Reklama

5. měsíc těhotenství - Naučte se

Rodičovství
  • emimino
  • 26.08.01

Přečtěte si, co by jste měla vědět o 5. měsíci těhotenství, co vás čeká a na co se máte připravit.

U gynekologa
Do každé poradny si s sebou přineste ranní moč a těhotenskou průkazku. Na každé poradně budete zvážena, bude vám změřen krevní tlak a bude vám vyšetřen vzorek moči, kterou jste si donesla. Lékař vás vnitřně vyšetří, popřípadě zkontroluje ultrazvukem (pokud jej má přímo na pracovišti).
Okolo 20. týdne těhotenství vám bude proveden ultrazvuk, který je zaměřen především na srdíčko. Lékař vám na ultrazvuku ukáže pulzující srdíčko a postupně si označí všechny čtyři části (dvě síně a dvě komory). Poté zjistí, zda jimi správně proudí krev. Vedle sinusového grafu, který ukazuje na činnost jednotlivých částí srdíčka a který uvidíte na ultrazvuku, vám lékař může pustit nahlas i tlukot srdíčka. Vedle vyšetření srdíčka se lékař zaměří na možná vývojové vady, na velikost hlavičky a stehenní kosti a další informace důležité pro sledování těhotenství. Pokud budete mít zájem lékař může také sdělit pohlaví dítěte (jestliže ovšem nebude zrovna miminko otočené, nebo si inkriminované místo nezakryje).

Pohyby miminka
Tento měsíc je v těhotenství zcela výjimečný. Poprvé ucítíte pohyby svého miminka.
Prvorodičky cítí pohyby někdy 20.-22. týdnem, ženy, které již rodily pak mezi 18.-20. týdnem.
Roli v poznání, zda jde skutečně o pohyb miminka nebo střev hraje nejen zkušenost, ale také postava těhotné ženy (silnější ženy pociťují pohyby miminka většinou později).
Některé ženy popisují první pohyby, jako pocit stoupajících bublinek v oblasti podbříška, jiné jako nezvyklé zakručení v břiše.
Nejlépe pohyby budete cítit, když se položíte na záda a ruce dáte do dolní části bříška. Někdy ucítíte podivné převalování se, jindy zcela zřetelné kopnutí.
V přibývajícími týdny, pak budou pohyby stále zřetelnější a ke konci těhotenství bude pohyb miminka i viditelný pouhým okem.

Termín porodu podruhé
Datum, kdy pocítíte první pohyby miminka si pečlivě zapište nebo zapamatujte. Toto datum vám lékař zapíše do těhotenské průkazky a vypočítá z něj druhé pravděpodobné datum porodu.
Nijak se nelekejte, když se data porodu (z prvního data posledních měsíčků a z prvního data pohybů miminka) budou od sebe lišit.

Jak roste miminko
Na konci 20. týdne je miminko veliké 25 cm a váží asi 340 g. Miminku se objevují vlásky, řasy a obočí. Dítě má zcela vyvinutý sací reflex, na ultrazvuku je často vidět, jak si miminko cucá palec. Tento „zlozvyk“ často přetrvává ještě dlouho po narození miminka.

Jen tak na okraj
Vyfoťte si a změřte své bříško.
Pokud jste ještě nezačala cvičit, pak začněte nyní.
Pijte hodně tekutin, sníží se tak riziko zácpy.
Noste volné oblečení, nejlépe bavlněné. Těhotným ženám bývá více teplo, proto raději noste více tenkých vrstev než jednu silnější - když vám bude teplo můžete jednu vrstvu odložit.
Na ošetření pleti používejte hydratační krémy a tělová mléka. Pokožka se tak bude méně vysušovat a snížíte i riziko vzniku strií.


Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama