3 pilíře mého mateřství

Deníček o třech nejdůležitějších věcech (pilířích?) v prvním roce života mé holčičky... Když byl ten Den matek... :)

3 pilíře mého mateřství

Vždycky jsem si představovala, že budu taková ta vyklidněná matka, co svoje dítě kojí všude možně, nemá s tím problém, a kdyby náhodou problém byl, klidně dám UM… Taky jsem nechápala bratra a jeho ženu, kteří své miminko měli od prvních dní v posteli u sebe. No a nošení? Jéžiš, jak mně šátek přišel nebezpečný, že může miminko vypadnout… taková blbost.

A teď jak to všechno bylo. Co jsem porodila (akutním císařem), bylo mi jasný, že s tím kojením to bude boj. Jizva bolela jak blázen, malá se narodila cca o měsíc dřív, takže se nechtěla přisát a když už se to náhodou povedlo, do minuty chrněla. No, říkala jsem si, že třeba se to spraví doma, až nebudeme pořád pod dohledem nemocniční váhy a sestřiček a doktorky, která jí nacpala UM po 2 dnech života, protože 2,5kg miminko přeci nemůže shodit ani těch 10 % své váhy, že jo… A tak jsme bojovaly.

Díkybohu ještě v nemocnici byla skvělá laktační poradkyně, která mi domů půjčila odsávačku a pro jistotu i váhu. Mléko jsem tedy od 5. dne po porodu měla, nebylo ho moc, ale malá ani moc nepotřebovala a doma už jsme UM nepotřebovali. Byl to mazec. Kolotoč neúspěšného přikládání, následně dokrm přes stříkačku, potom přebalení a další procedury, odsávání MM a zbylá asi tak hodinka, někdy i hodinka a půl na spánek, kdy sebou malá v postýlce házela tak, že jsem ji pořád jen kontrolovala a pořádně neusnula. Do toho první zatvrdliny na obou prsou, bolestivá jizva po císaři, hysterický mrně u prsu, no myslela jsem, že to nedám, že snad zkolabuju.

Nakonec jsme to spolu vybojovaly a malá úspěšně vypila celou svou „dávku“ asi 21.den od porodu přímo kojením. Pomohla mi opět LP, která přijela a psychicky mě podpořila, zatímco pediatr už mi cpal lahvičky a letáčky o UM. I tak mě kojení bolelo jak čert další dva měsíce, holčička měla dlouhou, ale ne silnou žloutenku, a zatvrdliny jsem do jejího půlroku měla každý týden. Taky jsme si prošly ukázkovými bojkoty kojení, hezky každý měsíc pár dní potrápit maminku, aby věděla, jakého tvrdohlavce má doma. Nakonec jsme se úspěšně prokojily do 15 měsíců a 17 dní, kdy mi posledních pár dní dceruška říkala na nabídky prsu „ne“ a dávala pusinku. Pěkně se rozloučila a MM už se od té doby nedotkla. Pár měsíců ani jiného mléka, teď po roce a půl už pije obyčejné kravské mléko, ale kojení si pořád pamatuje a na prsa říká „mňam“ a „ne“ :-).

A co to odsuzované společné spaní? Jdu na to. Jak jsem psala, malá sebou v postýlce pekelně házela, rozhazovala ruce, budila sebe i mě, dělala různé divné zvuky, až jsem si ji jedno odpoledne asi tak 10 dní od porodu vzala k sobě do postele a poprvé jsme usnuly spolu. To bylo překvapení, vůbec sebou neházela, nefuněla, prostě krásně spala. Od té doby jsem ji měla v posteli u sebe. Jakmile se jen trošku pohnula, byla jsem vzhůru, matky mají na tohle nějaký radar nebo co… No a dala bych ruku do ohně za to, že i společné spaní nám pomohlo k rozkojení se, napojení se na sebe, celkově vyklidnění sebe i holčičky. Navíc mi to vynahrazovalo dobu, kdy po císaři nemohla být u mě, těch několik dní, kdy se jí nedostávalo maminčina objetí, když potřebovala. Spala s námi v posteli do doby, než jsme se navzájem začaly my dvě budit. Pak jsem ji jen přešoupla do postýlky u postele a bylo zase dobře. I teď, pokud ji něco trápí, přeleze si v noci k nám.

No a nakonec přidám i pár řádků o nošení. Já jsem tedy byla rozhodnutá ještě před porodem, že nosit budu, ale šátku jsem vůbec nedávala šanci. Rovnou jsem koupila nosítko. No, bylo to docela zklamání, když jsem malou do nosítka v nějakých šesti týdnech dala a ono se jí tam až tak nelíbilo. Vydržela 5 minut a začala fňukat, odtahovat se, ať jsem chodila po bytě jakkoliv pomalu nebo rychle, prostě v nosítku nechtěla být. Tak jsme na nějakou dobu nošení opustily, ale i zkoušely bez úspěchu znovu a v pěti měsících holčičky jsem navštívila kurz nošení dětí v šátku. Šátek jsem si rovnou půjčila i domů, abychom to mohly testnout pořádně a abych zjistila, jestli si ho vůbec má cenu kupovat. Bylo příjemným překvapením, že se dceři v šátku líbilo a pokud byla unavená, usnula v něm do pár minut. A tak mám doma dva šátky a nosítko a nosíme se pořád, teď už tedy jen na odpolední uspání anebo když trápí zoubky/nemoc apod.

Za dobu, kdy jsem pronikla do radostí a strastí mateřství, jsem si uvědomila, že opravdu nemá cenu odsuzovat mamky nebo vůbec ostatní lidi ve věcech, o kterých víme velký kulový. A tak už se snažím to nedělat. A co dalo mateřství vám?

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
718
25.5.19 12:17

3 pilíře, říkám si to zase bude hlavně o kojení, jelikož poslední pár dnů je všude jen kojení… A bum 3 odstavce o kojení a dal už jsem nečetla raději. :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
54
25.5.19 17:50

8o Tys nepocitala, ze budes spát s miminem v posteli? A překvapuje te ze bylo neklidné? Po deviti měsících kdy jsi ho měla v bříšku a najednou samo v postýlce? To je úlet… :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
792
25.5.19 18:58

@Leo44 no jo, vsak za nejakou soutez ja nemuzu :mrgreen:

@Marrixie no moc nechapu smysl toho komentare.. Ale uprimne- bala jsem se mit dite v posteli a ten strach byl dost silnej. Nez jsem zacla vypadat jak zombie :lol: jinak ze je v postylce neklidné me neprekvapovalo, ja po cisari taky byla neklidna 8) ale jak sis mohla precist vyse-ani kojeni malou neuklidnovalo..

 • Zmínit
 • Nahlásit
15533
25.5.19 19:33

@Marrixie úlet? Já u prvního měla taky jasnou představu, ze dítě bude v postýlce a asi milion dalších zásad. A dokonce jsem jich většinu dodrzela včetně odděleného spaní minimalne do doby půl roku věku. U druhého jsem ustoupila jen v tom, ze postylka byla prirazena k mé posteli, abych nemusela pokaždé vstavat - to mne u prvního úplně vysililo. Úlet je spíše tvůj zcela zbytečný koment

 • Zmínit
 • Nahlásit
54
25.5.19 23:05

Ahoj ahoj, no smysl příspěvku, bylo vyjádřit názor. To už tak u komentářů občas bývá. Zajímalo by mě kdo k takovému článku, nebo jak to nazvat přidá nějaký informačně hodnotný komentář :D Level užitečnosti se zřejmě hodnotí podle míry sympatizování s obsahem článku a chováním autorky :D Nebo nevím na jakém principu byl můj komentář vyhodnocen za zcela zbytečný :D Mě třeba zajímá kdo si co o čem myslí, proto si komentáře čtu. Pokud to někoho nezajímá, nejsou zbytečné ty komentáře, ale to, aby je ta daná osoba pročítala. Krásný den děvčata.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17730
27.5.19 08:53

@Marrixie tys neslyšela nikdy o postylce pro děti? To je tedy úlet :think: me prijde ujete automaticky si dávat miminko do postele na celou noc :think: může se cokoliv stát :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1676
27.5.19 11:20

Já si zas při čtení některých příspěvků říkám, jak se někdo může divit tomu, že někdo jiný považuje kojení za jeden z pilířů mateřství ;).

Deníček je hezky napsaný a vůbec se nezlobím, že je i o kojení, protože - co si budeme nalhávat - ono prostě k miminkům patří :mrgreen:. Společné spaní jsem taky kritizovala, když mi máma vyprávěla, že se k ní táta vrátil do ložnice, když mi byl jeden rok, se slovy: „Maminku jste měli pro sebe už dlouho, teď ji chci zase já!“ tak jsem nechápala. Když mně byl rok, byly totiž bráchovi 4, což znamená, že táta 4 roky spal mimo společnou postel. Přišlo mi to úchylné… do doby, než jsem sama porodila a zjistila, že společné spaní skýtá velké výhody pro noční kojení :lol:. A protože můj muž je velmi plodný a už máme doma tři kousky, odmítá se nočního kojení účastnit a dobrovolně manželské lože opustil. Doufám tedy, že jen na dobu přechodnou, ale upřímně - ta malá tělíčka sice v noci kopají, ale na rozdíl od něj nechrápou, neroztahují se přes moji polovinu postele a nemají nehty na nohou jako vydra :mrgreen:.

 • Zmínit
 • Nahlásit
792
27.5.19 21:06

@PenelopaW vydra pobavila :mrgreen: :mrgreen: my zvladli společný spani i s tatkou, mala se budila nejdriv po 3-4hod, pak spala jeste líp a on kdyz spi, tak spi.. :lol: ale mit 3 deti, tak se asi taky stehuje k tv :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
1676
28.5.19 14:35

Svého času mi kamarádka posílala pozice dětí při společném spaní s rodiči. Dokud to můj muž nevzdal, spali jsme s chlapečkem většinou v pozici „H like hell“ :mrgreen:.

http://www.howtobeadad.com/…ns-collectio
https://luciemachutova.cz/…ani-s-detmi/

 • Zmínit
 • Nahlásit
792
28.5.19 17:40

@PenelopaW jo tak my mame taky H :mrgreen: ale to az poslední asi pulrok, kdyz k nam vleze. Kdyz byla menší, moc se ve spánku nehybala a byla pritulena ke mne :srdce: :D

 • Zmínit
 • Nahlásit