Zdraví je dar. Nepodceňujte prevenci, shodují se odborníci

Péče o své zdraví by měla být samozřejmostí. 7. dubna byl Světový den zdraví, který pravidelně vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) jako připomínku, abychom zdraví věnovali větší pozornost.

Prevence je důležitá. Zdroj: Syda Productions / Shutterstock, Inc. Prevence je důležitá. Zdroj: Syda Productions / Shutterstock, Inc.

Prevence může zachránit život

Světový den zdraví si každoročně připomínáme již od roku 1950. Odborníci se shodují, že každý člověk má právo na zdravotní péči, ale také určitou morální povinnost o své zdraví pečovat. V České republice je zdravotnictví srovnatelné s nejvyspělejšími zeměmi světa, a to včetně dostupnosti moderních technologií a kvalitních léků. Pravidelné preventivní prohlídky jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Je tedy jen na každém z nás, zda tohoto bonusu využije ve svůj vlastní prospěch. Protože prevence je důležitá a může nám zachránit život.

Osvěta zdravotní gramotnosti

I přes všechny tyto možnosti a prodlužující se dobu dožití se však nezlepšuje zdravotní stav Čechů. Ministerstvo zdravotnictví se snaží o zvyšovat zdravotní gramotnost mimo jiné programem Zdraví 2020. Nejen pro stát, ale pro každého občana je ekonomicky výhodnější si své zdraví udržovat, než posléze léčit různé neduhy. Zdravotní osvěta poukazuje na to, že ve hře je především kvalita našeho vlastního života. Protože zdraví máme jen jedno a nic cennějšího neexistuje.

Odborníci jsou toho názoru, že právě snížená zdravotní gramotnost může souviset s častějšími návštěvami lékaře, vyšší nemocností a celou řadou dalších neduhů. Důležitou roli hrají praktičtí lékaři, kteří by měli každému pacientovi poradit, jak o své zdraví nejlépe pečovat, na co má nárok a jaké návyky změnit (formou doporučení).

Zajímavá zjištění

  • Průměrný věk se za posledních 20 let zvýšil o 7,5 roku u mužů a 5,5 roku u žen. Přesto je úmrtnost naší populace vyšší než v mnoha dalších vyspělých zemích Evropy.
  • Ukazatel délky prožitého života ve zdraví vypovídá o tom, že průměrný občan České republiky se dožije pouze 62 let prožitých v plném zdraví a kondici.
  • Dožíváme se o 2 roky méně než průměrní Evropané.

Péči o zdraví rozebíráte na eMiminu

Jak pečujete o své zdraví?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
50312
9.4.19 22:00

:think: :think:
Mě si obvodní není líná co dva roky obeslat pozvánkou - a nadšená moc nejsem, protože to bere od podlahy a vyšetření zraku na té jejich tabuli mi vždycky připomene doby, kdy se mi při podobných preventivkách na ZŠ děcka smály, že jsem brejlovec! :cert: :pocitac: :cert:
Zrak se mi od té doby příliš nevylepšil, ale očař je s tím v poho a do žádné operace mě - na rozdíl od agilní obvodní - netlačí.
Jinak - co ty dva roky mi berou krev, ranní moč si nosím v ampulce, měří tlak, EKG , doptávají se na případné potíže, věnují mi soupis pro můj věk doporučených očkování s poznámkou, na která z nich přispívá pojištovna a dožadují se výsledků ostatních specialistů. (gynekolog, mamograf).
Když jsem onehdá měla asi 2 měsíce kašel a nezabíralo nic, zahnala mě nesmlouvavě na rentgen plic.
A když jsem si před desíti lety při preventivce jenom tak s mávnutím ruky postěžovala na přetrvávající říhání, nezaváhala a vypsala mi žádanku na sono břicha u internistky - a bác ho, ve žlučníku kamenolom, do dvou měsíců jsem ho měla venku. 8o
Do té doby naprosto žádné jiné příznaky krom toho říhání. :nevim:
Takže - nejde zevšeobecňovat, přijde mi, že mojí doktorce na mé tělesné schránce fakt záleží. :andel: :pankac: :srdce:

  • Zmínit
  • Nahlásit
19326
9.4.19 16:06

Asi tak… Tyhle články jsou výsměch. Doktoři jsou laxní, když vám něco je a budou kolem vás skákat, když vám nic není, že :cert: :P

  • Zmínit
  • Nahlásit
MaM
232
8.4.19 23:40

Já bych se o zdraví starala, ale má obvodní má zřejmě jiný názor. Přišla jsem po dvou letech na preventivní prohlídku (je mi přes 40). Neposlala mě na krev, neudělala EKG, a s otráveným výrazem a dotazem „A chcete prohlídnout?“ mě poslechla na hrudi a byl konec prohlídky. Tak zas příště. Kolikpak se asi vykázalo pojišťovně …

  • Zmínit
  • Nahlásit