Alternativní porody

Porod
  • emimino
  • 14.11.01

Lékaři a porodní asistentky již naštěstí pochopili, že kromě odbornosti a bezpečnosti je také při porodu důležitá spokojenost rodičky a jejího partnera?

Za alternativní jsou považovány porody v různých polohách s využíváním pomůcek ? míče, ribstoly, vaky, závěsná lana, teplá sprcha nebo koupel.
K nejčastějším polohám při porodu patří (řazeno dle četnosti využití):

  • vleže, pololeže, polosedě
  • na porodním vaku
  • na porodní stoličce
  • ve stoje, v polodřepu, s opřením o ribstoly, partnera nebo porodní asistentku
  • porod do vody

Alternativní porodnictví vyžaduje pozitivní myšlení. To znamená velké úsilí osob, které se zúčastní na porodu ? být milý, individuálně pracovat s každou rodičkou, odpovídat na její dotazy a plnit její přání. Lidský přístup personálu je doplněn příjemným prostředím porodních sálů ? pastelové barvy, tlumené světlo, možnost vlastní hudby a aromaterapie.

Tento přístup by měl být zachován i po narození miminka ? položení miminka na matčino bříško, hluk a světlo v místnosti tlumit na minimum, použít uklidňující koupel.
Chápány by pak měly být potřeby jak matky, tak miminka. Umožnit pobyt obou na jednom pokoji, s tím, že pokud se matka na péči o miminko necítí (poporodní únava), pak její úlohu zastane školený personál oddělení.

Ať už je porod a poporodní péče jakákoliv (ve smyslu alternativního přístupu) je nutné, aby rodiče byli dobře informováni. Proto je dobré projít předporodním kurzem, navštívit porodnici, kde chtějí přivést na svět své miminko, spolupracovat s personálem porodnice i novorozeneckého oddělení.

Cílem všech by mělo být, aby porod i pobyt v nemocnici byl příjemným zážitkem, který neodradí matku od úmyslu časem si pořídit další miminko.

Váš příspěvek
stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 14.01.03 23:33

Nedávno jsem popsala svůj alternativní porod (na vaku) kamarádce zdravotní sestře. Dost se divila, co že to bylo mimořádného a alternativního, že tak by měl porod vypadat v každé porodnici. A mně se to tak líbilo, že bych šla rodit zas a už při té představě bych si radostně zpívala. Mně se o tom občas i zdají příjemné sny.

Vložit nový komentář