Reklama

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

O čem všichni mluví

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči. Ty doteď prověřují zejména nepříbuzné pěstouny, zatímco kdokoliv z rodiny dostane děti do své péče bez většího testování. Je to ale v dnešní době dobře?

Ve čtvrtek 5. října odvezla záchranná služba dvouletou dívku v bezvědomí. V pondělí pak v rokycanské nemocnici podlehla zraněním, za kterými stojí dlouhodobé týrání její pěstounky. Pětadvacetiletá příbuzná holčičky je od soboty ve vazbě a hrozí jí 12 let vězení. Druhé dítě, které měla žena v péči, umístily úřady do jiné pěstounské rodiny.

Jak se může stát, že někdo dlouhodobě týrá dítě, navíc jde o úřady schválenou pěstounku? Média a odborná veřejnost se ozývají, že na vině může být nedostatečné prověřování pěstounů, kteří jsou s dětmi v příbuzenském vztahu.

„Když soudci rozhodují o pěstounské péči, jako první na řadě bývají příbuzní, tetičky, strýčkové nebo babičky a dědečkové. Je to kvůli tomu, aby děti zůstaly mezi lidmi, které znají. Když tenhle model nevyjde, přicházejí na řadu nepříbuzní pěstouni,“ zaznívá mimo jiné ve článku Smrt holčičky, kterou svěřili tetě, možná změní pravidla pěstounské péče.

V České republice je přes 9 tisíc dětí v pěstounské péči svých příbuzných. Dalších cca 4,5 tisíce bere pod svá křídla nepříbuzný pěstoun.

Pěstoun, který pěstounem být nechtěl

Pečujete o své nemocné rodiče a najednou vám zemře sestra -
samoživitelka s dvěma dětmi. Nebo vám zavolají, že vaše sestřenice, kterou jste naposledy viděla před deseti lety, měla nehodu a že není nikdo, kdo by se mohl postarat o jejího syna.

Jaký je další postup? Sociální pracovníci ověří, zda je prostředí vhodné pro výchovu dítěte, soudci pak na základě rozhodnutí úřadu přidělí dítě do vzdálenější rodiny.

Při umístění dětí do pěstounské péče je rychlost prioritní a v naprosté většině případů je to tak dobře. Děti nepatří do náhradního zařízení, ale do rodiny.

Jenže ne vždycky rodinná péče vypadá ukázkově. Zkuste si sami představit, co by obnášela taková neočekávaná situace. Začnete řešit, kde budete všichni bydlet, kde na to vezmete peníze… K tomu se mohou přidat potíže s prospěchem dětí, partnerské problémy, vyčerpanost… a do titulu „ideální pěstoun/rodič“ máte pořádně daleko.

Není divu, že sociální pracovníci mají plné ruce práce. Jinak se totiž pracuje s lidmi, kteří do pěstounství tak nějak „spadli“, a těmi, kteří kvůli pěstounství podstoupili mnohaměsíční testování a ověřování.

Máte otázky nejen o pěstounství? Na eMimino.cz je zdarma zodpovídá poradna pro náhradní rodinnou péči

Rodina je základ státu… platí to stále?

Existuje řada (a věřím, že naprostá většina!) příbuzných, kteří v krizové situaci napnou všechny síly a postarají se o děti v nouzi. Proto chápu, že dává smysl zařídit pěstounskou péči jednodušeji pro rodinné příslušníky. Kdo jiný než vlastní rodina by se měl o děti postarat?

Otázkou ale je, jestli v dnešní době stačí „být něčí příbuzný“. Dříve bylo běžné, že se rodina ujala osiřelého dítěte a všichni žili pospolu. Dnes fungujeme jinak. Své děti dáváme do jeslí, své rodiče do domova důchodců, nejsme zvyklí se dělit o svůj čas, natož o svůj byt (ani se svými příbuznými). Je na nás se zamyslet, jak bychom v takové situaci reagovali a co bychom museli obětovat, protože máme na sobě obrovskou odpovědnost.

Teď je však na místě se ptát, co může systém udělat pro to, aby se znovu neopakovalo zanedbávání dětí, týrání nebo dokonce jejich smrt. Kromě testování příbuzných stojí za to zvážit, jak by se měl změnit/upravit dohled sociální služby. Ta v tomto případě fatálně pochybila.

A jaký máte vy názor? Měl by se zákon zpřísnit, nebo by pouze zkomplikoval život pěstounů?


