Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Výchova dětí

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

* Odborníci zvažují plošný zákaz používání mobilů ve školách. Zdroj: Syda Productions / Shutterstock, Inc.

Příliš mnoho času stráveného na internetu může vést ke zhoršení prospěchu ve škole, k bolestem hlavy, a dokonce i k poruchám spánku. Tuto problematiku společně řešili odborníci na konferenci „Hrozí našim dětem digitální demence?“. Cílem debaty je poukázat na to, že v Česku přibývá dětí se závislostí na digitálních technologiích.

Nadužívání internetu může vést k závislosti

Neuroložka Alena Dernerová se ve své praxi setkala i s dětmi, které vyhrožovaly rodičům, že vyskočí z okna, pokud jim mobil vezmou. Závislost na internetu u dětí není snadné odhalit. Varovnými signály jsou například náhlé zhoršení ve škole, únava, poruchy spánku, časté migrény a samozřejmě také fakt, že dítě tráví s mobilem nebo tabletem většinu volného času.

Co dělat v případě podezření, že je dítě závislé na digitálních technologiích? Psycholožka Zuzana Pavelcová k tomu říká, že závislost jako psychiatrická diagnóza se objevuje u dětí jen výjimečně. Podle ní je důležité podpořit jejich digitální a emoční gramotnost, aby byly psychicky odolné a zvládly ustát tlak, který je na ně vyvíjen jak ze strany školy, tak i rodičů.

Na internetu tráví hodně času děti i rodiče. Zdroj: goodluz / Shutterstock, Inc.Na internetu tráví hodně času děti i rodiče. Zdroj: goodluz / Shutterstock, Inc.

Plošný zákaz mobilů ve školách?

Odborníci na konferenci otevřeli také téma zákazu mobilů na školách. Někteří jsou toho názoru, že používání mobilních telefonů ve školách by mělo být plošně zakázané s ohledem na psychické zdraví dětí. K tomu se vyjádřil Jan Kršňák z projektu Rodina offline, který se snaží o podporu vědomého a bezpečného užívání nových technologií. Podle něho je to ideální příležitost, jak rozvinout komunikaci mezi školou a rodiči, kteří by ohledně používání mobilů ve škole měli vyjádřit svůj názor.

Odborníci se shodují, že v České republice je dosud málo preventivních programů, které by pomohly školákům posílit odolnost vůči moderním technologiím.

Používání internetu dětmi rozebíráte také na eMiminu

Jak jsou na tom vaše děti s používáním digitálních technologií?

Váš příspěvek
Tichošlápek
Extra třída :D 12849 příspěvků 13.03.19 08:16

@tini tak ono je lepší, když bude na tabletu třeba skládat puzzle než když pasivně kouká na TV. Navíc v sedmi letech už mi přijde, ze je nejvyšší čas, aby se naučila na těchto věcech pracovat, na části škol jsou tablety běžnou součástí výuky.

Morrígan Ní_Boii
Ukecaná baba ;) 1220 příspěvků 12.03.19 09:57

@tini Stačí jí pořídit tlačítkový mobil z druhý ruky. Ći jí ukázat tento dokument: https://www.youtube.com/watch?…

tini
Ukecaná baba ;) 1551 příspěvků 08.03.19 21:59

Mam asi deti male-7 a 4 a nemaji tablet,PC a vyjimecne hraji na mem mobilu puzzle a nejake vyukovky.Trochu mam problem,ze ted v zime koukaji vic na televizi-decko a jim jam,v lete jsme porad venku.Dcera uz ale chodi ze skoly,ze chce tablet,ani nevi na co to je,ale uz to chce,uz se ptala,kdy dostane mobil.Stejne to je dlouhodobe neudrzitelne,kdyz nebudu chtit,aby byla za exota.Snad budu schopna jim nabidnout jeste nejaky cas jiny program

MartinaIrena
Extra třída :D 10683 příspěvků 08.03.19 08:58

Ono je to těžký. Ty děti za to vlastně nemůžou. Když se člověk rozhlédne kolem sebe, dospělí civí do mobilu všude. V metru, v čekárně u lékaře, ve frontě na autobus. Takže kdepak to asi děti vidí, že. Já sama teď vlastně sedím na netu, ačkoliv bych si mohla s dcerou zahrát třeba kolo kolo mlýnský :roll:

mayecka
Ukecaná baba ;) 1315 příspěvků 08.03.19 08:03

U nás mají děti povoleno hrát hry pouze o víkendu 2 hodiny a absolutní zákaz her typu střílení atd. Podle mě stačí nastavit pravidla a je to.

Vložit nový komentář