Velká zábava pro malé děti: čím zaujmete předškoláka?

  • Komerční sdělení
  • 09.10.17

Děti jsou úžasně kreativní a zvídavé. A zároveň náročné. Jen tak něco totiž v porovnání s tabletem a televizí neobstojí. Vymyslet pro ně program není jednoduché, o to větší však bývá legrace, když se to podaří. Zkuste se při vymýšlení aktivit vrátit ke kořenům a zaměřit se na nejzákladnější dětské potřeby. Co předškolní děti zajímá? Poradila nám speciální pedagožka Mgr. Ivana Vlková.

*

Povídání a sdílení

Pro děti je nesmírně důležité vědět, že jim věnujete pozornost. Momenty, kdy je někdo soustředěně poslouchá a navíc se jich i vyptává, jsou pro zdravý vývoj dětské psychiky zásadní. Podobně důležité ovšem je naučit dítě naslouchat druhým a podpořit v něm zájem o druhé lidi, nejen o sebe. Jak toho dosáhnout? Povídejte si. Pokud se vám to nezdá tak jednoduché, zkuste využít Povídačky na cesty z edice vzdělávacích her Kvído od Albi. V těch najdete řadu zajímavých a netradičních otázek pro společné povídání a poznávání. Hra, která vznikla ve spolupráci s dětskou psycholožkou Androniki Valentovou a klinickou logopedkou paní Věrou Kopicovou, podporuje komunikaci mezi rodiči a dětmi, rozvíjí dětskou pozornost, paměť a fantazii a také emoční inteligenci.

Povídačky na cesty, k dostání v prodejnách Albi a na eshopu

Pohyb

Pohyb může být obrovská zábava. U předškolních dětí platí, že čím větší volnost, tím větší radost. Se složitými hrami u nich neobstojíte. Zkuste prostě starou dobrou “schovku” nebo hru na babu. Další hýbací variantou jsou společné výlety a procházky. Tady ovšem bývá oříškem dítě motivovat, aby se mu vůbec do aktivity chtělo. Ale zmrzlina v cíli většinou zabírá. A rada na závěr: Nezapomeňte, že si děti náramně užijí i společnou hru s dospělými. A vy s nimi také.

Zvídavost

Podporovat dětskou zvídavost a rozvíjet zdravou soutěživost dokáží nejlépe hry. Nemusí být jen pohybové. Třeba Kvído Moje první kvízy, hra s 50 zajímavými otázkami, kostkou a puzzle. Můžete si vybrat ze tří tematických okruhů: Svět kolem nás, Zvířata nebo Farma. Kvízy jsou přizpůsobeny pro různě staré děti, aby mohli hrát i sourozenci a rodiče. Každá otázka má dvě varianty obtížnosti pro děti pro předškolní a školní věk. Za každou správnou odpověď dostává dítě dílek skládačky a vyhrává ten, kdo nejrychleji složí obrázek.

Moje první kvízy, k dostání v prodejnách Albi a na eshopu eshop.albi.cz

Příběhy

Zajímavé a poutavé příběhy baví každého. Nezáleží na tom, zda se jedná o dětský film, seriál nebo knihu. Když si dítě nějaký příběh oblíbí, vyžaduje ho stále dokola - a to je v pořádku. Zjistěte, proč ho tak zaujal, jakou scénu má nejradši nebo co mu přijde legrační. Dozvíte se tak o svém potomkovi spoustu důležitých věcí. Zajímavé příběhy můžete společně vyprávět při hraní např. Kvído Pohádkového divadla, kde bude příběh pokaždé jiný, podle vaší fantazie a toho, co vám zrovna padne na kostkách, a které postavy budou v příběhu vystupovat.

Pohádková divadla, k dostání v prodejnách Albi a na eshopu

Společná legrace

Smích je nejlepší relaxační prostředek. Pro vaše dítě i pro vás. Užívejte si proto společné chvilky vtipkování, dělání si legrace ze sebe navzájem i z vymyšlených situací. Povídejte si vtipy a připomínejte si zábavné situace, co jste zažili. I smysl pro humor se dá pěstovat a kultivovat. A je to vlastnost, za kterou vám váš potomek bude jednou ohromně vděčný. A navíc si díky ní užije skvělé dětství. A nejspíš i dospělost. :-)