Už třetí žena s transplantovanou dělohou porodila zdravé dítě

Ženám, které se narodily bez dělohy nebo o ni přišly v důsledku nemoci, svitla opět naděje, že budou mít možnost otěhotnět a donosit zdravé dítě.

Už třetí žena s transplantovanou dělohou porodila zdravé dítě Unikátní transplantace sklízí první úspěchy. Zdroj: Profimedia

Úspěch českých lékařů

V lednu tohoto roku se lékařům z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) ve spolupráci s porodnicí Apolinář podařilo úspěšně přivést na svět dítě, které porodila žena s transplantovanou dělohou.

V pražském IKEMu probíhá studie transplantace dělohy už od roku 2015. Lékaři dosud provedli deset transplantací a z toho tři ženy úspěšně donosily a porodily zdravé dítě.

V Evropě se s transplantovanou dělohou narodilo už celkem 18 dětí a ve zbytku světa pak 22. Jedná se o unikátní operaci, která umožní ženám otěhotnět a donosit zdravé dítě, i když nemají vlastní dělohu. Je to velký medicínský pokrok a do budoucna lze předpokládat, že žen, které budou mít o zákrok zájem, bude přibývat.

Vzácný syndrom připravuje ženy o možnost otěhotnět

Důvodů pro absenci dělohy je více. Může se jednat například o MRKH syndrom neboli Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser syndrom, což je vrozená vada, kvůli které se nevytvoří děloha. Žena se tak narodí bez tohoto orgánu. Některé ženy ale o dělohu přijdou kvůli prodělané hysterektomii neboli odstranění dělohy, ke které lékaři přistupují tehdy, pokud je to nezbytně nutné a jde o zdraví.

Třetí žena, která porodila po transplantaci dělohy letos v lednu, trpěla právě MRKH syndromem a přirozenou cestou by nikdy neotěhotněla a nedonosila zdravé dítě. V IKEMu tak podstoupila nejprve náročnou transplantaci dělohy, která byla od její příbuzné. Po celou dobu těhotenství musela být sledována specialisty a porod lékaři naplánovali na 36. týden těhotenství. Novorozená holčička je podle doktorů v pořádku a po narození vážila 2115 gramů.

Přečtěte si také: Naděje pro ženy, které nemají dělohu, existuje. V ČR proběhl první porod po transplantaci dělohy »

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
6270
15.2.21 01:09

Medicina umi zazraky. Moje kolegyne z duvodu absence delohy nema deti, tehdy ji lekari rikali, ze za 30 let se bude deloha transplantovat a takove zeny budou i rodit vlastni deti. Je to tak, jen bohuzel ji je uz 60 let a tak to neni pro ni jiz aktualni.

  • Zmínit
  • Nahlásit