Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Než najdete dvě čárky na testu, vídáte spoustu přátel... jenže když dítě oslaví rok, zjistíte, že všichni nenápadně zmizeli. Jakto? Může za tím být marná snaha bezdětných kamarádek o miminko, vaše upovídanost na téma mateřství nebo zkrátka přirozené vyšumění vztahu.

Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout? shutterstock_518378398.jpg

Zůstanou vám kamarádi? Záleží na společných aktivitách

To, že otěhotníte, nutně neznamená, že přijdete o své dosavadní přátele. Záleží spíše na tom, jak pevné jsou vaše vztahy a také jak společně trávíte volný čas. Přátelství z hospody a večírků mívají totiž tendenci „vyšumět“. Po porodu už nenacházíte tolik času na setkávání, sraz v hospodě vás přestane bavit, navíc se rozcházejí vaše společná témata. Bez pevných základů a zážitků se mohou z přátel stát dávní známí.

Pokud ale vedete aktivní život (např. máte pevnou partu přátel, společně sportujete) a o přátelství nadále stojíte, máte velkou šanci, že vaše kamarádství potrvá nadále. Třeba vyrazíte společně na brusle jako dosud, akorát v pomalejším tempu a s kočárkem.

Problém je najít společný čas

Večerní vínečka musíte vynechat, protože zrovna uspáváte. O víkendu zase jedete na chatu. Máte spoustu času přes den, jenže vaši kamarádi mají čas až večer po práci.

Bohužel váš režim už neodpovídá režimu bezdětných přátel - a na tom krachuje řada kamarádských vztahů. Ztratí se totiž určitá rutina a zvyk, který jste společně budovali.

Je naprosto pochopitelné, že teď svůj čas podřizujete miminku. V takové fázi vztahu se však ukáže, zda máte být nadále přátelé, nebo spíše známí.

Pokud oběma stranám stojí kamarádství zato, nebojte se. S pochopením a podporou ho udržíte nadále. Třeba se jen vaše povídání nad pivem přesune do cukrárny nebo na hřiště.

Plíživý konec kamarádství

Může se ale stát pravý opak, který zažila snad každá máma. Srazy už nejsou, co bývaly, kontakt se pozvolna vytrácí, přestáváte se vyhledávat…

Za bezdětna jsme byly jedno tělo a duše. Pak jsem otěhotněla já, jí to nebylo po chuti, myslela, že se nic nezmění. Rýpala do mě, když jsem s ní nechtěla jet na wellness víkend, když bylo malé 3 měsíce. Vykládala mi, jak to rodičovství moc baštím, a to jsem už od půl roku pracovala z domova a od dvou let šla malá na den do soukromé školky a já pracovala.

Zapřemýšlejte, jestli člověka nadále chcete ve svém životě, a ideálně si promluvte o tom, co se mezi vámi děje.

Pokud to nevyjde, nevyčítejte si ztrátu přátelství - takové věci se bohužel stávají. Opravdu nemusíte udržovat všechny vztahy za každou cenu. Raději nechte své dosavadní kamarádství u ledu (alespoň dočasně) a vzpomínejte na to dobré, co jste spolu zažili. Připravíte se tak na nové lidi, kteří přibydou ve vašem životě.

Mimochodem, až se druhé straně narodí děti, možná k sobě zase najdete cestu.

Ztratili jste po porodu veškeré přátele? Točí se všechny vaše konverzace a myšlenky kolem dítěte? Berte to jako varovný signál, že vám mateřství bere příliš. Zamyslete se, co se změnilo ve vás a jak znovu objevit sebe jako osobnost, nejenom matku.

Vaše mateřství je nápor pro snažilky

Že se vám bezdětná kamarádka přestává ozývat, může mít jednoduché vysvětlení - vaše těhotenství a mateřství je pro ni mnohem těžší, protože sama po miminku touží.

V takovém případě je dobré, abyste zmínky o dětech co nejvíce vynechala. Povídání o těhotenství, porodu a miminku si raději užijte s ženami, které jsou v podobné situaci jako vy - třeba v diskuzi na eMiminu, kde už spousta maminek našla nové kamarádky.

Právě v diskuzích jsme našli řadu příběhů, které vyprávějí o konci přátelství právě kvůli miminku:

Pohled bezdětné kamarádky

Ztratila jsem „kamarádku“, když otěhotněla. Sama jsem byla čerstvě po potratu a několikrát jsem jí žádala, ať mluví i o něčem jiném, až to pro mě bylo už neúnosné… Nedokázala se bavit o ničem jiném, ať se začalo o čemkoliv, skončila u vybírání jména, kupování oblečků, výbavy, zařizování pokojíčku atd. Každou chvíli nemohla, přesouvala dohodnutá setkání. Ztratila jsem s ní trpělivost a dá se říct, že i společná témata k hovoru a tak nějak jsme se přestaly chápat a rozumět si.

Pohled těhotné kamarádky

Napsala mi, že prostě nesnese pohled na těhotné, že s tím má problémy, že se jí také stýská a všechno ji to moc mrzí, ale že mě prostě vidět nemůže, že neví, co by to s ní udělalo. Nakonec se mi také přiznala, že mi závidí, že jsem těhotná a ona, která to tak hrozně chce, ne, i to že mám takového hodného přítele, a nakonec to bylo tak, že ne že by nemohla mít děti, ale prostě její přítel s ní děti mít nechce.

Celý příběh této maminky najdete v deníčku Těhotenství, konec kamarádství.

Vaše dítě patří k vám. A někdy domů

Miminko se stalo vaší součástí a hlavně středem dění - proto je pochopitelné, že chcete po okolí respekt. Na druhou stranu, ne každý se zajímá o detaily těhotenství, podrobnosti porodu nebo aktuálním pokroku vašeho miminka. Řadu lidí (včetně těch „dětných“) nudí nekončící konverzace o stolici a kojení.

…kamarádku jsem viděla ráda, ale BEZ jejího dítěte. Protože když tam to dítě bylo, stejně se mi nevěnovala. Pořád jedním okem šilhala, aby na něj viděla. V půlce mojí věty se najednou otočila a začala tomu dítěti něco vykládat nebo vysvětlovat. Neměla jsem na to trpělivost.

Zkuste proto odlišit, kdy péče o miminko přerůstá zasahuje i do volného času a chvilek s kamarádkami. Je v pořádku jít na kafe, kde vás nikdo nebude rušit - přijdete aspoň na jiné myšlenky a trochu si odpočinete od miminkovského světa. Hlídání si domluvte zejména tehdy, když vaše kamarádka řeší nějakou závažnou situaci a potřebuje vaši oporu.

Tip eMimino: Psychologové doporučují, aby každý partner měl dva večery pro sebe a své aktivity + jeden pouze pro rodiče. Dva večery (obvykle víkendy) strávíte jako rodina a zároveň neztratíte sami sebe.

Nové začátky, noví přátelé

Ztráta kamarádů po porodu je přirozená a ne vždy se jí dá zabránit. Na druhou stranu, s novou životní etapou přijdou do života noví lidé a nová, pevnější přátelství.

Spíš mi přijde, že jsem spoustu přátel získala - díky eMiminu, na předporodním kurzu, na procházkách s kočárem.

A jak dopadla vaše kamarádství po porodu? Utužila se, nebo vyprchala? Napište do komentáře.

Autor:

Monika na eMiminu začala pracovat jako administrátorka v roce 2011. Web se nakonec stal nedílnou součástí jejího života. Stále ji baví zlepšovat eMimino po textové a uživatelské stránce. více

Témata článku

Přečtěte si také

Jsi na světě. Jak to všechno zvládnu?

Jsi na světě. Jak to všechno zvládnu?

Co jen s tebou, miláčku, budu dělat? Koupání, kojení, noční spánek, pláč…. To jsou pořádné výzvy ke zdolání. Leckterá maminka, a prvorodička zvlášť, si ale není jistá v kramflecích. Zkušená...

Váš příspěvek

Odesílám...