Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.

Bezpečnost především
Za to, aby byla hračka pro naše děti bezpečná, je zodpovědný její distributor a výrobce. Existuje mezinárodní norma, na jejímž základě se provádějí zkoušky bezpečnosti. Jde o Evropskou hračkářskou normu (EN71). Aby hračka vyhovovala a prošla, zkoumají se například:
- mechanicko-fyzikální vlastnosti, ostrost hran, přítomnost hrotů, hodnotí se míra nebezpečnosti šňůrek na hračkách
- hořlavost
- uvolňování chemických prvků, které jsou nebezpečné (např. kadmium olovo, rtuť a arzen)
- mechanická odolnost hračky
Všímejte si značek na obalu
Podle normy ČSN EN 71 jsou pro různé věkové kategorie dětí nastavena odlišná kritéria. Nejpřísněji je nahlíženo na nejnižší věkovou kategorii (0 až 3 roky). Pro nejmenší děti jsou např. přísněji nastaveny mezní hodnoty určitých, potenciálně nebezpečných látek.

Není-li výrobek vhodný pro nejmenší děti, musí být na obalu výrobku výrazné varování. Připojen by měl být také stručný popis možného nebezpečí (např. ona známá slova o možném vdechnutí malých částí hračky). Varování často bývá nahrazeno červeným, srozumitelným piktogramem.
Protože výrobci obcházeli přísně nastavená kritéria pro výrobu hraček pro nejmenší a na například kousátka a chrastítka lepili nálepku „nevhodné pro děti do 3 let“, aby nemuseli normu splnit, je toto jejich počínání nyní upraveno směrnicí, která říká, že nesmí jít o „…rozpor se zamýšleným použitím hračky, jež je dané její funkcí, rozměrem a vlastnostmi“.
Značky, které napoví, že je hračka bezpečná
Pojďme se podívat na důvěryhodná značení týkající se bezpečnosti, které můžete na obalech hraček najít.

Značka shody EU zaručuje bezpečnost výrobku. Značí, že u výrobku bylo provedeno posouzení shody jeho vlastností s požadavky evropských směrnic, které se na něj vztahují.
Pozor! Jde pouze o vyjádření výrobce (což může snižovat důvěryhodnost značky). Pozor dejte také na možnou záměnu se značkou „China export“.

Správná hračka je udělována Sdružením pro hračku a hru, Asociací předškolní výchovy a Unií výtvarných umělců ČR. Hodnoceny jsou zejména pedagogické a estetické hledisko hračky.

Bezpečná a kvalitní hračka je označení, které zaručuje zvýšenou bezpečnost, zdravotní nezávadnost a kvalitu hračky. Značka je výrobku propůjčena na 3 roky, během kterých mu zaručuje garanci certifikace Technického a zkušebního ústavu stavebního Praha, a.p.. Hračky tuto značku získají po laboratorním přezkoumání.

Bezpečné hračky. Bezpečnost a zdravotní nezávadnost garantuje certifikát Institutu pro testování a certifikaci, a.s. Zlín.
Když si zákazník všimne, že je prodávána hračka, která zjevně nesplňuje bezpečnostní normy, lze na to upozornit Českou obchodní inspekci. Pokud je hračka v zemích EU zachycena jako nebezpečná, objeví se v databázi RAPEX.
Šetrnost k přírodě
Pro některé rodiče je důležité i ekologické hledisko. Zde je třeba hodnotit výrobek tzv. od kolébky do hrobu. Koukat musíme na celý proces výroby, včetně dopravy.
K přírodě nejšetrnější materiály jsou:
- dřevo (certifikované dřevo nese značku FSC – Forest Stewardship Council)
- textil: vlna, bavlna, len, bambus, konopí
- papír a lepenka
- keramika a porcelán
- kov
- bioplasty (plasty vyrobené např. z kukuřičného škrobu nebo rostlinné masy) nebo hračky z recyklovaného plastu
Co o výběru hraček říká odbornice?

O bezpečnosti hraček ví Jana Krůzová ze společnosti Mikro Trading všechno. Jakožto dovozce a výrobce hraček má totiž spoustu zkušeností. Navíc je sama maminkou a dnes už také babičkou malé holčičky. Proto jsme se jí zeptali na pár otázek.
Paní Krůzová, co mají maminky sledovat, když kupují dětem hračky?
Pokud bychom se měli zaměřit jen na bezpečnost hraček, pak jednoznačně radím maminkám, aby sledovaly texty v českém jazyce, které na hračce uvedené u nás na trh musí být.
A to nejenom informace o výrobci, dovozci či distributorovi a jejích přesných adresách, ale také věkovou hranici, pro kterou je hračka určena, a pokud se jedná o hračku s nějakou funkcí, například na baterie, pak i bezpečnostní varování na zacházení s bateriemi a návod na uvedení hračky do chodu.
Co u hraček, které nesplňují normu, hrozí?
Hračka, která nesplňuje normu, může být za určitých okolností i životu nebezpečná. Určitě si většina maminek vybaví při slovním spojení magnetická stavebnice plastové tyčinky a magnetky ve tvaru kuliček, které se k sobě spojují. U větších dětí, které ví, k čemu je tato stavebnice určena, nebezpečí nehrozí, ale pokud se ke hře se stavebnicí dostane třeba roční batole a lesknoucí se kulička jej natolik zaujme, že ji dá do pusinky a spolkne, a pak třeba udělá to samé s další, hrozí, že se mu v trávicím traktu magnety spojí tak, že dojde i k protrhnutí střev.
Proto se nyní musí i tyto stavebnice testovat podle přísnější normy, která udává maximální sílu, kterou mohou být magnety k sobě přitahovány. Normy na hračky se stále doplňují a většinou i zpřísňují a je nutné, aby se tomuto každý výrobce i dovozce pečlivě věnoval.
A co v případě nákupů přes internet?
Osobně doporučuji nákupy pouze u tuzemských e-shopů. Není však nutné nakupovat pouze u těch největších, protože podmínky pro uvedení na trh musí splňovat všichni. Při uskutečnění nákupu u subjektu sídlícího u nás v republice je pak výhodou nejenom okamžitá možnost kontroly textů i návodů v českém jazyce, ale také snadnější vyřizování reklamací a pak ve vyhrocených situacích i možnost kontaktu České obchodní inspekce.
Přeji všem maminkám (a nejenom maminkám), aby měly vždy dobrou ruku při výběru hračky, a dětem, aby jim hračky dělaly radost a posunuly je dál v jejich schopnostech a dovednostech.
Všímáte si informací na obalech hraček, které kupujete?
Článek vznikl ve spolupráci s Mikro Trading a.s.