8. měsíc těhotenství - Naučte se

Rodičovství
  • emimino
  • 23.09.01

Přečtěte si, co by jste měla vědět o 8. měsíci těhotenství, co vás čeká a na co se máte připravit.

U gynekologa
Do každé poradny si s sebou přineste ranní moč a těhotenskou průkazku. Na každé poradně budete zvážena, bude vám změřen krevní tlak a bude vám vyšetřen vzorek moči, kterou jste si donesla. Lékař vás vnitřně vyšetří, popřípadě zkontroluje ultrazvukem (pokud jej má přímo na pracovišti). Od sedmého měsíce by jste měla poradnu navštěvovat 1× za 14 dní.
V tomto měsíci vám bude odebrána krev (jaterní testy) a budete odeslána na ultrazvukové vyšetření

Ultrazvuk
Většinou se jedná o třetí a poslední ultrazvukové vyšetření (tedy pokud gynekolog nemá ultrazvuk přímo ve své ambulanci a ultrazvuk nedělá při každé poradně). Vedle velikosti plodu, lékař sleduje také vývoj končetin, vnitřních orgánů (srdce, mozek, ledviny, žaludek, plíce, játra, močový měchýř a střeva). Lokalizuje se placenta, zjišťuje se poloha miminka v děloze a posuzuje se množství plodové vody.

Jak roste miminko
Na konci osmého měsíce je miminko veliké asi 40 cm a váží 1600 gramů. Do konce těhotenství svoji váhu ještě zdvojnásobí. Na hlavičce jsou vlásky, na prstíkách nehtíky. Začíná se obalovat podkožním tukem. V tomto období se velmi rychle vyvíjí zejména mozek (někteří vědci to využívají k učení miminek ještě v matčině bříšku). Ochranné vrstvy pokožky (lanugo a mázek) začínají mizet. Pokud by se narodilo nyní, pak má již velikou šanci na přežití. Plíce bývají v tomto období již natolik vyvinuté, že dítě často dokáže dýchat samo. Přesto by ale bylo ještě umístěno na nějaký čas do inkubátoru.

Nástup na mateřskou dovolenou
Nejdříve můžete na mateřskou dovolenou nastoupit 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu, nejpozději 6 týdnů před tímto termínem. Gynekolog vám vypíše Oznámení o nástupu na mateřskou dovolenou, které odevzdáte na personálním oddělení u svého zaměstnavatele nebo na příslušné Správě sociálního zabezpečení (ženy-podnikatelky). Od nástupu na mateřskou dovolenou budete dostávat Peněžitou pomoc v mateřství a to po dobu 28. týdnů (37 týdnů u osamělých matek). Její výše je stejná jako nemocenská, můžete se tedy informovat dopředu, kolik by jste měla dostávat.

Uložení miminka v děloze
V posledních měsících těhotenství se poloha miminka v děloze stabilizuje. Vzhledem k tomu, že hlavička bývá těžší než dolní část tělíčka, je většinou miminko uloženu hlavičkou dolů. Výjimkou ale není ani poloha obrácená, tedy zadečkem dolů nebo poloha šikmá. Poloha miminka v děloze se zjišťuje ultrazvukem, v posledním stadiu těhotenství je možné polohu zjistit i pohmatem dělohy. Ani poloha stanovená v tomto období není konečná. V děloze je zatím dostatek místa a miminko se může kdykoliv otočit. Někdy se stává, že plod se otočí i několik hodin před samotným porodem.

Předčasný porod
Ne každé miminko skutečně počká na dobu, kdy má skutečně přijít na svět a narodí se o několik týdnů dříve. Pokud porod proběhne před 37. týdnem těhotenství, pak hovoříme o předčasném porodu. Platí, že čím menší je rozdíl mezi datem narození a datem předpokládaného porodu, tím menší jsou i potíže s adaptací miminka na svět. U předčasně narozených dětí nebývají zcela vyvinuty plíce, játra, trávící systém, dochází k poruchám metabolismu, k ohrožení imunitního systému, k riziku prochladnutí. Každé předčasně narozené miminku vyžaduje zvláštní péči a je na dobu nezbytnou umístěno do inkubátoru, které má s této situaci suplovat funkci dělohy.
Příčin předčasného porodu může být několik - má se narodit více než jedno miminko (došlo k rychlému a nadměrnému rozepnutí dělohy), horečka během infekčního onemocnění (chřipka, angína, infekce močových cest, atd.), nedostatečnost děložního hrdla, krvácení z dělohy (vcesné nebo předčasně odlučované lůžko), vzestup krevního tlaku s rozvojem preeklapsie.
Signálem předčasného porodu bývají bolestivost v podbřišku, stahy děložního svalstva, poševní krvácení, předčasný odtok plodové vody. V těchto případech je nutné okamžitě navštívit gynekologa.

Kdy lékař během těhotenství zpozorní

  1. PREEKLAPSIE - onemocnění, ke kterému může dojít ve druhé polovině těhotenství. Projevuje se otoky, vysokým krevním tlakem (více než 140/90) a nálezem bílkoviny v moči. Může při něm dojít k ohrožení života jak matky, tak plodu. Vždy je nutná hospitalizace.
  1. VCESNÉ LůŽKO - plodové lůžko částečně nebo zcela zakrývá děložní branku a blokuje porodní cesty. Vzniká tehdy, pokud se plodové vejde zahnízdí v dolním segmentu dělohy. Většinou je zde nutný porod císařským řezem. Typickým příznakem bývá krvácení z rodidel, to nebývá příliš silné, ale má tendenci se opakovat (vždy je nutné konzultovat s lékařem, často je nutná hospitalizace). Podezření na vcesné lůžko se ověřuje ultrazvukem.
  1. CHUDOKREVNOST - spotřeba železa v období těhotenství bývá mnohonásobně vyšší než v době, kdy žena není těhotná. Často tak dochází k tomu, že nastávající maminka má železa nedostatek a je nutné jej dodávat pomocí tabletek.
  1. RůSTOVÁ RETARDACE PLODU - hovoříme o ní, pokud plod v hmotnosti a velikosti zaostává o více než 3-4 týdny za průměrnými hodnotami pro dané období. Plod bývá menší, vývoj orgánů je pomalejší, je snížena adaptace na běžný život po narození. Příčinou je nedostatečná výživa plodu placentou. Ta může být zapříčiněna dlouhodobou nedostatečnou výživou matky, jejím malým růstem, vysokým krevním tlakem, chudokrevností, chorobami srdce, kouřením během těhotenství, nitroděložní infekcí, vícečetným těhotenstvím, genetickou poruchou plodu. Většinou je nutná hospitalizace těhotné a podávání příslušných léků.

Jen tak na okraj
Vyfoťte si a změřte své bříško.
Pokud jste ještě nezačala cvičit, pak začněte nyní - nacvičujte zejména správnou techniku dýchání.
Pijte hodně tekutin, sníží se tak riziko zácpy.
Nemůžete v noci spát - nebojte se, je to zcela běžné, neškodíte tak ani sobě ani miminku
Na ošetření pleti používejte hydratační krémy a tělová mléka. Pokožka se tak bude méně vysušovat a snížíte i riziko vzniku strií.
Jezte pouze za sebe - zbytečně nabraná kila se pak těžko shazují Často odpočívejte
Vybírejte pomalu místo, kde chcete přivést miminko na svět
Pokud chcete znát pohlaví dítěte, pak máte v tomto měsíci příležitost se zeptat v průběhu ultrazvukového vyšetření
Domluvte se s partnerem, zda chce být u porodu
Vyberte jméno pro miminko

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek