Preeklampsie postihuje až 10 % těhotných žen

22. květen byl vyhlášen Světovým dnem preeklampsie, která je v celosvětovém měřítku hlavní příčinou mateřských a kojeneckých úmrtí. V České republice se nemusíme příliš bát fatálních následků této vážné těhotenské nemoci, přesto i u nás komplikuje nejedno těhotenství a je častou příčinou předčasného porodu.

Preeklampsie postihuje až 10 % těhotných žen Preeklampsie je nebezpečná. Zdroj: Chompoo Suriyo / Shutterstock, Inc.

Preeklampsie postihuje pouze těhotné

Nemoc se projevuje ve třetím trimestru těhotenství, nejdříve od 20. tt, nejčastěji po 24. tt. Za jejím vznikem stojí placenta. Během jejího fyziologického vývoje se propojuje s cévami dělohy, aby do ní mohla proudit mateřská krev. Pokud toto propojení neproběhne správně, cévy matky nejsou zcela otevřené a k plodu se nedostává dostatek kyslíku a živin. Miminko se snaží bojovat o svůj život a začne produkovat látky, které matce zvyšují krevní tlak, aby placentou protékal dostatek potřebné krve.

Látky produkované plodem nepůsobí pouze na placentu, ale i na další orgány v těle matky – trpí zejména ledviny, játra a mozek. V momentě, kdy se preeklampsie rozvine, není na životě ohroženo pouze dítě, ale také matka.

Příznaky preeklampsie

V začátcích je preeklampsie bezpříznakové onemocnění – žena se cítí zcela zdravá a na vznikající problém upozorní běžná prohlídka v těhotenství. Vysoký krevní tlak je většinou prvním příznakem, kterého si lékaři všimnou.

Na možnost preeklampsie je upozorní hodnoty tlaku, měřeného v klidu, které se opakovaně dostávají nad 140/90. Dalším krokem k diagnostice je zjištění přítomnosti bílkovin v moči těhotné, kdy pro správné zhodnocení stavu je třeba provést sběr moči za 24 hodin. U ženy se také mohou objevit otoky – zejména obličeje a rukou nebo nepřiměřené přibírání na váze. V případech rozvinuté preeklampsie trápí těhotnou ženu velmi silné bolesti hlavy, poruchy zraku, mdloby, nevolnost a zvracení.

Rizikové faktory onemocnění

Významnou roli hraje dědičnost. Preeklampsie v rodinné nebo osobní anamnéze by lékaře měla upozornit na zvýšené riziko postižení ženy touto nemocí. Ukazuje se, že také věk hraje roli. Ale pozor – v tomto případě nejsou ohrožené pouze starší rodičky, ale také ženy velmi mladé – nemoc se více vyskytuje u skupiny matek pod 20 let.

Dalšími rizikovými faktory jsou: první těhotenství, vícečetné těhotenství, těhotenství po IVF, vysoký krevní tlak před těhotenstvím, nemoc ledvin, diabetes, nadváha. Přičemž samozřejmě neplatí, že týká-li se vás některý z uvedených faktorů, preeklampsie vás s jistotou postihne.

Preeklampsii rozebírají maminky v diskuzích

Preeklampsie ohrožuje miminko i maminku. Zdroj:  kipgodi / Shutterstock, Inc.Preeklampsie ohrožuje miminko i maminku. Zdroj: kipgodi / Shutterstock, Inc.

Léčba a možné komplikace nemoci

Je-li ženě preeklampsie diagnostikována, musí být pod dohledem lékaře – gynekologa. Sledován je nejen zdravotní stav matky, ale také plod, který je pravidelně kontrolovaný pomocí ultrazvuku a kardiotokografu (tedy přístroje, který zaznamenává srdeční ozvy plodu a stahy dělohy). Miminko matky, která trpí preeklampsií, pomaleji roste a může mít menší množství plodové vody. Zjistí-li lékař těžkou poruchu průtoku krve placentou, je nutné těhotenství ukončit a dítě předčasně porodit.

Komplikací preeklampsie je eklampsie, při níž přestane být dostatečné okysličován mozek, což způsobí křeče a bezvědomí. Eklampsie může zapříčinit trvalé poškození orgánů (mozek, játra, ledviny). Velmi vážnou komplikací je pak tzv. HELLP syndrom, při kterém dochází k rozpadu červených krvinek, zvýšení jaterních testů a snížení množství červených krevních destiček. Nastane-li tato situace, ženě je velmi zle – kromě silné nevolnosti a urputných bolestí hlavy se vykytuje i bolest pravého podžebří. V tento moment je třeba těhotenství okamžitě ukončit.

Komplikací na straně dítěte je zpomalení, až zastavení jeho růstu – vzhledem k nedostatečné funkci placenty. To může v krajním případě způsobit až odumření plodu. Preeklampsie také zvyšuje riziko odloučení placenty od děložní stěny. Tento stav může vyvolat silné krvácení, které ohrožuje na životě matku i dítě.

Prevence preeklampsie

Existuje screening preeklampsie, který se provádí v rámci prvotrimestriálního screeningu (v období mezi 12. a 13. tt). Při něm lékař měří krevní tlak, ultrazvukově vyšetřuje průtok krve děložními tepnami a laboratorně kontroluje placentární faktory v krvi těhotné. Díky tomu lze vznik závažné formy preeklampsie předvídat až v 90 %, a to dlouho před klinickými příznaky nemoci.

Jestliže riziko vyjde vysoké, je třeba upravit životní styl těhotné a je vhodné jako prevenci užívat nízké dávky kyseliny acetylsalicylové (o preventivní léčbě musí vždy rozhodnout lékař!).

V případě preeklampsie je důležité její včasné zachycení – žena tedy předejde komplikacím pouze tím, že důsledně dodržuje pravidelné kontroly u lékaře, který jediný může chorobu včas odhalit.

Zažila jste vy nebo někdo z vašeho okolí preeklampsii?

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na „pedáku“ – nikdy ale neučila. Dlouho žila „studentským životem“, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla „písmenkový typ“ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...