Nesprávně užívaná autosedačka dítě při havárii neochrání

Vloni se na českých silnicích stalo přes pět tisíc dopravních nehod, kdy v autě seděly děti. Je na rodičích, aby udělali vše pro co největší bezpečí svých dětí na cestách. Bez autosedačky dnes asi již nikdo děti nevozí. Taková autosedačka má ale jasná pravidla užívání, jejichž dodržení je nezbytné pro správnou ochranu dítěte.

Nesprávně užívaná autosedačka dítě při havárii neochrání Bezpečnost je na cestách nejdůežitější. Zdroj: Baby Direkt.

Připevněna pásy nebo pomocí ISOFIXu?


Aby byla sedačka bezpečná, je v první řadě potřeba ji správně upevnit.
Zkontrolujte, zda má váš automobil ve výbavě systém ukotvení ISOFIX. Jsou to taková „očka“ v mezeře mezi sedákem a opěradlem sedadla. Pakliže ISOFIX máte, sáhněte po některé ze sedaček, která se upevňuje pomocí tohoto systému. „Používání ISOFIXU je jednoduché, zabraňuje rodičům, aby při poutání udělali chybu. Kvalitní autosedačky mají navíc několik bezpečnostních signalizací, které potvrdí, že je ISOFIX a celá autosedačka upevněná správně,” uvedl Petr Horáček z firmy Britax Römer. Sedačku tak jednoduše nacvaknete a máte hotovo. V dTestu získala nejlepší hodnocení v roce 2019 ve své kategorii sedačka s ISOFIXovou základnou Baby Safe2 i-size. Dobrou zprávou je, že nikoliv pouze sedačky pro nejmenší lze do automobilu připevnit pomocí ISOFIXu, ale na trhu je i celá řada autosedaček pro větší děti s tímto způsobem připevnění.

Vlastníte-li automobil, který ve výbavě tento systém nemá – vyberte autosedačku, která lze připevnit bezpečnostními pásy auta. V tomto případě je třeba vždy postupovat dle návodu pro konkrétní autosedačku a dodržovat důsledně pokyny výrobce pro to, aby byla autosedačka správně instalována a zajistila tak dítěti bezpečnost.

Kvůli neutažení pásů může dítě ze sedačky vypadnout

Špatně utažené pásy jsou jednou z nejčastějších chyb, které se rodiče dopouštějí. Mezera mezi pásy a tělem dítěte by měla být na dva prsty. Důležité je také zkontrolovat, že pásy vedou přesně tak, jak mají, a nesklouzávají z ramen.

Nejlépe se vám bude připoutání kontrolovat, pořídíte-li autosedačku, která jde otáčet. V praxi to vypadá tak, že pohodlně stojíte venku a pásy lehce zapnete a zkontrolujete, bez zbytečného „polonalézání“ do auta, abyste vůbec sponu na pásech zapnuli. Na českém trhu je takových sedaček několik, například výrobce Britax Römer nabízí jak sedačku pro děti od narození, tak pro děti větší.

Díky dodržení zásad užívání autosedačky bude vaše dítě v bezpečí. Zdroj: Baby Direkt.Díky dodržení zásad užívání autosedačky bude vaše dítě v bezpečí. Zdroj: Baby Direkt.

Pásy kontrolujte raději dvakrát, než vůbec


Aby bezpečnostní pásy dokonale fungovaly, nesmí být nikde překroucené. U sedaček, kde se k připoutání dítěte užívají jen pásy auta, je třeba důsledně dbát na to, aby byly vedeny kolem správných částí těla.„Doporučujeme pořídit autosedačky, které mají bezpečnostní systémy, jako je například Secure Guard, který zajistí, že je pás vedený správně nad pánevní kostí, nebo XP Pad, který při čelním nárazu odvádí až 30 % energie působící na krční páteř, chrání tak nejen krk ale i hrudník. Navíc změkčuje bezpečnostní pás, jízda je proto pro děti ještě komfortnější,” uvedl Horáček.

Mezi nejbezpečnější autosedačky na trhu pro kategorii 15 až 36 Kg patří například Britax Römer Kidfix III S, která je navíc díky svému ergonomickému tvaru jednou z nejpohodlnějších dětských autosedaček.

Proti směru co nejdéle


Petr Horáček vysvětluje: „Ukazatelem pro výměnu autosedačky za větší nejsou přečuhující nohy, ale poloha hlavy. Ta nesmí přesahovat hlavovou opěrku. Ramínka musí být pod hlavovou opěrkou, neměla by se jí ani dotýkat. Tzv. vajíčka jsou určená až do 13 kilogramů. S výměnou není důvod spěchat.”

Podle relativně nové I-size normy (ECE R129) by děti měly proti směru jízdy jezdit co nejdéle, nejméně do 15 měsíců. Důvodem je fakt, že je jednoznačně bezpečnější. V nabídce prodejců naleznete i celou řadu obousměrných autosedaček.

Tzv. vajíčka jsou určena dětem až do 13 kg. Zdroj: Baby Direkt.Tzv. vajíčka jsou určena dětem až do 13 kg. Zdroj: Baby Direkt.

Teple oblečené dítě nedokážete bezpečně připoutat


Horáček varuje: „Cestování v autosedačce v bundě je velmi nebezpečné, kvůli bundě totiž nikdy nedotáhnete pásy tak, jak by bylo potřeba. Dítě při nárazu z autosedačky vyklouzne,” varuje Horáček. Doporučuje děti vždy vysvléknout a přikrýt raději dekou, nebo pořídit zimní vložku, která děti nebude studit.

…a na co ještě nezapomínat?

  • Nastavit správnou polohu opěrky hlavy. Hlava nesmí přesahovat. Musí zůstat zachovaný prostor mezi hlavovou opěrkou a rameny. Ramena by se jí neměla dotýkat. Jedině tak bude vaše dítě v bezpečí.
  • Pozor na volně ležící předměty v autě. Ty se během nárazu mohou stát nebezpečnými! Doporučujeme pořídit organizér do auta, který dokáže pojmout spoustu drobností.
  • Připoutat dítě do sedačky i při jízdě na krátkou vzdálenost. Téměř 70 % všech dopravních nehod se v loňském roce stalo v obci. Rodiče by proto měli své děti důkladně připoutat do autosedačky, i když se chystají jet jen kousek.
  • Možnost polohování sedačky. To menšímu dítěti dodá komfort během cestování. Spí se vždy lépe vleže, než vsedě…

Výběr autosedačky je důležitým krokem. Snažte se co nejvíce informovat o tom, jaké sedačky jsou zrovna na trhu. Projděte si výsledky testů (Adac, český dTest nebo švédský Plus test) – dozvíte se tak, které sedačky jsou nejbezpečnější. Vyberte si dobrého prodejce, který je schopen vám poradit – dnes není výjimkou ani možnost porady po telefonu a e-mailu. Odborné rady od pracovníků prodejen jsou už samozřejmostí.

O výběru autosedačky se u nás diskutuje velmi často

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Poraďte prosím autosedačku

24.12.19 08:41
49

Poraďte jakou sedačku 0-18kg

26.7.19 15:59
19

Polohovací sedačka 15-36 kg

26.6.19 22:01
19

Máte těžkou hlavu s výběrem té správné sedačky? Širokou nabídku těch nejbezpečnějších dětských autosedaček všech velikostí naleznete na stránkách FunBaby, kde vám s výběrem rádi a odborně poradí, a to i po telefonu nebo emailem!

Témata článku

Přečtěte si také