9. ŠTÍHLENÍ Když váha trucuje aneb stagnace

Cvičení a hubnutí

Podařilo se vám shodit první kila a pak se váha najednou zasekla? Kontrolujete, zda děláte všechno správně, nemůžete přijít na to, v čem je zakopaný hafák? Možná děláte všechno dobře...

Dneska sáhnu ke své vlastní zkušenosti - první dvě kila se sloupávala radost pohledět, stačilo jen upravit jídelníček. Pak ale nastal zlom - váha začala kolísat, jeden den jsem měla o nějaké deko méně, druhý den se váha vrátila nazpět nebo se ukázalo dokonce o něco víc. Přitom jsem jedla opravdu dietně, také pohybu bylo víc než dřív. Zdá se, jako by si tělo zvyklo na nový režim a omítalo vydal sádélko, uložené na horší časy. Ale proč?

Už jsme mluvili o správném poměru příjem - výdej. Zatím co k udržení váhy stačí mít správné stravovací návyky, nepřejídat se a přiměřeně se hýbat, u odbourávání nadbytečné tukové zásoby to tak jednoduše nefunguje. Tělo se skutečně brání vydat se z posledního. V každém solidním odborném čtivu se o tomto efektu dočtete. Většinou se radí zvýšit fyzickou aktivitu. Ale když třeba právě nemůžete? Nebo se zdá, že to stejně nefunguje?

Naše tělíčko si prostě na nově nastolený režim zvykne. První stagnace nás může potkat už kolem třetího týdne hubnutí. Nemělo by nám to ubrat vítr z plachet ani nás natrvalo odradit od našeho úsilí. Pokračovat má určitě cenu, i když se váha třeba několik týdnu nehne.

Opět zabrousím do své vlastní zkušenosti - moje výchozí váha byla 67 kg na 165 cm, BMI 25, v pase 88 cm. Po měsíci jsem měla 64,7 kg, v pase 86,5 cm a BMI 24. Váha se sice hnula, ale centimetry v pase moc ne. Další měsíc váha zarytě stagnovala. Jaké bylo ale mé překvapení, když zmizelo skoro 7 cm v pase!!

Nejdůležitější je si uvědomit, co vlastní ztrácíme tak rychle. Jsou to skutečně tuky nebo jen zadržená voda? I když to neradi slyšíme, tělo začne mnohem rychleji odbourávat svalovinu nebo zadržovanou vodu než nashromážděné špečky! Je to nepříjemné zjištění, ale je to tak. Abychom si neublížili a hubli efektivně, chce to mít nějaký plán a trochu porozumět řeči našeho těla.

Když chceme hubnout, začneme většinou tím, že vylezeme na váhu a pak kontrolním vážení pozorujeme, jak mizí kila. Mnohem méně se zabýváme myšlenkami, co vlastně shazujeme. A to je právě chyba!! Pokud nám jde o dlouhodobý efekt, jinými slovy chceme si dosaženou váhu trvale udržet, nezbývá nám než proto trvale něco dělat!! Kromě jídelníčku bychom měli rozhodně upravit i používání našich hýbadel a to tak, že napořád. Mnohem víc by nás mělo zajímat množství podkožního tuku než tělesná hmotnost. Zatím co BMI si můžeme celkem snadno vypočítat, skutečné množství tuku je mnohem hůře zjistitelné. Nejlepší je zajít do nějaké poradny nebo odchytit nějakou akci, kde se tělesný tuk měří, případně vzít krejčovský metr a dát se do měření.

Když se nám podaří úspěšně nakopnout náš metabolismus na spalování tuků a dostat tělo do kondice, určitě z toho budeme mít dobrý pocit a nějaké výkyvy na váze nás jen tak nerozhází!!

Alice

Hodnotilo 1 lidí. Score 1.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 25.04.06 20:27

Jojo, taky hlásím stagnaci… :-(
Jen co doberu antibiotika, zas musím chodit běhat, abych tělo dokopala aspoň shazovat nějaký ten rezervní tuk.. váha ať si kolísá.. je o klidně o rozházeném hospodaření s vodou při hormonálních změnách, při výkyvech počasí… ale pracovat na hubnutí jako takovém se musí dál… ať je stagnace či ne… nejhorší je se ve stagnaci nerozežrat.. což se mi nyní při tom povinném klidu moc nedaří… chjo chjo…

Tak ať vám to jde,

E.

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 25.04.06 21:36

Já mám většinou místo stagnace rovnou mírný nárůst hmotnosti…! :o) Pro mě je hlavním problémem váhu udržet. Prostě si to musím furt hlídat a něco s tím dělat.

Alice

 
slniecko2
Kecalka 178 příspěvků 27.04.06 05:20

Hlasim sa opat do klubu!!
Nie len ze mam stagnaci, ale aj nejaky ten prirustek :o((.

No to bude asi aj tym, ze som si posledne dni svoju depku asi trochu liecila gumovymi cukrikmi a tym teda vobec neviem odolat.
Zasoby ale doma dosli, takze svita na dobre casy.

Hubnutiu zdar a piste dalej co robite, aspon ma trochu navnadite a zacnem trochu viac robit pre seba a svoje telo.

Zdravi Slniečko

 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 27.04.06 20:39

Slniecko, asi te nenavnadim.. Nebot krome stagnace vahy prisla i stagnace motivace… koncim antibiotika, takze jsem mela zakazano behat… ucim se na zkousky = vstavam kazdy den v 4:30 a chodim spat mezi 22 a 23h = usinam za pochodu… takze dnes, kdyz mala spala, jsem usinala nad geometrii v E3 a sahla do mlsaci skrinky pro cokoladu, ktera byla koupena pro manzela…
Hm a to, ze o vikendu jsme meli oslavu se sousedy = pres den jsem zvladla cokoladu, zmrzlinovy pohar, vecer bramburky… to radsi ani psat nebudu… jo a ze se druhy den dojidaly zasoby… to taky radsi nebudu psat… protoze jsem takto do toho obzerstvi najednou spadla…
Od pristiho tydne zas musim vyklusat…
a hlavne! Az bude po zkouskovem a dovolene, budu mit 3 mesice klid od uceni = vrhnu se na behani s maximalni vervou (doufam, ze presvedceni vydrzi). Planuji si behat obden + drzet jidelnicek s ohledem na sacharidy a tuiky… a to by bylo, aby to trvale zhubnuti po tolika tydnech zase neskocilo na lepsi hodnotu…

Takze taky prosim nekoho, at mne namotivuje… :-)
Dnes jsem akorat 15 min cvicila power jogu, tak aspon nejake to posilovani bylo…

E.

 
Wilma
Kecalka 108 příspěvků 01.05.06 14:50

Effino, tak jsem na tom stejně. Pořád se mi vrací jakýsi bacil, a já se v tom období, co nemůžu moc cvičit a necítím se dobře léčím jídlem. No ale už je to lepší tak se zas do toho dávám.
Musím se zas naladit duševně, to mi hrozně zabírá.

 
pepi
Zasloužilá kecalka 555 příspěvků 02.05.06 09:14

Ahoj holky!

Tak já taky stagnuju :(.
Děti byli nemocný, staršího šoupnu do školky a on přijde zase s rýmou :(, je to pořád dokolečka.

bohužel, zjistila jsem, že svoji , asi už závislost , :) na sladkém, zejména na čokoládě nedokážu zřejmě překonat.
po celodenní honičce a prokojené noci, je to to první po čem ráno šáhnu - a je mi táák dobře!
Rozhodla jsem se, že se proto budu víc hýbat.Takže doma (zase) začínám cvičit, na zahrádce mám pohybu taky plno.
Otvírají u nás spinnig centrum, tak chci začít chodit.Ten mě láká už dlouho, ale nebyl nikde na dosah.

váze se zatím vyhýbám, ale doufám, že tam bude aspoň ta stagnace.Zvážím se příští týden.

Hubnutí zdar.
P.

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 02.05.06 15:03

Já naštěstí nestagnuju, váha jde pořád pomalu dolů. Ale zažila jsem skoro celý měsíc, kdy se to furt hýbalo, bohužel ne dolů… Chce to fakt vydržet.

Teď se hlavně staním zpevňovat a civčit, mám strašně vytahané břicho. Zatím cvičím pravidelně od druhého březnového týdne, přes Velikonoce byla na týden pauza, byla sjem mimo domov, ale teď chci cvičit, i dkyž budeme pryč.V jiném prostředí to chce mnohem víc vůle, doma už je to samozřejmost.

Takže v půlce února jsem měla 67 kg a 88 cm v pase, BMi lehce do nadváhy, dneska mám 63 kg, 79 cm v pase a BMI v normě. Chci pokračovat až do příjemného pocitu, nedá se to vyjádřit v kilech ani v cm, jde spíš o vnitřní spokojenost. Nevím kdy to bude, ale bude to, zabejčila jsem se, že takhle teda rozhodně vypadat nechci. Na fotkách za poslední tři měsíce už je vidět změna.

Chystám nový deníček.

Alice

Vložit nový komentář