6. měsíc těhotenství - Naučte se

Rodičovství
  • emimino
  • 09.09.01

Přečtěte si, co by jste měla vědět o 6. měsíci těhotenství, co vás čeká a na co se máte připravit.

U gynekologa
Do každé poradny si s sebou přineste ranní moč a těhotenskou průkazku. Na každé poradně budete zvážena, bude vám změřen krevní tlak a bude vám vyšetřen vzorek moči, kterou jste si donesla. Lékař vás vnitřně vyšetří, popřípadě zkontroluje ultrazvukem (pokud jej má přímo na pracovišti).

Jak roste miminko
Plod je veliký asi 30 cm a váží 650 g. Rychle nabírá na hmotnosti, obaluje se podkožním tukem, zakulacuje se. Oči jsou zavřené, na nohách rostou nehtíky, tělíčko je pokryto chmýříčkem, které se nazývá lanugo a které pomáhá miminku udržovat správnou tělesnou teplotu. Rychle sílí, pohyby jsou silnější a zřetelnější.

Těhotenské potíže Šestým měsícem končí druhý trimestr těhotenství. Tento trimestr je velmi pohodový. Počáteční potíže ustaly, vy jste plná energie, těhotenství na vás začíná být pěkně vidět.
Potíže mohou nadále působit dásně, které v důsledku hormonálních změn snadno krvácí - pravidelně se starejte o svůj chrup. Problematické může být také zácpa a s ní související hemeroidy - hodně pijte, jezte dostatek vláknin, v případě, že potíže neustanou poraďte se se svým gynekologem. Na bříšku, na zadečku, na nohách a na prsou se mohou objevit strie vaše pokožka se nestačí „rozpínat“ a praská. Postižená místa masírujte proudem tekoucí vody a natírejte hydratačním krémem.

Starejte se o sebe
Spánek a odpočinek - často odpočívejte, prospějete tím nejen sobě, ale i miminku. Pokud možno omezte dobu stání, raději choďte, snížíte tak riziko otoků dolních končetin. Pokud sedíte, mějte nejlépe nohy podložené do výše pánve. Kdykoliv cítíte potřebu, lehněte si, relaxujte nebo spěte.
Péče o chrup - dnes již neplatí, co se říkávalo dříve - „co dítě, to zub“. Vyvíjející se plod bere z krevního oběhu matku vápník a fosfor, které potřebuje ke svému růstu. Jejich nedostatek pak může vést ke zvýšení kazivosti zubů. Proto je dobré užívat minerály a vitamíny pro těhotné, které deficit vyrovná a minimalizuje riziko problémů s chrupem. Zuby si pravidelně čistěte, užívejte také dentální nit nebo mezizubní kartáčky. Pokud jste doposud v době těhotenství nenavštívila svého zubaře, rychle se objednejte.
Péče o vlasy a pleť - většině žen v době těhotenství se mění struktura vlasů a pokožky k lepšímu, vlasy jsou lesklejší a mastnější, stejně tak zmizí problémy s pokožkou. Pravidelně se sprchujte, pokožku natírejte hydratačními krémy. Vlasy pravidelně myjte, pokud jsou přesušené užívejte regenerační kůru. Může se vyskytnout zvýšené vypadávání vlasů - je to dáno hormonálními změnami, časem se vše upraví a vlasy dorostou. Je dobré navštívit kadeřníka a prokonzultovat s ním svůj účes - měl by být praktický a snadno udržovatelný - po narození miminka nebude na dlouhé úpravy účesu čas.

Jen tak na okraj
Vyfoťte si a změřte své bříško.
Pokud jste ještě nezačala cvičit, pak začněte nyní.
Pijte hodně tekutin, sníží se tak riziko zácpy.
Noste volné oblečení, nejlépe bavlněné. Těhotným ženám bývá více teplo, proto raději noste více tenkých vrstev než jednu silnější - když vám bude teplo můžete jednu vrstvu odložit.
Na ošetření pleti používejte hydratační krémy a tělová mléka. Pokožka se tak bude méně vysušovat a snížíte i riziko vzniku strií.
Jezte pouze za sebe - zbytečně nabraná kila se pak těžko shazují Často odpočívejte


Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama