Tiskárna – podnik, ve kterém se (ne)tisknou knihy, noviny

Odhodlání vydat knihu na vlastní pěst pořád bouřlivě buší uvnitř hrudi. Ruce zuřivě mlátí do klávesnice jeden mail za druhým. Na začátku to byl zcela jednoduchý email s prosbou o kalkulaci na tisk knihy, pár základních parametrů a nakonec „díky za Váš čas“. Pár let před mateřskou jsem strávila nějaký čas prací s lidmi a každý email pro mě byl osinou, víte kde. Potřebovala jsem pracovat, ne někomu odpovídat na dotazy typu, jestli si paní může vzít na poradu do kongresového centra pejsánka, kterého teď hlídá kamarádce, protože ta odjela na dovolenou na Kanáry a pejska by to v letadle stresovalo... Jestli mě něco stresovalo, tak to bylo zdržování se nějakým čoklem. A najednou jsem na druhé straně barikády a musím s těmi maily lidi otravovat já. Takže jsem to držela stručně. Jenže postupem času se ukázalo, že ty naše požadavky asi budou chtít vysvětlení, jinak jsem si neuměla vysvětlit, proč se tohle, viz níže, sakra děje.

Tiskárna – podnik, ve kterém se (ne)tisknou knihy, noviny

Přečtěte si také první díl deníčku »

 • 50 % tiskáren na e-mail vůbec neodpovědělo. Když si vzpomenu, co jsem musela od šéfa poslouchat, když jsem nestihla odpovědět na mail do dvaceti čtyř hodin, tak si říkám, že v tiskárnách vlastně mají asi docela milé šéfy.
 • 33 % tiskáren napsalo nebo zavolalo, aby mi vysvětlilo, že to, co chceme, nejde vyrobit. Řeknu vám, že to se hned líp vstává, když jako první, co po ránu slyšíte, je arogantní hlas nějakého borce, který vám tvrdí, že jediné, co lze vyrobit, je kniha s laminovým potahem a nikdy nic jiného! „Jo a vy byste tam, paninko, chtěla výřez do těch desek… Haha, a to jste jako vzala kde? A takhle silný papír by se akorát zlomil. A ten rozměr, to je ňáký divný ne?“ Mimochodem doporučuji si poslední citaci přečíst ještě jednou, ale tentokrát si představujte, jak to říká nějaká mužská postavička se zarudlým nosem z lascivních vtipů od Neprakty.
 • 6 % tiskáren sice odpovědělo na první e-mail, ale už neodpovědělo na ten druhý.


Ve fázi, kdy už jsem začala, mírně řečeno, pochybovat o tom, že v dnešní době tiskárny vůbec berou zakázky, jsem do mailů začala dopisovat na závěr větu: „V případě, že by projekt nebyl úplně Váš šálek čaje, byli byste tak hodní a mohli mi někoho doporučit, prosím?“ Ne že by mi někdo doopravdy odpověděl a dokonce někoho doporučil, ale aspoň mě pobavila odpověď z jednoho knihařství: „Momentálně nebereme nové zakázky, ale i tak teď už toto neděláme. Nevím, zkuste jiná knihařství nebo nějakou větší tiskárnu.“ Takže jiná knihařství nebo nějaká větší tiskárna? V tom byl celou dobu ten háček?! No vidíte a prý, že se zázraky nedějí, tenhle mail mi poskytl hotové informační osvícení. :D

Po dalších pár dnech psaní a volání mi bylo vysvětleno, že před deseti patnácti lety, prý byla situace s tiskárnami jiná. Všichni tiskli všechno i v mini nákladu a ještě se vyžívali ve specialitách, protože na to měli super stroje. Teď jsou ty stroje v muzeu. A ty dnešní korporátní tisknou jen po deseti tisících kusech a jak slyší slovo „vychytávka“, už pro jistotu předem hlásí, že tohle teda ne-e. Není to tak vždycky? Pohádky o zlatých časech? Ve kterých vy teď rozhodně nejste, takže koukejte sbírat drobky, které zbyly ze zlaté éry… Já už si ale začínám říkat, že možná žádné zlaté éry nejsou, protože i když v ní jste, tak si to neuvědomujete, dokud neskončí. Třeba to, že celá planeta přichází o vodu. Ještě před pár lety lidi myli nádobí pod tekoucí vodou, protože kdo by se chtěl máchat v té smrdící břečce ve dřezu… Teď už je jen otázkou času, kdy bude jar v prášku a budeme to z těch talířů jen škrábat.

V tom, že by bylo lepší knihu vydat před deseti lety, mě ujistil jeden z telefonátů s další tiskárnou. Prý to ještě za dvacet pět let praxe nezažili, ale poprvé v historii si tiskárny ze zakázek můžou vybírat. A přece nikdo nevezme naši zakázku na nějakých fajnšmekerských 500 až 1 000 kusů, když může vzít zakázku za miliony. To bude asi ten důvod, proč jsem fakt vděčná, že těch zbylých 11 % tiskáren je ochotno se se mnou alespoň bavit. Ovšem ne tisknout, abyste si náhodou nemysleli…

Takže, co teď s tím? Já mám dítě teď a chci pro něj krásnou knížku na památku. Navíc mi ta výsledná knížka přijde tak krásná a okouzlující, že je mi líto si ji nechat jen pro sebe. Před deseti lety, tedy ve zlaté éře tiskařství, mi bylo sedmnáct, a pokud jsem tehdy něco dělala, tak jsem zároveň dělala vše proto, abych ty děti neměla a žádnou knížku dělat nepotřebovala. Takže, co teda teď s tím? No co asi… Jdu zavolat do další tiskárny.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
7084
17.4.19 11:45

Ahoj,
možná nebudeš trhat rekordy ve čtenosti, ale zkušenosti jsou to zajímavé.
Logické by možná bylo založit tedy ještě vydavatelství :-))), kde by malý náklad a netypický tisk problémem nebyl.
Co by mne určitě zajímalo - dělala sis na začátku nějaký byznysplán? A držíš se stále v jeho mezích, nebo se čím dál více vzdáváš původních představ?
Každopádně držím palce. Já jsem v projektech hrozně opatrný, přitom nebýt snílků, co prošlapali cesty plné problémů a překážek, spoustu věcí, které dnes považujeme za samozřejmé, by nebylo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.4.19 13:41

@Premek_Orac Strašně moc děkuji za reakci a taky za držení palců - to budeme ještě hodně potřebovat. :hug: Jsem hrozně ráda za tu možnost uveřejňovat tady články, už ten první mi udělal mega radost - a hlavně čtenáři, kteří psali fakt krásná slova podpory, to člověka hned nakopne. :) Představa, že si k tomu nepochopitelnému množství práce jen se samotnou knihou naberu ještě založení vydavatelství, je dost děsivá. :D Naštěstí už se nás jedno malé nakladatelství s láskou k netypickému tisku ujalo - nakladatelství POP-PAP. Moc doporučuji, vydávají opravdu překrásné knížky pro děti. Naše spolupráce ale bude hodně netypická, takže to není tak, že by nám tím odpadly všechny starosti, zařizování a shánění peněz na vydání. Teď děláme vše proto, abychom ještě v dubnu spustily Hithit kampaň.
Ohledně byznysplánu - upřímně žádný nebyl, ale vlastně jsme ani žádný nepotřebovaly. Já jsem na mateřské a moje parťačka pracuje na plný úvazek jako grafička, takže jsme knihu od začátku braly spíš jako koníčka, kterému se věnujeme z lásky ke vzpomínkám. Ani nás nenapadlo, že to bude tak složité. :nevim:
Původních představ se držíme zuby nehty, a to je možná i důvod, proč to tak trvá. Zkrátka se nechceme vzdát a vydat něco, co by se nám samotným nelíbilo, toho už je na trhu hodně. Například jsme ale snížily počet stran, protože to nám řekli úplně všechny tiskárny, že to není technologicky možné. Nakonec to ale byl i krok správným směrem a odstranily jsme zbytečnosti. Idea je tedy pořád stejná a určitě nechceme slevit z toho, že by knížka byla něco jiného než naprosto překrásná (tedy alespoň z našeho pohledu :D ). :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
7084
17.4.19 14:45

@Sebi Chomiszak Tak pak, třeba soukromou zprávou, dej vědět, až to na hithitu spustíte.
Osobně mi ale přijde Vášzamýšlený náklad hrozně malý na to, aby to dalo smysl ekonomicky, ale nevím, jaký zamýšlíte prodejní kanál, třeba půjdete jen cestou vlastního jednoproduktového eshopu, pak by to asi šlo.
Ať se Váš sen naplní.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.4.19 18:11

@Premek_Orac Díky moc! Upřímně, nám to chvílemi taky smysl nedává, ale na větší prostě nemáme a taky jsme moc daleko na to, to vzdát… a třeba to opravdu dobře dopadne. A pokud ne, tak to minimálně byla vážně hodnotná zkušenost. Až bude Hithit venku, tak se určitě ozvu, ještě jednou díky moc! :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
14568
18.4.19 20:14

Možná je to námět na další zajímavý podnikatelský záměr… Přeji pevné nervy

 • Zmínit
 • Nahlásit
33
18.4.19 22:45

Mozna se nakonec objevi reseni tam, kde ho cekat nebudete, snad se vse podari a preji at se knizka prodava! :) z vlastni zkusenosti muzu pochvalit mensi nakladatelstvi (nizsi naklady, vetsi komunikace), tiskarny meli v merku sve, ja nakonec musela vytisky pridavat kvuli cene za ks, i tak nelituji, a i kdyz se nejedna o zadne literarni veledilo, tak ten pocit je skvely, stalo me to dva roky prace od pocatku do konce a nyni jsem po pul roce od vydani na polovine (sice mensiho) nakladu, ktery jsem tiskla. Ale ma takovou ohybaci klasiku knizku :-D a do konce materske - coz byl puvodni plan - jsem samozrejme nestihla :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
18.4.19 23:20

@MartinaIrena Díky moc, Martino! :kytka: Vždycky když mě nějaký další záměr napadne, tak ho rychle udusám, abych nedejbože netříštila pozornost a tohle vůbec někdy dodělala. :D Asi by mě za to žádný velký podnikatel nepochválil, ale teď je hlavní záměr rodina a kniha, i když žere neskutečné množství času, je jen vedlejšák, i když krásný. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
18.4.19 23:26

@Kristee Strašně moc děkuji! :srdce: Teď bude vše záležet, jestli kniha dobře dopadne na Hithit.cz a když to klapne, tak máme jistotu, že neskončí v šuplíku, i kdyby to nakonec skončilo jen jedním nákladem. Prosím, napíšete mi jméno vaší knížky? Moc ráda bych se podívala! A s tím stíháním - já chtěla stihnout vydat knihu do porodu… No dceři bude za chvíli rok a knížka pořád nikde. :D :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit