Abeceda těhotenství - Písmeno C

Těhotenství

1) cerkláž 2) cervikální výtěr 3) císařský řez 4) cukrovka v těhotenství

**

Cerkláž**

Je to malý operační výkon, který se používá pro posílení uzávěrového mechanismu dělohy v případě**závažné nedostatečnosti čípku děložního¨(riziko předčasného porodu). V celkové narkóze se čípek obkrouží stehem, který se utáhne (asi jako když uzavíráme sáček ušitý z látky). Těhotná necítí žádnou bolest a steh nadále ani nevnímá.

Steh se odstraňuje asi 2 týdny před porodem, kdy již je jasné, že nebezpečí předčasného porodu je definitivně zažehnáno.

Cervikální výtěr ****
Slouží k prevenci rakoviny děložního hrdla.

Gynekolog provede stěr z děložního hrdla v průběhu vyšetření za pár vteřin, bezbolestným otěrem děložního čípku špachtlí a jemným kartáčkem.

Buněčný materiál, rozprostřený na sklíčku nebo vložený do tekutiny, se odesílá ke zpracování do cytologické laboratoře.

Stěr se provádí při preventivní prohlídce (nebo na první poradně) vždy 1× ročně.

Císařský řez ****
Při porodu císařským řezem se břišní stěna otevírá z příčného nebo podélného řezu, děložní stěna je protínána po sesunutí močového měchýře dolů také příčně nad dolním děložním segmentem. Po vynětí plodu se rukou odloučí lůžko, zkontroluje se děložní dutina a děložní stěna, poté se sešijí.

Porod císařským řezem se provádí buď v celkové nebo epidurální anestézii (ta je většinou indikována až na základě na žádosti rodičky)****

Císařský řez je náročná břišní operace, která je v mnoha případech doprovázena závažnými komplikacemi. Ze zdravotního hlediska není možné provést císařský řez pouze na přání rodičky, porod císařským řezem může doporučit jen lékař ať už gynekolog či porodník (vzhledem k průběhu těhotenství nebo porodu) nebo jiný specialista (z důvodu závažného onemocnění matky), zde vždy po poradě s porodníkem.

Dnes se nepoužívá jenom v kritickém stavu, ale dělá se často preventivně, aby se od dítěte oddálila možná nebezpečí.

Příběh rodičky, která rodila císařským řezem :
příběh 1

příběh 2

****
Cukrovka v těhotenství ****
Těhotenská cukrovka je stav, který se může vyvinout v jakémkoli stadiu těhotenství, ačkoli je pravděpodobnější po 24. týdnu těhotenství.

Tento stav postihuje zhruba desetinu těhotných žen. Pokud se včas diagnostikuje a léčí, je plod pouze v lehce zvýšeném riziku v porovnání se zdravou populací.
Pokud jsou hladiny cukru v krvi příliš vysoké, hlavním rizikem pro nenarozené dítě je jeho nadměrná hmotnost. Dítě vstřebává glukózu, kterou vaše tělo nemůže využít a roste rychleji než normálně. Když dítě extrémně naroste, má větší riziko dystokie ramínek. Jedná se o situaci, kdy ramínka novorozence uvíznou během druhé doby porodní (během tlačení) v pánvi a může se tak vážně zkomplikovat porod.

Rovněž matka velkého plodu není zcela bez rizika. Matce hrozí zvýšené riziko velké krevní ztráty po porodu a vyšší pravděpodobnost císařského řezu pro nepoměr mezi hlavičkou plodu a pánví.****

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek