Abeceda těhotenství - Písmeno A - část II.

Těhotenství

rejstřík pojmů pro těhotné + AntiD globulin + Antikoncepce + Apgartest + Arteriální hypertenze + Astma

Anti-D globulin

Pokud je matka Rh negativní, pak na toto vyšetření musí jít i otec, aby se zjistil jeho Rh faktor. Jestliže by totiž on sám byl Rh pozitivní, pak by po něm mohl zdědit Rh pozitivitu i plod. Mohlo by dojít k situaci, kdy Rh pozitivní červené krvinky plodu se dostanou do krevního oběhu matky (Rh negativní), kde budou vnímány jako látky cizorodé a tělo matky začne proti nim produkovat protilátky. Ty pak prostupují placentou a narušují červené krvinky Rh pozitivního plodu. U plodu dojde k rozpadu červených krvinek jako nositele kyslíku. To by mohlo vést k úmrtí nebo poškození plodu.

Toto riziko je většinou až ve druhém nebo třetím těhotenství. Léčba se řídí vývojem mateřských protilátek, údaji o předchozím těhotenství a ultrazvukovým nálezem.
Prevencí komplikací pro další těhotenství je podávání tzv. anti-D globulinu všem ženám, které jsou Rh negativní a porodí Rh pozitivní plod. Musí k tomu dojít do 72 hodin od porodu, potratu nebo odběru plodové vody.

Antikoncepce

Pokud jste se jako řada žen v dnešní době se rozhodla kojit a pokud si nechcete pořizovat hned další miminko, pak byste měla vědět, že kojení není vhodný antikoncepční prostředek a že i v době kojení můžete snadno otěhotnět. Pokud se nerozhodnete pro užívání kondomu, pak vám nezbude, než zajít za ošetřujícím gynekologem a požádat jej o antikoncepci , s upozorněním, že kojíte. (V žádném případě nepoužívejte zbytky antikoncepce, kterou jste užívala před otěhotněním ! )

Apgartest

V prvních minutách po narození je každý novorozenec velmi pečlivě sledován a jeho první reakce po narození jsou zaznamenávány pomocí tzv. Apgar skóre (podle MUDr. Virginie Apgar).

Hodnoceno je dýchání, akce srdeční, svalové napětí, barva kůže, reakce na podráždění a to v 1., 5. a 10. minutě (popřípadě i později) po narození.

Stupnice hodnocení u jednotlivých parametrů je od 0 do 2 bodů. Součet všech parametrů pak 0 až 10 bodů. Výše Apgar skóre ukazuje na životaschopnost miminka, na nutnost lékařsky zasáhnout, či zda je dítě bez známek života (zde je Apgar 0)
Více informací najdete zde

Arteriální hypertenze

Jedná seo zvýšení systolického krevního tlaku o 30 mmHg (4 kPa) a diastolického krevního tlaku o 15 mmHg (2 kPa). Obecně se uvádí TK 140/90 mmHg (18,6/12,0 kPa) a vyšší jako hranice pro diagnózu hypertenze v těhotenství. Někteří autoři doporučují přísnější kritéria, tj. TK 140/85 mmHg (18,6/11,3 kPa), přičemž rozhodující je hodnota diastolického tlaku, který je v přímé relaci s periferní rezistencí.
Dlouhodobě zvýšený krevní tlak může poškodit cévy v placentě, což může mít za následek snížený přívod živin a kyslíku k plodu.

Astma

Podávání léků na odstranění dechových potíží podle dnešních znalostí průběh těhotenství ani vývoj plodu neohrožují.Těhotné astmatičky by se měly vyvarovat stresu, styku s možnými alergeny (prach, pyl atd.), které by mohly vyvolat těžké záchvaty s rizikem potratu.

O těhotenství u astmatičky by měli být informování ošetřující lékaři - odborný i gynekolog. Zejména v pozdní fázi těhotenství, kdy mohou nastat dýchací potíže i u zdravých žen, navíc při porodu.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek