Zájem o letní tábory roste. S přihláškami raději nečekejte

I když jsou letní prázdniny ještě daleko, je nejvyšší čas přihlásit děti na tábor. Zájem je především o příměstské tábory, jejichž kapacity se rychle plní. Jaký vybrat?

* Tábory bývají plné zábavy. Zdroj: Profimedia.cz.

Pobytový tábor není pro každé dítě

Většina provozovatelů letních táborů pro děti vypisuje termíny už na začátku roku. I přesto, že možná ještě nemáte plán na letní prázdniny, je dobré příliš neotálet. Za měsíc můžete zjistit, že většina příměstských i pobytových táborů má naplněnou kapacitu.

A jak vybírat? Vztahová koučka a psycholožka Lucie Mucalová doporučuje zvážit především povahu dítěte. „Tábor není pro každého. Z vlastní zkušenosti vím, že pro introvertní dítě stranící se kolektivu, které navíc nemá rádo velké změny, by byl klasický tábor stresující. Varianta příměstského tábora, kdy dítě nemusí nikde přespávat a má jen zajištěný celodenní program s vrstevníky, mi přijde vhodná. Příměstské tábory mohou využít i rodiče mladších dětí, které by pobyt bez rodičů přes noc ještě nezvládly,“ říká.

Pokud máte doma dítě, které je naopak živelné, společenské a není pro něho problém být delší dobu bez rodičů mimo domov, pak je klasický tábor ideální. „Hledejme pro dítě tu nejvhodnější variantu, která bude efektivní celou rodinu, a nikdo nebude ve stresu,“ dodává psycholožka.

Na co si dát pozor?

Obecně lze říci, že příměstské tábory jsou vhodné pro menší a introvertnější děti. Pobytové baví starší a samostatnější děti, které se nestraní kolektivu. Při výběru pobytového tábora je třeba zvážit několik aspektů.

Zjistěte si dopředu co nejvíce informací o provozovateli tábora a jeho zkušenostech. Není na škodu dát na doporučení známých. V neposlední řadě si ověřte možnost storno podmínek pro případ, že dítě na poslední chvíli onemocní. Organizátoři by měli mít webové stránky, na kterých najdete veškeré potřebné informace včetně fotografií a případně i recenzí.

Jak vybrat příměstský tábor?

Tento typ tábora funguje tak, že ráno dítě odvedete na takzvanou „základnu“ a odpoledne ho vyzvednete. Příměšťák je hlídací služba přes den, která nabízí dětem celodenní program na určité téma. Proto je důležité vybírat podle vzdálenosti, abyste ráno a večer nemuseli dojíždět přes celé město.

Stejně tak dbejte na tematiku tábora. Organizátoři se snaží zajistit pestrý program, a to i s ohledem na počasí. S dětmi často jezdí na výlety, chodí sportovat, hrají hry, v nabídce jsou také jazykově zaměřené tábory. Pokud máte dítě, které baví sport, dejte ho na sportovní tábor.

Narůstající zájem o příměstské tábory potvrzuje Pavlina Bandrowská, jednatelka z Baby Office. „Příměstské tábory nabízí čím dál častěji zaměstnavatelé jako benefit. Tento typ táborů vyhledávají rodiče ještě školkových dětí, ale i těch starších. Protože máme namíchané různé věkové kategorie, snažíme se téma dělat co nejuniverzálnější. Největší zájem je o zvířata a cestování,“ říká.

Proč je tábor dobrá volba?

Tábory pomáhají rodičům vyřešit problém s dlouhými letními prázdninami. Dětem zajistí zábavu, pohyb i vzdělání. V neposlední řadě mají možnost navazovat sociální kontakty a integrovat se s novými lidmi. Příměstský a pobytový tábor se vzájemně nevylučují. Rodiče mohou využít obojí. Příměšťák je dobrá příprava na pobytový tábor a děti nepřijdou o každodenní kontakt s rodiči. U klasického tábora se zase naučí větší samostatnosti.

S příměstskými tábory má zkušenosti i maminka 7letého Honzíka, Tereza. „Syn jezdí na příměstský tábor už od pěti let a vždy byl moc spokojený. Tábory vybíráme v místě bydliště, ale také podle tématu, aby ho to bavilo. Letos se chystáme zvolit variantu příměstského i pobytového tábora.“

Letní tábory rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Letní příměstský tábor

Ella71
22.3.20 12:59 
15

Letní prázdniny se staršími dětmi

bigl
13.3.17 20:11 
9

Letní jazykový tábor - angličtina

čezka
5.4.15 19:33 
4

Posíláte děti na tábory?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Váš příspěvek

Odesílám...