Živý vánoční dárek: Radost nebo pořádný šok?

Některé vánoční dárky jsou praktické, jiné potěší i pohladí a pak jsou dárky, které mohou udělat obrovskou radost, ale i pěkně zkomplikovat život. Nejčastěji se jedná o zvířata.

* Je roztomilý, ale nese s sebou i dávku zodpovědnosti. Zdroj: Profimedia.cz.

Živé dárky nejsou vhodné, říká pracovnice z útulku

Podle Dany Knížové z útulku v Modřanech nejsou živé dárky vhodné nikdy, zvláště pak jako překvapení. „Nejhorší je takový dárek pro staršího člověka. Každý by si měl vybrat svého pejska sám, aby mohla přeskočit jiskra. To, co se líbí dárci, se nemusí líbit obdarovanému. Často takto nevhodně zvolená zvířátka končí v lepším případě v útulcích, v horším někde vyhozená. K nám do útulku chodí také lidé, kteří chtějí pejska pro babičku nebo dědečka. Nikdy takto pejsky nevydáváme, vždy trváme na tom, aby prarodiče přivezli s sebou a mohli si sami vybrat,“ vysvětluje.

Podobné je to také u dětí, které jsou ze zvířátka nejprve nadšené, ale zájem postupně opadá. „Rodiče by si měli především uvědomit, že si zvířátko pořizují hlavně pro sebe. Dítě nikdy nemůže zvládnout kompletní péči o psa, venčení, veterinu, krmení,“ pokračuje a dodává, že vůbec nejhorší je živý dárek někomu známému, který vůbec netuší, co ho čeká. „Jakékoli zvíře je závazek na několik let. Je třeba počítat s tím, že mu musíme věnovat velkou část svého času a také financí,“ říká Dana.

Králíček k Vánocům? Nedoporučuji, shodují se uživatelky

Na téma živý vánoční dárek hojně diskutujete na eMiminu v diskuzi s názvem Králíček k Vánocům.

Uživatelka Lenulik se ptá: „Chtěla jsem se zeptat na radu, chtěla bych pořídit velmi dobré kamarádce králíčka, a vůbec nevím, jak na to. Jde o to, že jí opustil přítel po dlouhodobém vztahu, zůstala v bytě sama, a určitě by jí pomohl tvoreček, se kterým se může mazlit a vzít na klín večer u televize.“

Uživatelka Iziwolvie se k tomu vyjádřila: „Zvíře bych určitě nekupovala. Králíček bude taky chudák, když bude přes půl dne sám a navíc zavřený v kleci. Kočka aspoň může volně běhat po bytě, ale i tak by i ona byla dost sama. Takže za mě zvíře ne.“

Stejného názoru je také CokeLady. „Zvířata jako dárek ne, o tom si každý rozhoduje sám, obchodujete s živým tvorem a rozhodujete o kvalitě jeho života, kterou do budoucna nebudete ovlivňovat.“

S živými vánočními dárky máme zkušenosti i my

Naše adminka a fotografka Kristinka říká: „Keď som bola malá, chodili sme vždy po štedrej večeri k babke, kde sme všetci spolu rozbaľovali darčeky. Mohli sme mať tak 9 rokov. So sestrou sme sledovali ako si naše sesternice pod stromčekom rozbalili živý darček. Dostali čierneho labradora. Priznávam to ťažko, no závisť bola silnejšia než my. O psíkovi sme začali rozprávať tak veľmi, že nakoniec sme si živý darček rozbalili aj my. Radosť bola neopísateľná, nechýbali ani slzy šťastia. Beny, zlatý retriever, nám robí radosť doteraz.“

Andy, která má na starosti náš tým, má ke zvířatům hodně vřelý vztah. Přesto i ona se setkala s živým dárkem, který nebyl úplně vhodný. „Naše mamka chtěla kočku a táta ne. Mamka se ji ale i tak rozhodla pořídit a Vánoce byly jasně strategický tah. Kdo by přeci nadával u stromečku, malé kotě navíc každého obměkčí a dárky se nevrací. Když jsme po večeři otevřeli dveře do obýváku, rozhodně nebyl provoněný hřebíčkem a vanilkou. A to proto, že mezi dárky se mimo roztomilého koťátka krčilo také malé nadělení. Takže my šli uklidit onu hromádku, táta neudržel emoce na uzdě a máma se rozbrečela,“ vypráví svůj příběh.

