prakticky pořád, může být zdrojem zbytečných konfliktů a nedorozumění.

Měla jsem to štěstí, že jsem zažila ještě takovéto klasické dopisování (ač už bylo velmi na ústupu a za dva roky ho nahradil první telefon) - bylo to romantické, hlavně jsme se nemohli hlídat (jakože je online na síti a přitom nenapíše) - prostě jsme se poznávali - pomalu, domluvili rande na plovárně a pak se zase nějaký ten čas neviděli a psali si jeden dopis týdně. Pak byly telefony, randění se zrychlilo - člověk někoho potkal, vyměnil si čísla a SMSkovalo se - opět měl člověk ale dávku svobody - nemusel odepsat hned (nebyly to chytré telefony že jo, nebyl důvod je nosit neustále po kapsách, co by na nich člověk vykoukal). Vždycky se pousměju, když si vzpomenu, jak se „prozvánělo“ - jakože si člověk na toho druhého vzpomněl, že na něj myslí.

Sociální sítě: Škodí vašemu vztahu?

Facebook, Twitter nebo Instragram prozradí na objekt vašeho zájmu víc než vlezlá sousedka. Dozvíte se téměř všechno - od zájmů, přes destinaci loňské dovolené až po bývalé vztahy. Seznamování to sice urychluje, ale také vás připravuje o období vzájemného poznávání. Zároveň vám pomáhá utvářet o vašem partnerovi zkreslené představy.

Sociální sítě přináší změnu nejen ve způsobu seznamování, ale i pro vztahy jako takové. Užívání sociálních médií má na vztah spíše negativní vliv, píše Psychology today. „Stalkování“ své druhé polovičky na sociálních sítích údajně posiluje žárlivost a přispívá k nedorozuměním ve vztahu. Pokud jste se svým partnerem již delší dobu, nemáte se podle vědců čeho bát. Pro ty, kteří jsou ve vztahu déle než 3 roky, přestávají být sociální média problémem.

Jaký je vás názor na moderní randění? Co se vám líbí a bez čeho byste se obešli?

Vztahový speciál na eMimino.cz


Přečtěte si první díl článkového seriálu o singles.
Příště se zaměříme na to, co je potřeba si s partnerem ujasnit, než si pořídíte miminko.

Aby vám neutekla žádná výhra: Stáhněte si věrnostní eMimino kartičku do mobilu a zvyšte svoji šanci na vítězství.

eMimino kartička

Témata článku

Přečtěte si také