Zácpa v těhotenství: Potíže, o kterých se nemluví

Těhotenství zpomaluje trávicí systém a tělo ženy pohlcuje více vody. Proto budoucí maminky trápí obtíže, o kterých se špatně hovoří. Dlouhé hodiny na záchodě a bolesti v břiše, které nemohou řešit se svým gynekologem.

Proč se v těhotenství objevuje zácpa?

Hormony, které jsou v těhotenství v těle vytvářeny a které mají za úkol uvolnit svalstvo dělohy, uvolňují také svalstvo střev, a tím zpomalují pohyb stravy střevem. Díky zpomalenému pohybu je ze stravy vstřebáváno více vody a výsledek je pak hutnější stolice než obvykle. Rostoucí děloha stlačuje střeva a konečník, čímž také dochází ke zpomalování vyprazdňování.

Za zácpu se považuje stav, kdy vykonání potřeby je obtížné a dochází k němu méně často než 3× týdně. Přecházet obtíže lékaři důrazně nedoporučují.

Co pomáhá na zácpu v těhotenství

  • Hodně pít. Doporučuje se denně přijmout 30-35 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti
  • Jíst celozrnné výrobky, semínka a vše s vysokým obsahem vlákniny
  • Chodit na procházky a omezit dlouhodobé sezení
  • Vyřadit z jídelníčku vše, co zpomaluje trávení (např. rýže, černý čaj)
  • Zvýšit příjem zeleniny a ovoce, například švestek

Chronická zácpa a hemoroidy

V průběhu těhotenství se zácpa může zhoršovat. Zvětšující se děloha totiž více utlačuje střeva. Tento rostoucí tlak může způsobit i hemoroidy. Při nich se objevuje pálení v oblasti konečníku. Dochází k dráždění a zvyšující se bolesti, případně se může objevovat
krvácení z hemoroidů.

Proto je důležité dodržovat pitný režim a pomocí tekutin změkčit
stolici
. Díky tomu bude vyprazdňování méně bolestivé a nebude tlačit na hemoroidy.

Když příroda nepomáhá

Další možností, jak léčit zácpu, je léčivý přípravek Duphalac. Projímadlo ve formě sirupu uleví třeba ve chvílích, kdy vám těhotenství znemožní dlouhé procházky a pravidelný pohyb.

Lék je dále možné využít nejen při hemeroidech, ale i po zákrocích na střevě nebo konečníku. Přesuňte časopisy z koupelny do obýváku, Duphalac můžete užívat v těhotenství i během kojení a na toaletě díky němu nebudete trávit mnoho času.

Duphalac, 667 g/l, perorální roztok a Duphalac se švestkovou příchutí 667 g/l, perorální roztok jsou léčivé přípravky k vnitřnímu užití s léčivou látkou laktulóza. Pečlivě čtěte příbalovou informaci.

Lék je nově k dostání také se švestkovou příchutí. Oproti klasickému balení je porcovaný v dávkách a s příchutí švestkového aroma.

Tento článek je komerčním sdělením společnosti Mylan

Autor:

My píšeme, vy čtete. Pokud chcete zapřáhnout naše klávesnice, posílejte své tipy na info@emimino.cz. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...