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek
 
Leli_83
Ukecaná baba ;) 1519 příspěvků 23 inzerátů 21.10.17 23:08

Tak zase bych tady nešířila paniku… ;) Všechno je to o lidech, bohužel na některých OSPODech se (tuším, že hlavně díky vedení - obce, odboru) kumulují laxní pracovnice, ty kvalitní se zpravidla zdrží řádově měsíce, poté neustojí tlak a odcházejí jinam. Na druhou stranu některé úřady pracují mnohem kvalitněji. Já měla bohužel pracovní zkušenost z toho poněkud nefunkčního.

 
Hadumi
Extra třída :D 13283 příspěvků 21.10.17 15:15

@Pesimistaa nemáš ty nějakou poruchu osobnosti 8o? Na tohle se nadá ani odpovědět, dost smutný postoj.

 
Pesimistaa
Ukecaná baba ;) 2486 příspěvků 21.10.17 13:24

@Lara Farseer „Neházela bych všechny Ospaďačky do jednoho pytle, vždycky se najde někdo laxní nebo vyloženě zlý, ale já si nemohu stěžovat…“,
problem u nas je v tom, ze s ety urady jeste dostatecne nenafoukly a tak obcas se spletou a udelaji neco pro lidi nebo pro deti, to je ale docasny stav, stejne jako tomu bylo v Norsku, nez se Banevernt stal soukromou firmou,
ja osobneocekavam, ze privatizace OSPOD probehne do par let a v tichosti, jeste par drobnych uprav zakonu, za zverejneni jejich prasaren, jako v Norsku nebo GB, sazba bezne 2 roky vezeni pro „ukecanou“ matku, ktera si jejich praktiky nechce nechat libit,

 
Pesimistaa
Ukecaná baba ;) 2486 příspěvků 21.10.17 13:19

@Hadumi kdyz jsi tak znala, pockej par roku a uvidis, pujdou rodice do vezeni, kdyz zverejni, ze jim ukradli deti, jako je to v ruznych zapadnich zemiich, kde skutecne stradajici deti nikoho z uradu nezajimaji, pocet odebranuch deti zavisi nikoli napr na poctu obyvatelobllasti, ale na tom, kolik uredniku je na SS Baneverntu,
takze vyckej par klet a pak se nediv, dva roky vezeni za zverejneni, ze urad ukradl deti, to bude realita, navic, bude to silne rasisticke, obeti budou hlavne z rad menecenne puvodni evropske rasy (bile)

 
Lara Farseer
Zasloužilá kecalka 914 příspěvků 21.10.17 11:56

Já si za sebe nemůžu na OSPOD stěžovat. SPolupracovala jsem s nimi na Praze 10, dke měli mí sourozenci toho času TP a pak na Praze 17, kde žijeme. Velice vstřícné obě pracovnice, opravdu se o děti zajímají a i když máme vše v pořádku, tak OSPOD Praha 17 dodržuje pravidelné návštěvy a kontroly - děcka to spíš otravuje, protože máme vše v pohodě, ale ta kontrola tam je a i když jsem měla problém s otcem (kterého mám s dětmi společného), tak to se mnou paní velice vstřícně řešila.

Neházela bych všechny Ospaďačky do jednoho pytle, vždycky se najde někdo laxní nebo vyloženě zlý, ale já si nemohu stěžovat…

 
Hadumi
Extra třída :D 13283 příspěvků 21.10.17 11:44

@Pesimistaa tvl, takový blábol jsem už dlouho nečetla. Nejvíc mne pobavilo, že je to zlatý důl :pankac: a že se berou děti z fungujících rodin, aby se daly jiné rodině. Si na ospod pracovala, že toho víš tolik, že?

 
Pesimistaa
Ukecaná baba ;) 2486 příspěvků 21.10.17 09:16

@Leli83 " Děvčata neměla čas. :nevim: Chápu, že toho mají ospoďačky hodně, ale nechápu, proč některé svou práci přesto zvládají kvalitně, a jiné ne."
nechapes asi jednu zasadni vec, OSPOD je organizovan podle Norskeho Baneverntu, tudiz je pouze na KOMERCNI bazi, nikoli na lidske, takze kdo se divi, jak stupidne se chova OSPOD, resp zrudy z OSPODu, musi si uvedomit, ze je to zlaty dul, placeny povine statem, zajmy ci zivoty deti jsou az nekde na konci, proto ta zmatecni rozhodnuti, niceni fungujicich rodin (ty deti jsou z fungujicich rodin zadane), opomijeni skutecne problemovych rodin, protoze deti z problemovych rodin jsou povazovani za spratky nevhodne k adopci,
v tom je smysl OSPOD,
kdo to nepochopi, tak se bude pouze divit, PROC dite sebraly, kravky, z fungujici, bezproblemove rodiny, PROC nezasahnou u zjevneho tyrani ci zanedbavani, dokonce opakovane hlaseneho,
hlavne premyslejte lidi hlavou a hledejte odpoved na otazku PROC?

