AFP test dokáže rodiče pěkně vyplašit

Těhotenství

Není tomu tak dávno, co jste se mohli na eMiminu setkat s články o naší malé Martince a už jsem tu zase. Protentokrát se zprávou o našem malém miminku v bříšku, jehož narození očekáváme v červenci.

Zatímco v případě Martinky jsme podnikli několikaleté léčení neplodnosti a skončili na IUI v sanatoriu Sanus, v druhém případě šlo všechno úplně samo. Na vysvětlenou - Martinka se kvůli problémům ke konci těhotenství dostala na svět císařským řezem. Doktoři Daně nakázali, abychom se o druhé miminko pokoušeli až za dva roky. To kvůli pořádnému srůstu rány. No a právě v říjnu loňského roku jsme si řekli,„Tak bychom mohli pomalu začít pokoušet se o mimi, vždyť to s Martinkou nebylo jednoduché. Nemá cenu dále čekat!“ Kdo by tušil, že se to povede hned napoprvé? My tedy ne. Z toho důvodu se právě Dana v listopadu divila,„To je zvláštní, poslední dobou jsem měla menstruaci pravidelně a teď stále nic?“ Zavtipkoval jsem,„Chtělo by to koupit těhotenský test!“ Dana ho tedy zakoupila a světe div se, na tom úzkém testovacím pásku se ukázaly dvě čárky! To bylo radosti, i když to ani jeden z nás takhle brzo nečekal. Velkou radost s námi sdílí i Martinka, moc se na miminko těší :-)

Naši radost zkalila až událost, jenž se stala počátkem února. Dana byla objednaná na Alfa-fetoproteinový test (AFP), který má ukázat případné zvýšené riziko Downova syndromu či vývojový vad. Bohužel, i v našem druhém případě nevyšel dobře. Zatímco v případě Martinky ukazoval na Downův syndrom(Což se naštěstí nepotvrdilo), protentokrát to bylo riziko možného výskytu rozštěpu páteře - pravděpodobnost 1:180(Mimochodem, v našich rodinách se podobné problémy v minulosti vyskytovaly). Na základě výsledků se odborníci rozhodli test neopakovat a poslali nás rovnou do Hradecké Fakultní nemocnice k docentu Eliášovi na detailní ultrazvukové vyšetření. Jistě si dokážete přestavit, jak nás takový výsledek dokázal pěkně rozhodit a naše těšení se na miminko bylo pryč :-(

A teď k tomu AFP testu - v zahraničí se prý příliš neprovádí. U nás ano a jak vidíte, jeho špatný výsledek negativně ovlivňuje psychiku rodičů. Podle literatury se prý dá nahradit pořádným utrazvukovým vyšetřením, kde odborník rozpozná případné vývojové vady plodu. Na druhou stranu, podle slov docenta Eliáše AFP test je k něčemu dobrý. Pokud poukazuje na nějaké zvýšené riziko, on se na něj při ultrazvuku více soustředí a spíše nějakou abnormalitu odhalí. Ať tak či onak, známe ze svého okolí mnoho případů. kdy test nevyšel a dítě se přitom narodilo zdravé.

Jistě jste zvědaví, jak jsme dopadli na ultrazvuku my, viďte? Hned na začátek mohu prohlásit jediné - naštěstí dobře. Moje maličkost bohužel nemohla být přítomna vyšetření, ale Dana mi vše dopodrobna vyprávěla. Docent Eliáš se musel moc snažit, aby miminko vylapil ve správné poloze, neboť během vyšetření přímo oplývalo pohybovou aktivitou. Pan doktor neojevil žádný problém, miminko je podle jeho slov v pořádku. Pokud to prý řekne on, je to jisté téměř na 100% Dokonce víme i pohlaví, ale to prozatím nemám zveřejňovat. Nechte se překvapit ;-)

V každém případě jsme v pátek prožili hodně silný pocit štěstí, neboť je úplně jedno, zdali to bude holčička nebo kluk, hlavně že bude zdravé. Možná i z toho důvodu jsem napsal tento článek, abych se s Vámi o tu velkou radost podělil. Pokud máte zájem můžete si o miminku a o Martince přečíst více na našich stránkách http://www.emartinka.cz.

Váš příspěvek
kocour
Stálice 81 příspěvků 02.03.03 21:35

Dano a Radku, držím palce Vašemu druhému miminku, zatím v bříšku. Sdílím Vaši radost a přeji Vám vše nej.
Souhlasím s tím, že patologické nálezy vyšetření AFP, estriolu a hCG v 16. týdnu jsou stresující. Byly bohužel i pro nás stresující, ukázalo se totiž při dvou těhotenstvích že oprávněně. I my jsme si prošli dvakrát patologickými nálezy AFP testů v 16. týdnu, bohužel příčinou byl dvakrát nastupující potrat (kvůli antifosfolipidovému syndromu). Kdybych ale neměl veselou zprávu nakonec, tak bych to tu nepsal… Nyní jsme v 29. týdnu těhotenství, tedy moje manželka. Jak testy v 16. týdnu, tak další vyšetření i UZ byly a jsou O.K., a to zřejmě díky antikoagulační terapii nadroparinem. Termín máme v květnu … těšíme se, ale po našich zkušenostech se stále trochu bojíme, nechceme to možné štěstí zakřiknout. Z.N.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.04.05 16:10

Aj ja samozrejme drzim palce Dane a Radkovi , verim, ze to bude vsetko v poriadku. Mna a manzela tymto AFP testom tiez znepokojili, nakolko vysledok je na hornej hranici a caka ma este dokladnejsi ultrazvuk. Takze prezivam aj trochu strach, ci to bude OK. Je to nase prve babetko, takze neviem, co ma ani caka a verim, ze to dopadne dobre. Moj problem bol v tom, ze som na zaciatku tehotenstva brala lieky, ktore vraj mohli poskodit plod a preto mi doktor povedal, ze ma budu neustale pozorovat.
Sme v ocakavani zaciatkom oktobra a verim, ze to cele dopadne dobre. M.T.

Vložit nový komentář