Zánět dásní v těhotenství? Může za něj špatná péče před početím

Těhotenství a porod

V těhotenství trpí na zánět dásní a zvýšenou kazivost 50–70 procent žen. Riziko zánětu dásní i kazivosti zubů lze přitom výrazně snížit. Pomoct vám může šetrná zubní pasta, která chrání vaše dásně.

*

Zánět dásní? Pravděpodobně už před otěhotněním

Zarudlé, oteklé a krvácející dásně trápí řadu žen v těhotenství. Kvůli hormonálním změnám mohou dásně otékat a může také dojít k narušení přirozené rovnováhy mezi bakteriemi v ústech.

Za vznik zánětu ale nemůže samo těhotenství. Těhotenský hormon hCG sice podporuje zánět, ale pouze v případě, že už v dásni byl. Před otěhotněním se třeba neprojevil a právě hormonální změnou se ozval.

Co se zvýšenou kazivostí zubů v těhotenství?

Stejně jako u zánětů dásní, i kazivost se sama od sebe nehorší, pokud jste předtím o zuby pečovala. Stačí ale méně pozornosti, například kvůli únavě párkrát zapomenete, a zuby se kazí najednou rychleji.

Bohužel před kazy vám nepomůže častější péče o zuby, ale pouze správná technika čištění. Opatrné by měly být zejména ženy, které v těhotenství zvrací. Agresivní žaludeční šťávy totiž mohou oslabit sklovinu, kterou naruší ještě více následné čištění zubů. Pokud i vás trápí těhotenské nevolnosti, odolejte pocitu okamžitě vydrhnout ústa kartáčkem. Ústa pouze pečlivě vypláchněte obyčejnou vodou a vydržte alespoň 10 minut, aby se vyrovnalo přirozené pH. Pak si jemně vyčistěte zuby nebo použijte ústní vodu.

Pokud vás v těhotenství bolí zub moudrosti, zkušení zubaři si s ním poradí. „Osmička, která bolí, měla jistě potenciál bolet i před pěti týdny i dříve – a tedy neměla již v ústech vůbec být,“ varuje stomatolog Adam Stuchlík v dentální poradně na eMimino.cz.

VIDEO: Jak používat zubní nit?

Radí dentální hygienistka Anna Krejčíková.

Jak čistit zuby nejen v těhotenství?

Řada žen sice poctivě čistí zuby dvakrát denně, jenže nepoužívá zubní nit nebo mezizubní kartáček. Tyto pomůcky jsou přitom naprosto zásadní, pokud chcete zuby perfektně vyčistit. V mezizubních prostorech totiž zůstává spousta bakterií a nečistot, které klasickým kartáčkem nedostanete ven.

Navíc se může stát, že kvůli únavě v prvním trimestru polevíte v čištění zubů… tím pádem se bakterie rozmnoží a dostaví se zánět dásní. Proto vyberte pastu, která více podpoří růst prospěšných bakterií, bojuje proti těm škodlivým a chrání dásně – například Zendium. Pastu můžete používat při potížích i preventivně. Na výběr máte řadu jemně bělicí, pro posílení skloviny, pro citlivé zuby nebo extra osvěžující dech (což budoucí maminky ocení právě po zvracení).

Co na bolest zubů v těhotenství?

  • Paralen – V těhotenství se může užívat.
  • heřmánkový čaj – Kloktání ulevuje od bolesti.
  • ústní voda – Nepolykejte, ale vyplivněte.

A jaká je vaše zkušenost? Trpěly jste se zuby v těhotenství, nebo se nic nezměnilo? Napište nám komentář.

Témata článku

Váš příspěvek