 
Leli_83
Ukecaná baba ;) 1519 příspěvků 23 inzerátů 20.10.17 22:57

@Hadumi Tak pokud byla rodina dostatečně kontrolována ze strany OSPODu, pak beru zpět. Já se ohradila především k infu v článku, že pochybila soc. služba. Nějak nechápu, co tím bylo myšleno, žádná soc. služba nemá právo kontroly čehokoliv a kohokoliv, tím spíše pěstounů, s těmi zpravidla soc. služby standardně ani nepracují.

Jinak mám poměrně rozsáhlé zkušenosti s prací některých soc. pracovnic na OSPODech (samozřejmě nelze zevšeobecňovat, ale občas už se předem ježím při slově OSPOD). Zažila jsem situace, kdy bylo opakovaně upozorňováno ze strany učitelů a soc. pracovníků soc. aktivizační služby pro rodiny s dětmi, že v rodině (nikoliv pěstounské) něco není v pořádku, přesto se týdny nic nedělo. :zed: :zed: Děvčata neměla čas. :nevim: Chápu, že toho mají ospoďačky hodně, ale nechápu, proč některé svou práci přesto zvládají kvalitně, a jiné ne.

 
Hadumi
Extra třída :D 13283 příspěvků 20.10.17 21:06

@Leli83 jak pochybil ospod? Máte další info, než které byly volně přístupné? Ospod tam byl v polovině července, další návštěva vycházela na polovinu října. Na rodinu nepřišla jediná stížnost nebo připomínka, přestože sousedi pro tv uváděli, jaká to tam byla Itálie. Lékař nedal podnět, prostě nikdo. Dokonce rozhodoval i jiný soud v jehož působnosti pak děti fakticky nežily. Neustále někde čtu, jak Ospod pochybil, ale jak tedy???

 
Lara Farseer
Zasloužilá kecalka 914 příspěvků 20.10.17 11:23

Já mám děti v příbuzenské PP (mí polorodí sourozenci). 1* za 2 měsíce mě navštěvuje OSPOD, 1* 2 měsíce doprovázející pěstounská organziace, pravidelně hovoří s dětmi bez mé přítomnosti, musím plnit podmínky vzdělávání, tak mi opravdu nepřijde, že by příbuzenská PP měla nižší stupeň kontroly…

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.10.17 03:01

Hodně lidí odsuzuje dětské domovy a kojeňáky a prosazuje státem placenou pěstounskou péči. Když kouknu na Youtube na americké případy vražd a týrání pěstouny, je mi do pláče. Podle mě kontrola pěstounů je nedostatečná a podle mě není ani možná (mnohé psychopaty nejde předem odhalit). Jeden z případů dokonce spáchala sama sociální pracovnice, co si vzala holčičku do péče (případ Logan Marr). Známky týrání jsou přehlíženy lékaři i soc. pracovnicemi. Je to hnusný byznys. Dětí v domovech je mi líto, ale možná tam jsou víc v bezpečí než u pěstounů. Podle mě by se měla zlepšit ústavní péče, podporovat třeba SOS vesničky, kde děti vyrůstají v menších skupinách dlouhodobě s jednou vychovatelkou. Také podporovat adopce. Ale pěstouny ne! Věřím, že jsou i pěstouni, co mají čistý ůmysl, ale takových je podle mě žalostně málo. Navíc do pšstounské péče s edostávají většinou už děti starší, které si prošly peklem týrání a zanedbávání, často mají poruchy chování, agresi, autismus…Což není žádná sranda a nezkušený pěstoun si těžko poradí.

 
Leli_83
Ukecaná baba ;) 1519 příspěvků 23 inzerátů 19.10.17 22:39

Že pochybila sociální služba??? A můžete vysvětlit, o jaké sociální službě je řeč, proboha? Tady pochybil především orgán sociálně právní ochrany dětí, který má jako jediný ze zákona právo KONTROLY pěstounů, možná si mohli něčeho všimnout pracovníci doprovázející organizace (ale jednat opět mohl pouze OSPOD), ale rozhodně ne žádná sociální služba. :nevim:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama