Kvůli koronaviru se opět zavřou všechny školy napříč republikou. Co nás v nejbližších týdnech čeká?

Opatření v České republice se mění prakticky každý týden. Zatímco ještě v minulém týdnu to vypadalo, že první stupně základních škol zavřené nebudou, dnes je všechno jinak. Kvůli narůstajícím počtům nakažených se vláda rozhodla zavést distanční výuku pro všechny.

Kvůli koronaviru se opět zavřou všechny školy napříč republikou. Co nás v nejbližších týdnech čeká? Do začátku listopadu platí distanční výuka pro všechny. Zdroj: Profimedia

Děti by měly zůstat doma necelé tři týdny

Distanční výuka už běží na vysokých i středních školách. Od středy 14. října se přidají k distančnímu vzdělávání také žáci základních škol. Opatření se dotkne i prvního stupně. Mateřské školy zůstanou v provozu. Vláda své rozhodnutí obhajuje tím, že k přenosu viru ve školách dochází stále častěji. Podle slov Roberta Plagy se školy uzavřou na 8 pracovních dní, na které navážou týdenní podzimní a covidové prázdniny. Celkem by tak děti zůstaly doma necelé tři týdny a do školních lavic opět usednout v pondělí 2. listopadu.

Vládní rozhodnutí o uzavření prvních stupňů základních škol se stalo terčem kritiky, a to nejen ze strany rodičů, ale i nemocnic, které tak přijdou o další personál. Řada zdravotních sester i lékařek by musela zůstat doma s dětmi. Ministr zdravotnictví Roman Prymula ve svém projevu ujistil, že vláda zajistí pro děti zdravotníků školy.

Na ošetřovné dosáhnou jen někteří rodiče

Přestože se rodiče ocitají v podobné situaci jako na jaře, na ošetřovné budou mít nárok jen někteří. Podmínky ošetřovného už nebudou tak výhodné. V současné době platí, že na ošetřovné budou mít nárok pouze rodiče dětí do deseti let a dostanou podporu ve výši 60 % platu. Živnostníci nárok na ošetřovné zatím nemají. Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci doplnil, že minimální denní dávka ošetřovného by měla činit 400 Kč. Rodiče musí předložit čestné prohlášení o uzavření školy.

Ministr školství Robert Plaga se na tiskové konferenci omluvil rodičům i ředitelům škol a připomenul, že uzavření škol je podle odborníků nutné. „Viděl jsem predikce růstu epidemie v České republice, seznámil jsem se s modely a možnými variantami, jak zasáhnout, aby skutečně nedošlo k situaci, která by vyústila v katastrofu,“ řekl při vyhlašování opatření.

Souhlasíte s uzavřením základních škol?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...