Zácpa u dětí: Jak přežít a kde hledat úlevu, když už nic nezabírá

To zoufalství zná skoro každá máma. Když miminko pláče, protože se nemůže vykakat, uděláte všechno na světě, aby ho bříško přestalo trápit. Zácpa u miminka se objevuje u řady dětí nejen po zavedení příkrmů, ale i ze stresu.

Jak poznat zácpu u miminka?

Zácpou se označuje stav, kdy dochází k vyprázdnění méně jak 3 x týdně. Stolice bývá často velmi tuhé konzistence, někdy ji mohou doprovázet pocity plnosti a tlaku v břiše. U dětí se často objevuje při přechodu z mateřského mléka na umělé, případně při zavádění příkrmů. Obvykle stačí upravit stravu a hlavně se zaměřit na pitný režim, během pár dní se stolice upraví.

Pokud však přetrvává několik týdnů, dítě pláče a odmítá chodit na nočník, může se jednat o tzv. psychickou zácpu. V takovém případě se mohou děti podvědomě vyhýbat kakání a zadržovat stolici. Děje se to například dětem, které trpěly v mladším věku velkými bolestmi při vyprazdňování a mají stolici spojenou s úporným tlačením a bolestí. Je vhodné tedy stolici změkčovat, aby se tlačení obešlo bez bolesti a nočník už pro ně nebyl noční můrou.

Co zabírá na zácpu u kojenců?

  • Omezte rýži a mrkev, které stavějí stolici.
  • Najděte oblíbený nápoj dítěte, aby chtělo přijmout více tekutin - pomůže například ovocná šťáva (jen pozor na množství cukru) nebo bylinné čaje proti zácpě, které často obsahují fenykl nebo černý bez.
  • Přidejte do příkrmu lžičku olivového oleje.
  • Vyzkoušejte odvar z ovesných vloček a švestkovou šťávu.
  • Masírujte bříško, cvičte s miminkem, nechte ho kopat nožičkama. Peristaltika střev se pohybem povzbudí.

Když babské rady nefungují

Projímadlo ve formě sirupu uleví třeba ve chvílích, kdy dítě odmítá více pít nebo sní příkrmy, které stolici stavějí. Léčivý přípravek Duphalac se dá používat pravidelně, nevzniká na něm závislost a mohou ho používat děti i dospělí. Pomůže proti zácpě také v těhotenství i během kojení, dále při hemeroidech nebo po zákrocích na střevě nebo konečníku.

Duphalac 667 g/l, perorální roztok a Duphalac se švestkovou příchutí 667 g/l, perorální roztok jsou léčivé přípravky k vnitřnímu užití s léčivou látkou laktulóza. Pečlivě čtěte příbalovou informaci.

Lék je nově k dostání také se švestkovou příchutí. Oproti klasickému balení je porcovaný v dávkách a s příchutí švestkového aroma, aby dětem více chutnal.

Tento článek je komerčním sdělením společnosti Mylan

Autor:

My píšeme, vy čtete. Pokud chcete zapřáhnout naše klávesnice, posílejte své tipy na info@emimino.cz. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...