A ještě něco pro začínající látkařky

Ostatní

Když jsem se rozhodla začít látkovat, hodně času mi zabralo shánění informací. O typech plenek, výbavě nebo jak prát, jak udržovat plenky, jak na cestách s látkovkami, jaké velikosti, co koupit, co nekoupit... proto jsme se rozhodla napsat ještě jeden deníček, na dlouhou dobu poslední, ve kterém maminky najdou základní informace... Než začnete číst, chci vás taky upozornit, že všechno, o čem píšu, mám vyzkoušeno.

Takže pro koho látkování je? Řekla bych, že úplně pro všechny maminky, výhoda dnešní doby je, že si maminky sami můžou vybrat, jaké pleny používat, osobně si myslím, že žádné rozhodnutí není špatné - důležité je, aby to vyhovovalo mamince a miminku. Pro koho látkování není? Pro maminky, co nemají pračku, nebo nemají možnost u někoho prát, pračka je jeden z nejdůležitějších věcí pro látkování :-)

Takové nejdůležitější informace k látkovým plenám – pleny se perou na 60 stupňů, kromě kiko bambusových čč - ty se perou na 40 stupňů. Nepřidává se aviváž, žehlit se nemůžou klasické čč - ty žehlit můžete, ale není povinností, skladují se na sucho a perou se maximálně po 3 dnech, pokud máte plenku špinavou od kakanců, tak ji můžete vysprchovat horkou vodu anebo ještě namydlit žlučákem.

Tak a teď k potřebám pro látkování: separační plena http://www.obchod-latkovepleny.cz/…ozky/c-1138/ - je to praktické, pevný papír, který se dává na vrch plenky zachycuje kakance, plenku si tolik neznečistíte, počůranou separačku můžete znovu vyprat s plínkami na 60 stupňů a pokakanou spláchnout do záchodu, rychle schne. Já tedy, když už jednou za čas žehlím, tak přejedu i separačky, můžete je prát opakovaně, až do úplného opotřebení.

Snappy spona - http://www.obchod-latkovepleny.cz/…leny/c-1154/ slouží ke sepnutí čtvercových plen nebo kalhotových plen, které nemají jinou možnost zapnutí. Špendlík http://www.anavy.cz/…endlik-modra slouží úplně stejně jako snappy spona http://www.obchod-latkovepleny.cz/…enky/c-1153/- jen na uskladnění použitých plen na cestách. Látková přebalovací podložka - moc fajn věc, pere se s plenkami. Na použité pleny používám koš na prádlo.

A nyní k plenkám: jsou plenky čtvercové - buď klasik čtverec http://www.obchod-latkovepleny.cz/…cove/c-1131/ ten můžeme skládat buď na novosklad http://www.mamaja.cz/…-novorozence vhodná pro novoše a děti s řídkou stoličkou, pak na draka (pro lezoucí děti) http://www.mamaja.cz/…lad-na-draka a pak na široko se zavazovoučkou (http://www.obchod-latkovepleny.cz/…vaci/c-1145/)http://www.ma­maja.cz/clanky/va­zani-plenek-a-sklady
a jsou vícevrstvé čč-http://www.obchod-latkovepleny.cz/vi­cevrstve/c-1132/ - ty se skládají http://www.mamaja.cz/…stvena-plena - vícevrstvou plenu kupujeme podle velikosti mimča
NA ČTVERCOVÉ PLENY JSOU POTŘEBA SVRCHNÍ KALHOTKY.

Dále máme kalhotové pleny - tvar má jako klasické jednorázovky. Kalhotové pleny lze rozdělit na pleny, na které potřebujeme svrchní kalhotky, AIO ASIO -nepotřebujeme svrchní kalhotky, kapsovky - nepotřebujeme svrchní kalhotky. Kapsovky, na které potřebujeme svrchní kalhotky. Dále jsou kalhotové pleny pro novorozence, ty jsou cca od 2 kg do 6 kg. Pak jsou jednovelikostní - jedna velikost od narození až po nočník, a vícevelikostní - jsou podle váhy miminka -je to podobné jako u jednorázovek.

Kalhotové pleny, na které potřebujeme svrchní kalhotky (jsou jednovelikostní, vícevelokostní, pro novoše) - jsou buď z odepínacím savým jádrem anebo se savým jádrem všitým do plenky. Zapínají se snappy sponou, špendlíkem nebo jsou na patentky a suchý zip. Jednovelikostní jsou zmenšovací, upravíte si je podle velikosti miminka.

Kapsové pleny - kapsovky jsoou buď s pul zátěrem, na kterém je našit flís a je zde otvor, do kterého vkládáte podle potřeby savé jádro (čč, vkladačky, vícevrstvé pleny). Na kapsovku s pul zátěrem nepoužíváte svrchní kalhotky, pak je kapsovka, kde používáte svrchní kalhotky, protože není spodní díl s pul vrstvou.

AIO - pleny vše v jednom - je jako látková jednorázovka, dáte jen separačku a miminko zabalíte. Spodní vrstva je PUL, tak nejsou potřeba svrchní kalhotky
SIO - sací vrstva se přichytne patentky, taky se nemusí dávat svrchní kalhotky. Vkladačky http://www.obchod-latkovepleny.cz/…plen/c-1135/ používají se pro zvětšení savosti plen, například na noc nebo na cesty.

K látkování potřebujeme též svrchní kalhotky, máme 3 druhy: PULKY, FLÍSÁČKY, VLŇÁČKY: pul-http://www.obchod-latkovepleny.cz/s-polyuretanovym-zaterem/c-1133/- PEROU SE PŘEVÁŽNĚ V RUCE. FLÍSÁČKY - http://www.obchod-latkovepleny.cz/…sove/c-1139/ - větrají, jsou příjemné, perou se, až když jsou znečištěné, když jsou vlhké nechají se jen vyvětrat. Vlňáčky-http://www.fler­.cz/zbozi?sear­ch=vl%C5%88%C3%A1%C4%8Dk­y&where=product - perou se na 30, musí se impregnovat (nejlépe koupit v lékárně bezvodný lanolin a udělat lázeň - tak, že 2 lžižky lanolinu rozpustíte v teplé vodě, přidáte 2 lžičky dětského šamponu, mícháme až rozpustíme lanolin, vlijeme do kýblu, přilijeme cca 1 litr vlažné vody, až voda vychladne, ponoříme vlňáčky, necháme ve vodě přes noc a ráno vyždímeme a usušíme - ne na topení! (vlňáčky zase větráme jako u flísáčků a pereme, až když jsou špinavé.

NO DOUFÁM, ŽE JSEM VÁM LÁTKOVÁNÍ TROŠKU PŘIBLÍŽILA A VYSVĚTLILA, ASPOŇ TO ZÁKLADNÍ, ABYSTE SE V TOM NEZTRÁCELY.

Hodnotilo 7 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Anabellka
Závislačka 4771 příspěvků 1 inzerát 07.02.11 20:02

Moc hezky napsané, pro začínající myslím úplně postačující. Já tedy látkařka nejsem, nebo lépe řečeno jsem i docela proti, ale když chce někdo látkovat tak proč ne? Ty plenky vypadají moc hezky :-)

 
Boriska
Extra třída :D 12331 příspěvků 07.02.11 22:04

mabit moc pěkně sesumírované, škoda, žes nerodila dříve :-P tudíž tento deník není staršího data

 
vvero
Ukecaná baba ;) 1113 příspěvků 07.02.11 22:14

O látkování uvažuju, i když už je nám 1 rok, tak děkuju za informace v kostce. Studuju to totiž už nějakou dobu a stále mi nebylo spousta věcí jasné.
Jenom jedna otázka: čč je zkratka pro čtvercové pleny?
Díky :-D

 
Elleník
Ukecaná baba ;) 1320 příspěvků 07.02.11 22:43

Skvělé, děkuji!!! Já tyto informace dolovala z holek z bavlněných plenek a jsem ráda, že to nemusím pro sumář vše pročítat znovu a psát si poznámky - mám to tu krásně dané na hromádce, kdybych nevěděla… Ještě jednou díííky :lol: !!!

 
Brunifid  08.02.11 08:27

vvero: Ano, čč je čtvercová plena.
Elleník: Ony by to holky na látkách vysvětlily klidně po milionšestý, mám to vyzkoušené na vlastním vzorku :lol:
Anabellka: Proč jsi proti? Já nebyla úplně proti, ale taky jsem nebyla úplně pro. :mrgreen:

 
tetma
Kelišová 5164 příspěvků 08.02.11 19:07

holky deníček budu předělávat,ale jště jsem se k tomz nedostALA

 
Anabellka
Závislačka 4771 příspěvků 1 inzerát 08.02.11 22:09

Brunifid protože jsem si toho užila až až. V roce 92 až 95 jsem dělala praxi ve škole na kojeneckém a novorozeneckém oddělení. Tam jsme si těch látkových plín užily a ještě jak se to dělávalo tenkrát. Doteď vychvaluji ty úžasné lidičky, kteří vymysleli jednorázovky. Vím, že spousta mamin mě tady odsoudí, ale je to můj názor.

 
Brunifid  09.02.11 09:46

Anabellka: Já dobře vím, o čem byly látkové pleny před lety. Proto jsem řekla, že tohle tedy NE a nakoupila jednorázovky, když holky říkaly, že chtějí látkovat, klepala jsem si na čelo. Ale pak jsem přišla na to, že dneska je to o něčem jiném.
Já třeba ještě nemusela dítě komplet převléct poté, co se pokadilo a mělo to až na zádech. Prostě se mi to ještě nestalo, aby to bylo na zádech, na nožičkách až ke kolenům atd. Protože se dá z čč udělat novorozenecký sklad nebo ještě lépe nasadit kalhotková plína a ono se to z toho prostě nedostane :palec:
A hlavně to opravdu vypadá daleko líp :dance:
A můžu přebalovat kdykoliv zjistím, že v té plíně něco je, nemusím čekat, aby byla „využitá“, když stojí 4,–Kč…

 
Mirii
Generální žvanilka 23189 příspěvků 27.04.11 20:22

Tak ja tento denicek ctu poprve,nejak mi unikl :oops: a super :palec: skoda ze nebyl napsany uz drive, taky jsem dolovala info na plinach a obtezovala dotazama :mrgreen:

 
Phoebe
Závislačka 4724 příspěvků 27.04.11 21:35

anabelka: mě jde teda hlavně o zdraví mého dítěte než o pohodlnost :think: a teda jak již bylo řečeno dnešní pleny jsou o něčem úplně jiném takže nepřicházím ani o tu pohodlnost :nevim:
deníček je super :palec: díky za něj :-D

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama