Ztráta zaměstnání kvůli koronaviru? Vláda slibuje pomoc všem

V důsledku opatření vlády bylo zavřeno mnoho obchodů a zrušené některé služby. Lidé netuší, jak dlouho bude situace trvat, a bojí se ztráty zaměstnání.

* Zdroj: Profimedia.cz.

Koronavirus se finančně dotkne každého z nás

Zákazy a omezení vlády, které by měly zpomalit šíření koronaviru, se dotkly nás všech. Ti, co mají možnost pracovat z domova, jsou nyní na home officu. Po uzavření škol a školek museli zůstat doma rodiče menších dětí. Ti nyní pobírají ošetřovné. A pak jsou lidé, kteří přišli krátkodobě o práci a nevědí, kdy a zda vůbec se do zaměstnání vrátí. V případech, u nichž není práce z domova možná, má zaměstnanec nárok vyplacení náhrady mzdy nebo platu při překážkách v práci na straně zaměstnavatele.

Dopad na ekonomiku ovlivní doba trvání pandemie

Už delší dobu se hovořilo o blížící se hospodářské krizi. A nyní, v době, kdy svět doslova pohltila pandemie koronaviru, je tato hrozba citelnější. Státy se zaměřují na jediné: zamezit šíření koronaviru. Teprve poté přijde na řadu sčítání škod. Už dnes je jisté, že ztráty budou velké.

Podle tiskové mluvčí MPSV, Kristýny Křupkové, nelze v tuto chvíli konkretizovat dopady onemocnění COVID-19 na zaměstnanost. První nakažení byli v Česku diagnostikováni teprve na začátku března. Vyhodnocení meziměsíčního nárůstu počtu uchazečů o zaměstnání evidovaných Úřadem práce ČR bude možné provést až na základě statistiky nezaměstnanosti za měsíc březen. Rozhodující bude doba trvání koronavirové pandemie a s ní související opatření, která mohou negativně ovlivňovat ekonomiku.

Některé podniky už propouští

Podle Vladimíra Kočího, majitele personální agentury R4U, by mohly být dopady koronaviru na ekonomiku citelné. „Propuštění zaměstnanců určitě přijde. Například v AAA Auto už dostaly výpověď desítky lidí. Na druhou stranu některé firmy budou vyčkávat, co se bude dít a zda se tato opatření na konci měsíce nezmírní,“ míní. Dodává, že firmy mnohdy nemají velké rezervy a nebudou mít možnost platit zaměstnance, protože jim zdroje brzy dojdou.

Vladimír je však optimistický a věří, že se vše časem srovná. „Chvíli bude trvat, než se sečtou škody a dojde k pomalému zlepšování situace. Osobně věřím, že za jeden až dva roky se vše vrátí k normálu. Ale je to pouze můj osobní odhad,“ říká.

Stát by mohl pomoci všem

Ministerstvo práce připravuje návrh, který by měl finančně pomoci všem, co v souvislosti s koronavirem přicházejí o příjem. Podpory by se měli dočkat také živnostníci, kteří museli zůstat s dětmi doma a podle stávajícího zákona nemají nárok na ošetřovné. Vláda řeší také příspěvky na mzdy pro zaměstnavatele, kteří jsou nuceni zavřít firmy kvůli chybějícím zaměstnancům. Společnosti nemohou nechat lidi doma a přestat jim posílat výplatu „jen“ proto, že nevydělávají.

Vyjma plošné karantény je řada lidí v povinné domácí karanténě z důvodu vysokého rizika nakažení. V takovém případě zůstává dotyčný na nemocenské. Prvních 14 dní by měla firma zaplatit 60 % redukované mzdy. Také v tomto případě vláda projednává, že by tuto povinnost vzal na sebe stát.

Ministerstvo práce a sociálních věcí uvažuje o prodloužení ošetřovného, které lze nyní čerpat jen 9 dní. Školy budou patrně zavřené déle a rodiče se o děti musí postarat sami. Zaměstnancům by měl stát doplatit ošetřovné za všechny dny, kdy zůstanou školy uzavřené z nařízení vlády, a to u dětí do 15 let. Lidé pracující jako OSVČ by měli mít nárok na dávku v hodnotě 424 Kč na den. Jednání na toto téma pokračují a rozhodnutí vlády bychom se měli dozvědět co nejdříve.

Obavy ze ztráty zaměstnání řešíte také v diskuzích

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Důsledky Koronaviru - ztráta zaměstnání

Victor57125713
24.3.20 18:53 
17

Kdo je taky ode dneška doma z práce?

cecetka
23.3.20 18:30 
324

Bojíte se o ztrátu zaměstnání nebo snížení platu?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Půjčka pro maminky na mateřské může být dostupná

  • 09.06.17
  • komerční sdělení
Půjčka pro maminky na mateřské může být dostupná

Určitě znáte rčení: „roste jako z vody“. Jeho pravdivost by jistě potvrdily maminky na mateřské dovolené, které musí často dokupovat oblečení i botičky. S věkem navíc náklady rostou a může se stát,...

Váš příspěvek

Odesílám...