Z dětských skupin se stanou jesle, které bude financovat stát, plánuje ministryně školství

V Česku by od roku 2021 znovu mohly fungovat dětské jesle, na které by přispíval stát. Maminky by se tak mohly dříve vrátit do práce. Jaké výhody si od toho stát slibuje?

* O jesličky je mezi rodiči zájem. Zdroj: Profimedia.cz.

Jesle nezatíží rodinný rozpočet

Za našeho dětství nebyly dětské jesle ničím výjimečným. Dnes už je těchto zařízení jako šafránu a rodiče si musí vše hradit sami. Ministerstvo práce to plánuje změnit a znovu obnovit jesle, na které by stát přispíval.

V současné době fungují dětské skupiny, které by se měly změnit na jesle. Zařízení by mohlo na každé dítě do čtyř let čerpat příspěvek až 5 tisíc korun měsíčně. V praxi by to mohlo vypadat tak, že rodina za pobyt dítěte v jeslích měsíčně zaplatí maximálně třetinu minimální mzdy. Tento návrh představila ministryně Maláčová.

Novela zákona by měla zajistit přejmenování dětských skupin i jejich financování. Nejedná se o žádnou novinku, první verzi představilo ministerstvo už před rokem, ale dosud nedošlo k projednání této předlohy. Podle Maláčové bude systém přehlednější a srozumitelnější. Jesle budou určené dětem do tří let, pro starší už bude mateřská školka. Dodává, že tříletým dětem zajišťuje místo v mateřské školce zákon.

Stát na jeslích neprodělá

Cílem této novely je, aby měli rodiče možnost využít finančně dostupnou péči pro děti mladších tří let. Ministryně poukazuje na velký zájem umísťování malých dětí do školek. V současné době je jen dvouletých dětí v mateřských školkách 45 tisíc. Podle Maláčové budou jesle výhodné nejen pro pracující či studující rodiče, ale také pro stát. Zařízení pro malé děti rodičům umožní dřívější návrat do práce.

V současné době existuje zhruba tisíc dětských skupin, do kterých se vejde až 14 tisíc dětí. Zájem je tak velký, že kapacity nestačí. Za jesle by stát ročně zaplatil zhruba 900 milionů korun, zaměstnaní rodiče by však mohli přinést do státní kasy až 1,1 miliardy korun.

Jesle na eMiminu také rozebíráte

Uvítali byste zřízení jeslí pro nejmenší?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
Anonymní
26.9.19 09:29

Bohužel tohle mě už mine :-(

  • Nahlásit
9
26.9.19 09:20

No hurá. Konečně někomu došlo, že pracující matka přináší daně a že je lepší umožnit ženě, která chce pracovat, aby tak učinila a ne ji nutit živořit ze sociální dávky a realizovat se pouze na hřišti, u plotny, vysavače a pračky (samozřejmě nic proti těm, které se takto realizují dobrovolně). Škoda, že mě to minulo, za pár hodin normální práce mezi lidmi bych byla před rokem vděčná a nebyla z toho stereotypu tak na palici… :lol:

  • Zmínit
  • Nahlásit