Dostali jste, nebo naopak darovali někomu živý vánoční dárek?

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
2353
13.12.19 17:00

Já jsem jako dítě chtěla křečka a tak jsme ho šli před vánoci vybrat. Asi dva týdny bydlel ve velké zavařovací sklenici od okurek. A na vánoce jsem dostala krásnou barevnou klec. Naďšením jsem volala „To je bouda pro křečka! A má i prulízky!“ :grin: to byla radost :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
13.12.19 13:00

Jestli chcete poridit detem zviratko, tak urcite az budou zodpovednejsi, jelikoz vetsinou to pozdeji dopada tak, ze misto deti se staraji rodice. Zviratko nedavat pod stromecek, ale jit vybrat spolecne.Co se tyka darecku pro starsi lidi…tak po domluve, jelikoz potom to dopada tak, ze konci v utulku ci utopeni.
Kdyz jsem byla v puberte, tak tatinek prijel v noci z prace a donesl pejska se slovy:nadelili tchyni od kolegy pejska a ta k pejskum nema vztah, chteji ho utopit, pokud si ho nevezmeme, nikdo jiny ho nechce…a jak to rekl…v tu ranu pejsek mel svuj pelisek, misku a milujici rodinu.Dnes uz je mu 14 let a stale tu s nami je.Tak ze asi tak :mavam:.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5070
13.12.19 09:43

@Vesničanka1 Tak jestli na spojení čekáte jenom rok tak to máte dobré, my dávali štěně do rodiny, která čekala 5 let. My když jsme si pořizovali fenku tak jsme měli velké štěstí protože paní co ji měla zamluvenou náhle pracovně musela odjet do zahraničí a za nás se přimluvila koordinátorka chovu takže od oslovení chovatelského klubu k štěněti trvala sotva 2 měsíce.

Jinak dávat živý dárek je pitomost. Jako malá jsem byla nešťastná že nám nedovolili zvíře, teď jsem ráda protože v péči mých rodičů by byl pes chudák, přežraný k smrti (když jsme u rodičů bydleli kvůli rekonstrukce tak za 4 měsíce měla čubina 5 kg navíc, protože táta neodolá :zed: ) bez výchovy a výcviku, protože pes je chudák když musí poslouchat :roll: Takže já bych se bála aby se zvíře nedostalo k někomu takovému i když na první pohled naši vypadají že by psa zvládli bez problémů :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1094
12.12.19 19:40

Já bych byla hrozně za ráda za dárek jako pes, kočka, křeček.. Ale nikomu bych ho bez předchozí pořady nedávala!

 • Nahlásit
 • Zmínit
567
12.12.19 11:29

Děti dostali nevyžádany dar králícka a dopadlo to stejně jak v článku králík trpí cely den zavřený ted dela bordel je vzteklej. Já naštvaná za nevyžádany dar a řešení co s nim a hledání domova kde mu bude líp. Takže ne žive dárky bez předešlé konzultace nikdy.

 • Nahlásit
 • Zmínit
24
12.12.19 11:00

NE NE NE. zivy darek v zadnem pripade. to si musi vzdy kazdy zajistit sam, podle sveho plneho uvazeni!!!

 • Nahlásit
 • Zmínit
12.12.19 09:18

Já jako děcko kdysi dávno křečka co jsem si moc přála a měla jsem mega radost, nikomu bych ale zvíře na vánoce nikdy nedala, výjma mých děti něco jako je ten křeček… V žádném případě psa, na spojení čekám i rok, takže to se ani jako dárek koupit nedá.

 • Nahlásit
 • Zmínit